Raport Białoruś

Dzieła Kraszewskiego na terenie dawnego pałacu Sapiehów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 23:59
Prezentacja elektronicznego wydania dzieł Józefa Ignacego Kraszewskiego będzie jednym z głównych wydarzeń sobotniego festiwalu "Różańska brama", zorganizowanego na terenie dawnego pałacu Sapiehów w Różanie w obwodzie brzeskim na zachodzie Białorusi.
Józef Ignacy Kraszewski
Józef Ignacy KraszewskiFoto: polona.pl

Po trzech latach wspólnych prac bibliotekarzy, muzealników i uczonych z Białorusi, Ukrainy i Polski wydano dwupłytowy album poświęcony Kraszewskiemu, który nie jest na Białorusi dobrze znany.

- Na pierwszej (płycie) znalazła się bibliografia, utwory muzyczne i malarskie (z epoki), monografia oraz kronika jego życia i twórczości - poinformowała w sobotę w dzienniku "SB.Biełaruś Siegodnia" kuratorka projektu, wicedyrektorka brzeskiej biblioteki obwodowej Ałła Miasniakina. – ”Na drugiej zaś jest elektroniczna wersja jego utworów po polsku w tłumaczeniach na języki białoruski, rosyjski i ukraiński".

Po prezentacji wydania uczestnicy projektu przejadą z Różany "szlakiem Kraszewskiego" do miejsca, gdzie znajdował się należący do rodziców pisarza majątek Dołha koło Prużany, przez Białą Podlaską do Romanowa na Podlasiu, gdzie się wychował. O ile w odbudowanym domu Kraszewskich w Romanowie jest obecnie muzeum, o tyle w Dołhej nie zachowały się nawet fundamenty majątku. Według "SB.Biełaruś Siegodnia" Kraszewskim koniecznie powinny się zainteresować biura turystyczne. Białoruska część trasy turystycznej mogłaby - jak sugeruje gazeta - zaczynać się w Prużanach w obwodzie brzeskim, gdzie w dawnym pałacyku Szwykowskich mieści się muzeum, zajmujące się gromadzeniem dokumentów i innych materiałów związanych z Kraszewskim.

W ramach festiwalu "Różańska brama", który odbędzie się już po raz czwarty, przewidziano wystawy rzemieślnicze, sprzedaż pamiątek, zabawy dla dzieci oraz wycieczki z przewodnikiem po muzeum pałacu w Różanie. Sam pałac stoi obecnie w runie, ale w odbudowanej bramie wjazdowej do pałacu otwarto muzeum.

Wieczorem w Różanie odbędzie koncert zespołu Stary Olsa wykonującego średniowieczną muzykę białoruską oraz miejscowych muzyków. Zostanie także pokazany fragment przedstawienia teatralnego o duchu "Czarnej Panny" nawiedzającym dawny zamek Radziwiłłów w Nieświeżu w obwodzie mińskim. Na zakończenie przewidziano koncert rockowy zespołu J-Mors oraz pokaz fajerwerków.

Kraszewski urodził się w 1812 r. w Warszawie, a zmarł w 1887 r. w Genewie, ale bywał w majątku Dołha.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruska biblioteka w internecie: Kamunikat.org

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:12
Coraz większą popularnością w białoruskim internecie cieszy się wirtualna biblioteka Kamunikat.org - można w niej znaleźć dzieła białoruskich klasyków i młodych autorów - bez cenzury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Zemsta” i ”Śluby panieńskie” Fredry po białorusku: poruszyły Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 22:10
Prezentacja tłumaczeń na język białoruski ”Zemsty” i ”Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry odbyła się w mińskim Teatrze Narodowym imienia Janki Kupały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: Łukaszenka i jego służby walczą z czasem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 22:30
Na Białorusi jest ogromne zapotrzebowanie na alternatywę dla Łukaszenki. Ktoś wcześniej czy później wypełni tę lukę. Aleksander Łukaszenka i jego służby o tym wiedzą i dlatego niszczą mocnych kandydatów, którzy pojawią się na horyzoncie – mówił Andrzej Poczobut podczas wieczoru autorskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolędowanie przed pomnikiem Mickiewicza w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 23:00
Kilkadziesiąt osób śpiewało w Wigilię kolędy pod pomnikiem Adama Mickiewicza w stolicy Białorusi, Mińsku. W tym roku 24 grudnia minęła 215. rocznica urodzin wieszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut nagrodzony za odwagę. "Nie przemilcza tego, o czym powinien krzyczeć cały świat"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 21:45
Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut został jednym z laureatów tegorocznej nagrody w dziedzinie praw człowieka, przyznawanej przez opozycyjny portal Karta'97. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksijewicz do Białorusinów: szykujcie się do europejskiej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 10:00
Wierzę, że okres wszelkiego totalitaryzmu jednak się kończy. Już nie będzie można robić Korei Północnej w centrum Europy – mówiła białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz podczas spotkania z czytelnikami w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego zakazana na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 17:51
Kilkadziesiąt egzemplarzy książki białoruskiego obrońcy praw człowieka i więźnia politycznego zatrzymano na granicy. Teraz sad orzekł, że trzeba je wywieźć z powrotem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja Wisławy Szymborskiej w przekładzie na białoruski

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 16:00
Nad przełożeniem wierszy polskiej noblistki pracowało 10 tłumaczy. To najobszerniejsze jak dotąd wydanie utworów Wisławy Szymborskiej w języku białoruskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ihar Babkou laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 14:57
Nagrodzono powieść "Chwilka: trzy historie", opowiadającą o Mińsku lat 80. i 90. Tytuł nawiązuje do nazwy kawiarni, popularnej wśród studentów i intelektualistów tego okresu.
rozwiń zwiń