Szefowie dyplomacji obu państw spotkali się w poniedziałek w ambasadzie USA w Paryżu, by omówić organizację konferencji pokojowej w sprawie Syrii, która ma się odbyć 22 stycznia.
Na początku spotkania amerykański sekretarz stanu USA John Kerry otworzył karton, wyjął z niego dwa duże podłużne ziemniaki i dał je Ławrowowi w prezencie.
Jak relacjonuje francuska agencja prasowa AFP, na konferencji prasowej po spotkaniu zapytano obu dyplomatów o ten podarunek - (Ławrow) powiedział mi, że nie będzie robił z nich wódki. Zamierza je zjeść – zażartował sekretarz stanu USA John Kerry. – W Polsce robią wódkę z ziemniaków. Ale tak jest w Polsce. My robiliśmy podobnie w czasach Związku Radzieckiego. Obecnie preferujemy pszenicę - odpowiedział Ławrow.
Dyplomaci byli potem jeszcze raz dopytywani o prezent. Ławrow sugerował, że być może ziemniaki można potraktować jako symbol negocjacyjnych stanowisk w sprawie Syrii, w kształcie ziemniaka dopatrywał się nawiązania do metody ”kija i marchewki”.
Kerry podkreślił, że w tym prezencie nie ma "ukrytego sensu, metafory ani niczego symbolicznego". Dodał, że podczas jednej z rozmów w czasie przerwy świątecznej Ławrow rozmawiał z nim o ziemniakach ze stanu Idaho. Pomyślał więc, że zaskoczy go takim prezentem.
Również rzeczniczka departamentu stanu USA Jen Psaki dostała prezent od rosyjskiej delegacji: futrzaną różową czapkę-uszankę z pięcioramienną czerwoną gwiazdą na przedzie.
Spotkanie w Paryżu
Spotkanie w Paryżu poświęcone było przygotowaniu międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie syryjskiego konfliktu, zaplanowanej na 22 stycznia. Kerry i Ławrow wezwali w poniedziałek w Paryżu do "ograniczonego zawieszenia broni" przed planowaną konferencją.
Cień na relacje Rosji ze Stanami Zjednoczonymi położyło w ostatnim czasie co najmniej kilka kwestii. Wśród nich jest sprawa Edwarda Snowdena, byłego współpracownika Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, który po ujawnieniu informacji o programach inwigilacji w USA, znalazł azyl w Rosji. Stany Zjednoczone domagają się wydania Snowdena. Waszyngton i Kreml dzieli też m.in. stosunek do ostatnich wydarzeń na Ukrainie. W poniedziałek Waszyngton poniedziałek zaniepokojenie informacjami o umowie negocjowanej między Rosją i Iranem, w sprawie wymiany ropy na produkty i sprzęt.
LeParisien.fr/BBC/PAP/agkm
Wideo: państwowa telewizja rosyjska Russia Today