Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 31.07.2015

Miejsca pamięci na stronie ambasady Polski w Mińsku

Nową zakładkę poświęconą polskim miejscom pamięci na Białorusi uruchomiła w środę ambasada RP w Mińsku. Na razie znajduje się na niej informacja o części miejsc w mińskim okręgu konsularnym - powiedziała sekretarz prasowa ambasady Anna Derska.

W zakładce (http://www.minsk.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/mpn/) uwzględniono na razie część miejsc pochówku z lat 1919-1921 - trzy w obwodzie mińskim (Dołhinów, Krzywicze, Miadzioł) i pięć w obwodzie witebskim (Dokszyce, Duniłowicze, Głębokie, Miory, Podwiśle).

- W przyszłym tygodniu będziemy dodawać kolejne. Cały czas nasz konsul, który odpowiada za kwestie opieki nad tymi miejscami, Adam Kaczyński pracuje nad tym, żeby skatalogować wszystkie, które są w naszym okręgu - powiedziała Derska

Na stronie zamieszczono m.in. zdjęcia kwater, informację o ich lokalizacji oraz nazwiska i stopnie poległych wraz z datą ich śmierci. W notce o Duniłowiczach można się m.in. dowiedzieć, że tamtejszy cmentarz został poświęcony w obecności prezydenta Ignacego Mościckiego.

Derska powiedziała, że zaczęto od kwater z wojny 1919-21 r., bo tych jest najwięcej. Będą jeszcze skatalogowane kwatery wcześniejsze i późniejsze.

- Wzięliśmy pod uwagę jako pierwszy ten okres, bo są to najliczniejsze polskie kwatery, które znajdują się na Białorusi - podkreśliła. - Mam nadzieję na przywrócenie Polakom pamięci o tych miejscach - dodała zaznaczając, że wymagają one obecnie gruntownych prac remontowych. Anna Derska poinformowała, że w przyszłości do zakładki zostaną dodane również miejsca pamięci z innych okresów, na przykład Powstania Styczniowego, czy II Wojny Światowej.

Sekretarz prasowa ambasady Anna Derska powiedziała, że polskie miejsca pamięci na Białorusi są zaniedbane i wymagają dość gruntownego odnowienia.

- W tej chwili dbają o te kwatery głownie parafie katolickie, które są usytuowane w tych miejscowościach. Jeśli są też miejscowi Polacy, tak jak w obwodzie witebskim, to oczywiście oni też dbają. I oczywiście nasz wydział konsularny - powiedziała.

Wyraziła nadzieję, że w najbliższym czasie uda się wykonać bardziej generalne prace, żeby doprowadzić te miejsca do stanu, w jakim powinny być. - Do remontu są potrzebne odpowiednie środki finansowe i zgoda władz miejscowych, nad czym pracujemy - zaznaczyła.

Już wcześniej zakładkę poświęconą polskim miejscom pamięci uruchomił grodzieński obwód konsularny na stronie http://www.grodno.msz.gov.pl/pl/polacy/miejsca_pamieci_narodowej/.  Taką zakładkę zamierza też uruchomić konsulat w Brześciu.

W sumie na terenie mińskiego okręgu konsularnego znajduje się około 50 polskich miejsc pamięci, zaś na całej Białorusi około 150. Najstarsze pochodzą z okresu powstania styczniowego.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl