Raport Białoruś

Białoruś: proces prezes związku Armii Krajowej przełożono na piątek 20 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 17:07
83-letnia Weronika Sebastianowicz, przewodnicząca stowarzyszenia byłych żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, jest oskarżana przez urząd celny w Grodnie o przemyt. Sprawa dotyczy paczek żywnościowych, pomocy humanitarnej dla kombatantów.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Grodna (IAR): proces prezes związku Armii Krajowej przełożono na piątek 20 czerwca
Weronika Sebastianowicz
Weronika SebastianowiczFoto: PolskieRadio.pl

Rozpoczęty we wtorek 17 czerwca proces w sprawie prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, 83-letniej Weroniki Sebastianowicz, dotyczący rzekomego przemytu pomocy żywnościowej dla członków Stowarzyszenia, będzie kontynuowany w piątek - zdecydował sąd w Grodnie.

- Dzisiejsze posiedzenie sądu rejonu oktiabrskiego w Grodnie zakończyło się przełożeniem sprawy na następne posiedzenie, aczkolwiek zeznania świadków bardzo wyraźnie mówiły o tym, że zatrzymane przez urząd celny u pani Sebastianowicz towary zostały przywiezione przez konsulat - powiedział po wtorkowej rozprawie konsul generalny w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

Sprawę przeciwko Sebastianowicz o zorganizowanie przemytu z Polski skierował do sądu urząd celny w Grodnie. Dotyczy ona ponad 70 paczek od polskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen z pomocą dla kombatantów Armii Krajowej na Białorusi, które zarekwirowano 2 kwietnia z domu Sebastianowicz w Skidlu w obwodzie grodzieńskim, mimo obecności polskich konsulów.

Sebastianowicz zeznała we wtorek m.in., że paczki wielkanocne dla kombatantów AK zostały jej przywiezione 2 kwietnia samochodem polskiego konsulatu, a znajdowały się w nich produkty żywnościowe, takie jak makaron, ryż czy czekolada. Zapewniła też, że wbrew twierdzeniom urzędu celnego zawartość paczek nie była przeterminowana.

Podczas wtorkowej rozprawy zostali przesłuchani: Weronika Sebastianowicz, kierowca z polskiego Konsulatu Generalnego w Grodnie i pracownicy miejscowego urządu celnego. Na następnym posiedzeniu sąd chce m.in. przesłuchać tych świadków, którzy nie stawili się tym razem, w tym jednego z pracowników urzędu celnego.

Na wtorkowej rozprawie oprócz Chodkiewicza obecni byli także działacze nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, w tym jego szef Mieczysław Jaśkiewicz, kilkunastu polskich aktywistów i grupa dziennikarzy.

”Kolejny dziwny proces”

- Ten proces specjalnie jest przeciągany, żeby artykuły w paczkach były przeterminowane - oceniła Weronika Sebastianowicz.

Weronika Sebastianowicz powiedziała też, że spodziewa się każdego wyroku. - Te procesy i ci sędziowie są nieprzewidywalni. Nie wiadomo czego można się spodziewać – zaznaczyła. Weronika Sebastianowicz podkreśliła, że nie poczuwa się do winy.

Mieczysław Jaśkiewicz, prezes Związku Polaków nieuznawanego przez białoruskie władze uważa, że to kolejny taki dziwny proces sądowy, który dotyczy polskich działaczy. - Zapalamy znicze i jest proces administracyjny. Przywieziono paczki dla AK-owców przekazane przez fundację z Polski i znowu proces. Chyba nas nie za bardzo tu lubią - mówi Jaśkiewicz.

Urząd celny twierdzi, że niezidentyfikowana osoba z Polski nabyła i rozdała innym osobom w Polsce produkty żywnościowe i upominki o wartości blisko 4 tys. złotych, by osoby te przemyciły je drobnymi partiami na Białoruś. Towary te - według urzędu celnego - znalazły się potem w domu Sebastianowicz w Skidlu. Zdaniem urzędu miała ona koordynować ten ”przemyt”, popełniając wykroczenie administracyjne, zagrożone karą grzywny o równowartości od 250 do 1400 zł.

Sebastianowicz wraz z Jaśkiewiczem zostali skazani w czerwcu ub.r. na kary grzywny przez sąd w Szczuczynie w obwodzie grodzieńskim. Uznano ich za winnych złamania zasad przeprowadzania zgromadzeń masowych, gdyż nie uzyskali zgody władz na organizowaną przez siebie akcję. Chodziło o ustawienie 12 maja 2013 r. przez ZPB we wsi Raczkowszczyzna w obwodzie grodzieńskim krzyża upamiętniającego ostatniego dowódcę AK połączonych sił Szczuczyn-Lida, Anatola Radziwonika ps. Olech, który zginął w walkach z NKWD w 1949 roku. Na uroczystości było ponad 100 osób, w tym Sebastianowicz, kilku innych byłych żołnierzy AK oraz Chodkiewicz.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Uczczono żołnierzy Armii Krajowej. ”Walczyli również o wolną Białoruś”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:59
Działacze Związku Polaków na Białorusi uczcili 69 rocznicę operacji Armii Krajowej ”Ostra Brama”. Polski konsul w Grodnie przypomniał o tym, że oficjalna historiografia Białorusi fałszywie przedstawia rolę Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portrety bohaterów Armii Krajowej w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 22:45
Związek Polaków na Białorusi otworzył wystawę portretów żołnierzy Armii Krajowej. Ekspozycja będzie prezentowana w Polsce w wielu miastach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek roku w polskiej szkole w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 08:40
Rok szkolny rozpocznie 511 uczniów w Szkole Polskiej w Grodnie na zachodniej Białorusi. To więcej niż poprzednio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi uczcili pamięć obrońców Grodna z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 12:00
Na mogiłach obrońców Grodna złożono kwiaty i zapalano znicze. 20 września minęła 74. rocznica trzydniowej obrony miasta przez polskich żołnierzy i ochotników przed nacierającymi żołnierzami Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut nagrodzony za odwagę. "Nie przemilcza tego, o czym powinien krzyczeć cały świat"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 21:45
Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut został jednym z laureatów tegorocznej nagrody w dziedzinie praw człowieka, przyznawanej przez opozycyjny portal Karta'97. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz IPN: Żołnierze Polski Podziemnej na obrazach Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 10:51
Kalendarz przygotowany przez IPN zamieszcza reprodukcje portretów m.in. Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza ”Łupaszki”, dowódców związanych z Armią Krajową okręgu wileńskiego i nowogródzkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruscy celnicy zabrali paczki dla kombatantów AK na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 23:56
Urząd celny w Grodnie zarekwirował ponad 70 paczek z pomocą dla kombatantów Armii Krajowej na Białorusi - poinformował konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicząca związku Armii Krajowej na Białorusi stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:51
Celnicy z Grodna oskarżyli 83-letnią Weronikę Sebastianowicz o przemyt – z powodu paczek z pomocą żywnościową dla byłych kombatantów Armii Krajowej, mieszkających na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces liderki żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi przełożono na 17 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 07:53
Przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, 83-letnia Weronika Sebastianowicz, jest oskarżana o "przemyt". Chodzi o paczki z pomocą żywnościową dla kombatantów Armii Krajowej. Konsul w Grodnie podkreśla, że to pomoc humanitarna, przekazywana za pośrednictwem konsulatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sikorski: śledzimy sprawę szefowej Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 19:52
Służba konsularna już interweniuje w sprawie 83-letniej kapitan Weroniki Sebastianowicz - powiedział w Senacie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces kombatantki AK. Prezes Związku Polaków na Białorusi: cały czas testują, czy damy się złamać

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:45
W Grodnie rusza rano proces przeciw Weronice Sebastianowicz. Szefowa Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi ma stanąć przed białoruskim sądem za rzekomy przemyt pomocy żywnościowej dla członków stowarzyszenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes IPN: proces przeciw kapitan Sebastianowicz to uderzenie w środowisko Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:22
Proces kapitan Weroniki Sebastianowicz jest antypolską akcją - uważa prezes IPN Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń