Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 17.09.2012

Białoruska telewizja: "polski obóz koncentracyjny”

W kontrolowanej przez władze stacji państwowej pokazano propagandowy film o 17 września, w którym rządy marszałka Józefa Piłsudskiego nazwano "półfaszystowskim reżimem".
Radziecki plakat propagandowy związany z inwazją 17 wrześniaRadziecki plakat propagandowy związany z inwazją 17 wrześniaWikipedia/Autor nieznany

Reportaż, pokazujący prześladowania Białorusinów w Polsce okresu dwudziestolecia międzywojennego, nadał pierwszy program Białoruskiej Telewizji. W cotygodniowym, niedzielnym cyklu analitycznym "W centrum uwagi” użyto określenia "polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do obozu dla więźniów politycznych w Berezie Kartuskiej, istniejącego w latach 1934-1939. Stwierdzono, że tylko w 1923 roku w polskich więzieniach było 1300 więźniów politycznych białoruskiej narodowości.

Przedstawiono również wspomnienia Wasila Łaskowicza, byłego więźnia. "Bili mnie po ciele .. Bili po najbardziej bolących miejscach u mężczyzn. I ja chciałem umrzeć” - mówił były działacz komunistyczny. Lektor, czytający zza kadru scenariusz audycji, stwierdził, że "o tych strasznych rzeczach milczą współcześni polscy politycy, historycy i dziennikarze".

Występujący w programie, znany prorządowy komentator Wadzim Hihin powiedział, że "należy robić wszystko, aby ów okres pozostał w pamięci Białorusinów". Natomiast rządy Józefa Piłsudkiego nazwał "półfaszystowkim reżimem”.

Film nadano w przededniu, przypadającej 17 września, rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. W oficjalnej białoruskiej historografii jest to data zjednoczenia wschodnich i zachodnich ziem tego państwa.

W rzeczywistości tego dnia Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Część historyków uważa sowiecką agresję za IV rozbiór Polski, a zdecydowana większość - za agresję wojskową "w cieniu" agresji hitlerowskich Niemiec, podjętą, tak jak niemiecka, bez wypowiedzenia wojny.

Dowiedz się więcej o wydarzeniach września 1939 roku >>>

Zachęcamy też do wysłuchania zeznań naocznych świadków tych wydarzeń >>>

Jeszcze więcej informacji i nagrań w serwisie specjalnym Radia Wolności>>>

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś