Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Natalia Wierzbicka 06.07.2022

Gaz i atom elementami taksonomii. Beata Płomecka: 50 głosów przeważyło w głosowaniu w PE

- 50 głosów przeważyło w decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie zakwalifikowania błękitnego paliwa i energii jądrowej do paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Beata Płomecka. Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli skomentowała kwestie związane z tak zwaną taksonomią oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej. 

Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na uznanie gazu i atomu za zielone w transformacji energetycznej, co jest kluczowe dla Polski. Uwzględnienie błękitnego paliwa i energii jądrowej jako paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla toruje drogę do finansowania inwestycji w te źródła.

Zabiegała o to między innymi Polska, która od dawna mówiła, że nie jest w stanie szybko przejść od węgla do energii ze źródeł odnawialnych. Celem przyjętych przepisów dotyczących tak zwanej taksonomii jest przekierowanie kapitału na bardziej ekologiczne inwestycje i dlatego etykiety "eko" przypięte do gazu i atomu wiążą się z unijnym dofinansowaniem.

"Wynik do końca nie był pewny"

Szczegóły przybliżyła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. - Rzeczywiście ten wynik głosowania nie był pewny do końca, natomiast po wtorkowej debacie raczej ta szala jednak przeważyła. Po wypowiedziach europosłów wiadomo już było, że zwycięstwo obozów, które uważają, że trzeba uznać gazatom za zielone, jest niemal pewne - podkreśliła. 

Beata Płomecka wyjaśniła również, dlaczego to jest ważne. - To oczywiście toruje drogę do finansowania inwestycji w te źródła. Padały różne argumenty, także ekologiczne, ale też i niestety została w to wmieszana rosyjska napaść na Ukrainę. Mówię niestety, zwolennicy odrzucenia tej propozycji Komisji Europejskiej dot. uznania gazu i atomu za zielone zaprosili bowiem do Parlamentu Europejskiego aktywistów ukraińskich, którzy przekonywali, żeby wykreślić atom i gaz, to znaczy nie wpisywać go do tak zwanej taksonomii - mówiła. 

- Dość szybko przyszła odpowiedź władz w Kijowie i o tym też mówili polscy europosłowie podczas wtorkowej debaty. Absolutnie stanowisko ukraińskiego rządu jest jednoznaczne, tzn. Ukraina zaapelowała, żeby gaz i atom zostały uwzględnione w taksonomii. W związku z tym, że Ukraina nie dość, że będzie potrzebowała znacznych środków na odbudowę, to jeszcze w tej transformacji energetycznej będzie potrzebowała chociażby gazu, żeby ta transformacja nie była zbyt kosztowna - wyjaśniła Beata Płomecka. 

Posłuchaj
11:37 Beata Płomeckaaaa.mp3 Beata Płomecka o uznaniu gazu i atomu za zielone ("Świata pogląd") 

Polscy eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli decyzję Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania gazu i atomu za "zielone" i utrzymania inwestycji w te źródła energii. Chodzi o przepisy dotyczące tak zwanej taksonomii i uwzględnienie błękitnego paliwa i energii jądrowej jako paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla.

"To strategiczna i bardzo dobra decyzja dla Polski" - napisał na Twitterze europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca. Polska od dawna zabiegała o uznanie gazuatomu w transformacji energetycznej, argumentując, że nie może szybko przejść od węgla do energii ze źródeł odnawialnych.

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 6.07.2022

Godzina: 16:48

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/nt