Raport Białoruś

Szef polskiego MSZ spotkał się z Alesiem Bialackim

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 13:55
Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w piątek z białoruskim opozycjonistą Alesiem Bialackim zwolnionym w czerwcu z kolonii karnej. Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji politycznej na Białorusi oraz konfliktu na Ukrainie.
Audio
  • Aleś Bialacki: będą nadal bronił praw człowieka (konferencja w Fundacji im. Stefana Batorego/IAR)
Aleś Bialacki i Walancin Stefanowicz, kierujący organizacją obrony praw człowieka Wiasna, na spotkaniu w polskim resorcie spraw zagranicznych
Aleś Bialacki i Walancin Stefanowicz, kierujący organizacją obrony praw człowieka "Wiasna", na spotkaniu w polskim resorcie spraw zagranicznychFoto: MSZ/J.Cieślikowska

Jak podało MSZ, Bialacki usłyszał od ministra słowa wsparcia dla jego dalszej działalności prodemokratycznej.  - Ostatnie trzy lata były ciężką próbą. Po raz kolejny dowiódł pan swojej niezłomności. Boleśnie przeżyliśmy pana aresztowanie - cytuje Sikorskiego biuro prasowe MSZ w swoim komunikacie.
W czwartek w Sejmie Bialacki mówił, że praca białoruskiej opozycji nakierowana jest na to, by Białoruś została krajem europejskim. - Liczymy w tym względzie zarówno na wsparcie polskiego parlamentu, jak i polskiego narodu - deklarował. Powtórzył, że po wyjściu z więzienia będzie kontynuował walkę o obronę praw człowieka na Białorusi. Teraz jednym z jego zadań jest doprowadzenie do uwolnienia kolejnych więźniów sumienia.
Białoruski więzień polityczny, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna", Aleś Bialacki został w czerwcu zwolniony z kolonii karnej i wrócił do Mińska. O jego uwolnienie zabiegała UE oraz międzynarodowe organizacje praw człowieka.
W listopadzie 2011 roku Bialacki został skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia za zatajenie dochodów wyjątkowo dużej wysokości. Nakazano mu też zapłacenie państwu 757,5 mln rubli białoruskich (ok. 90 tys. USD). Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od ponad 560 tys. euro przekazanych na jego konta w bankach w Polsce i na Litwie w latach 2007-2010. Finansowano z nich pomoc dla ofiar represji i działalność w zakresie praw człowieka .
Aleś Bialacki wyszedł na wolność po spędzeniu za kratami 1050 dni. Polska udzieliła Białorusi pomocy prawnej w sprawie Bialackiego, przekazując białoruskiej prokuraturze dane z prowadzonych w Polsce kont bankowych, z których "Wiasna" finansowała działalność. Wywołało to międzynarodowy skandal i dymisje w Prokuraturze Generalnej. Sikorski przepraszał w 2011 roku białoruską opozycję za "karygodny błąd", a prokuratura zapowiedziała zmianę praktyki.
Aleś Bialacki jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za działalność na rzecz ochrony praw człowieka. W grudniu 2013 roku w Warszawie przyznano opozycjoniście nagrodę Pro Dignitate Humana za wybitne zaangażowanie i niezłomną postawę na rzecz ochrony praw człowieka i wartości ludzkich. Odebrała ją jego żona Natalia Pinczuk. Otrzymał także w roku 2006 czeską nagrodę Homo Homini, w 2012 roku Nagrodę im. Lecha Wałęsy, a w 2014 w Szwecji tytuł Obrońcy Praw Obywatelskich Roku. Był również kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest także autorem wielu publikacji związanych z tematyką obrony praw człowieka.
PAP/MSZ.gov.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Lider białoruskiej "Wiasny": nie spodziewam się wyzwolenia więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 23:59
Władze Białorusi nie mają motywacji, by uwolnić więźniów politycznych. Sytuacja na Białorusi jest trudna. Wprowadzono przepisy represyjne wobec społeczeństwa obywatelskiego. Nasza "Wiasna" działa pod ciągłą presją – mówi Polskiemu Radiu obrońca praw człowieka Walancin Stefanowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki zgłoszony przez polskich posłów do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:44
Wniosek o rejestrację kandydatury białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla został we wtorek wysłany do komitetu noblowskiego. Podpisało się pod nim 151 parlamentarzystów zarówno z PO, jak i z PiS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego zakazana na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 17:51
Kilkadziesiąt egzemplarzy książki białoruskiego obrońcy praw człowieka i więźnia politycznego zatrzymano na granicy. Teraz sad orzekł, że trzeba je wywieźć z powrotem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki na wolności. Znany obrońca praw człowieka wyszedł z więzienia

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 18:12
Aleś Bialacki, najbardziej znany więzień polityczny na Białorusi. został uwolniony rano z kolonii karnej w Bobrujsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki na wolności. ”Łukaszenka chce zacząć grę z Zachodem”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 22:31
Dziennikarz Biełsatu Aleksiej Dzikawicki zastanawia się nad przyczynami, dla których Aleksander Łukaszenka zdecydował się zwolnić z więzienia Alesia Bialackiego. Jednocześnie nie widzi szans na uwolnienie kolejnych więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: Łukaszenka chce wzmocnić reżim dzięki kontaktom z Europą

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 06:20
Aleś Bialacki - znany białoruski opozycjonista, który przed dwoma tygodniami został przedterminowo zwolniony z kolonii karnej - uważa, że zwolnienie tylko części więźniów politycznych jest jedynie grą reżimowych władz w Mińsku.
rozwiń zwiń