Raport Białoruś

Białoruś nie podaje terminu wprowadzenia małego ruchu granicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:00
W Mińsku miało miejsce pierwsze od 5 lat posiedzenie polsko-białoruskiej komisji do spraw współpracy transgranicznej.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś nie określa daty wprowadzenia małego ruchu granicznego
Białoruś nie podaje terminu wprowadzenia małego ruchu granicznego
Foto: Glow Images/East News

Po spotkaniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Stachańczyk mówił o ustaleniach polskim mediom. Jak tłumaczył, od przyszłego roku na polsko-białoruskim przejściu Połowce-Pieszczatka będą odprawiane samochody także z innych krajów, a nie, jak dotąd, tylko z Polski i Białorusi.

Na posiedzeniu komisji mówiono również o potrzebie zawarcia polsko-białoruskiej umowy o stosunkach na granicy państwowej, gdyż obowiązuje jeszcze polsko-radziecka umowa . -Ta stara umowa radziecka jest dość biurokratyczna i dostosowana do zupełnie innych realiów po obu stronach granicy- dodał wiceminister Stańczyk.

Podkreślił, że przedstawiciele strony białoruskiej nie podali daty, kiedy będą chcieli wprowadzić mały ruch graniczny z naszym krajem. Polska jest do tego całkowicie gotowa. - Tutaj wszystko jest po stronie białoruskiej. Myśmy wszystkie procedury domknęli. Czekamy na ostateczną decyzję strony białoruskiej - stwierdził wiceszef MSWiA.

Białorusini tłumaczą zwlekanie z wprowadzeniem małego ruchu granicznego z Polską pracami nad technicznymi aspektami przedsięwzięcia. Niezależna agencja prasowa BiełaPAN zwraca uwagę, że we wprowadzeniu w życie polsko-białoruskiej umowy o małym ruchu granicznym zainteresowani są mieszkańcy zachodnich regionów Białorusi. W roku ubiegłym w Grodnie i Brześciu odbyły się w tej sprawie pikiety. Zbierano też podpisy pod petycjami do Aleksandra Łukaszenki i parlamentu. Informowano w nich o tym, że umowa o małym ruchu dotyczy interesów ponad miliona obywateli Białorusi.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka dostał zaproszenie na szczyt w Wilnie. Bez nazwiska?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:32
Aleksander Łukaszenka podejmie decyzję o ewentualnym udziale białoruskiej delegacji w listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie – twierdzi białoruskie MSZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szefowie MSZ Polski i Szwecji: Partnerstwo Wschodnie się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 14:45
Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji, Radosław Sikorski i Carl Bildt, we wspólnym artykule zamieszczonym m.in. na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii przekonywali kraje Partnerstwa Wschodniego przed szczytem w Wilnie, że integracja z UE przynosi istotne korzyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjazd liderów krajów byłego ZSRR na Białorusi. Janukowycz dołączy do rozmów o Unii Celnej?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:35
Stolica Białorusi - Mińsk - przez najbliższe dwa dni będzie gościć najważniejszych polityków z poradzieckich republik. Odbędą się tam dwa szczyty – WNP i Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janukowycz i Putin pomówią o umowie stowarzyszeniowej z UE. Rozstrzygająca rozmowa?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 12:25
Prezydenci Rosji i Ukrainy omówią plany Kijowa dotyczące podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Rosja grozi Ukrainie konsekwencjami, jeśli do tego dojdzie. Planowana jest też rozmowa Putina z Aleksandrem Łukaszenką.
rozwiń zwiń