Raport Białoruś

Białoruś zamknęła piesze przejścia graniczne z UE od 1 października

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 15:35
Od środy 1 października Białoruś zawiesiła ruch pieszy na drogowym przejściu granicznym z Polską w Kuźnicy (Podlaskie), gdzie ostatnio granicę przekraczało w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy osób miesięcznie
Białoruś zamknęła piesze przejścia graniczne z UE od 1 października
Foto: Rafamiga/Wikimedia Commons/CC

Zawieszenie takiego ruchu granicznego dotyczy też Litwy i Łotwy.
Powodem decyzji Białorusi jest to, że - w ocenie tamtejszych służb granicznych - piesi nie mają obecnie zagwarantowanego koniecznego poziomu bezpieczeństwa i "stale powstają trudne sytuacje" na przejściach, projektowanych wyłącznie z myślą o ruchu samochodowym.
- Ta sytuacja stwarza wiele powodów dla uzasadnionych próśb i skarg obywateli, w tym cudzoziemców, oraz krytycznych publikacji w mediach - oświadczył kilka dni temu rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi Alaksandr Ciszczanka. - Państwa sąsiednie zostały już powiadomione w sposób przewidziany prawem. Decyzja ta wynika z braku na białoruskich przejściach granicznych niezbędnej infrastruktury dla ruchu pieszego: osobnych korytarzy dla pieszych oraz osobnych terminali celnych i granicznych - mówił wtedy rzecznik.
W Polsce przejścia graniczne z Białorusią znajdują się w województwie podlaskim i lubelskim.
W tym drugim zawieszenie ruchu pieszego nie będzie miało żadnego znaczenia dla statystyk, bo w Lubelskiem nie ma żadnego przejścia obsługującego ruch pieszy z Białorusią.

Wielu Białorusinów przekraczało granicę pieszo

W województwie podlaskim od stycznia tego roku granicę pieszo można było przekraczać w Kuźnicy. Planowano, że od 2015 r. pieszy ruch będzie możliwy także na przejściu Połowce-Pieszczatka.
Według danych Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku, od stycznia do końca sierpnia granicę pieszo przekroczyło w Kuźnicy (w obie strony) blisko 265 tys. osób - to 15 proc. całego ruchu osobowego na tym przejściu.
Ruch pieszy w Kuźnicy sukcesywnie wzrastał: w styczniu było to 11,5 tys. osób, w lipcu ponad 41,5 tys., w sierpniu - prawie 40,5 tys. osób. W zdecydowanej większości przekraczającymi granicę byli obywatele Białorusi, którzy robili w Polsce zakupy.
Nie ma statystyk, jak duży obrót towarowy w strefie przygranicznej generowany był przez ruch pieszy i - wobec tego - czy widoczny będzie jego istotny spadek. Celnicy i Straż Graniczna przypuszczają jednak, że większość osób, które dotąd przechodziły do Polski na piechotę, nadal będzie to robić i przyjeżdżać do Polski pociągiem czy samochodem.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś zapowiada uruchomienie szlaku wodnego do Bałtyku i do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 14:38
Białoruś liczy na rozpoczęcie w przyszłym roku prac nad utworzeniem szlaku wodnego z Kijowa do Brześcia, a w perspektywie do Warszawy. O projekcie tym informuje państwowa agencja BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś nie podaje terminu wprowadzenia małego ruchu granicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:00
W Mińsku miało miejsce pierwsze od 5 lat posiedzenie polsko-białoruskiej komisji do spraw współpracy transgranicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: przejście graniczne Pieszczatka zostanie otwarte w styczniu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 12:46
Przejście Połowce-Pieszczatka dostępne jest dla samochodów osobowych (nie dla autokarów). W 2015 roku będzie otwarte dla ciężarówek, a potem może dla ruchu pieszego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zawiesza pieszy ruch na drogowych przejściach z Polską i innymi krajami UE

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:15
Białoruś zatrzymuje od 1 października pieszy ruch na drogowych przejściach granicznych z Polską, Litwą i Łotwą - poinformował rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Aleksander Ciszczanka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zamyka piesze przejścia graniczne z UE od 1 października

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 19:03
Białoruski Państwowy Komitet Wojsk Granicznych poinformował, że wprowadzony rok temu ruch pieszy zostanie wstrzymany z powodu braku niezbędnej infrastruktury na przejściach granicznych.
rozwiń zwiń