Raport Białoruś

Białoruś: formują się dwa bloki opozycyjne przed tzw. wyborami prezydenckimi

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 08:24
Białoruskiej opozycji prawdopodobnie nie uda się wyłonić jednego kandydata na prezydenta. Mogą na to wskazywać poniedziałkowe konsultacje przedstawicieli najważniejszych ugrupowań opozycyjnych.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): rozmowy opozycji przed tzw. wyborami prezydenckimi
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 25 października  poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent Bronisław Komorowski
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 25 października – poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent Bronisław KomorowskiFoto: Glow Images/East News

Rozmowy potwierdziły istnienie na scenie politycznej dwóch bloków opozycyjnych. Jeden o nazwie ”Tałaka” tworzy liberalna Zjednoczona Partia Obywatelska i postkomunistyczna partia Sprawiedliwy Świat oraz szereg organizacji pozarządowych. Prawdopodobnym kandydatem tego sojuszu na prezydenta będzie Anatolij Labiedźka, lider Zjednoczonej Partii Obywatelskiej.

Drugi blok opozycyjny tworzy pięć ugrupowań : Białoruska Partia Socjaldemokratyczna Hramada, ruch O Wolność, kampania obywatelska Mów Prawdę, partia Białoruski Front Ludowy (BNF) i komitet organizacyjny partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja. Te pięć ugrupowań na razie nie ma wspólnego kandydata na prezydenta. Jednak podpisały dokument określający zasady jego wyboru.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się prawdopodobnie w listopadzie 2015 roku. Zapewne weźmie w nich udział również obecnie urzędujący Aleksander Łukaszenka, który rządzi krajem nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Jedynie pierwsze wybory, po których Łukaszenka ogłosił się zwycięzcą, zostały uznane przez społeczność międzynarodową. Wszystkie późniejsze zostały sfałszowane. Opozycja demokratyczna podkreśla, że na Białorusi faktycznie nie można mówić o wyborach, niemożliwa jest zmiana władzy drogą głosowania. Część działaczy uważa jednak, że podczas kampanii pojawiają się szanse dotarcia ze swoim przekazem do większej liczby Białorusinów – nawet mimo tego, że opozycja pozbawiona jest wielu możliwości dotarcia do wyborców i z reguły spotkają ją za tego rodzaju próby jeszcze ostrzejsze represje niż zazwyczaj.

Inni działacze opozycji opowiadają się za bojkotem wyborów, uważają, że nie należy stwarzać iluzji demokratycznego procesu.

IAR/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruska opozycja: najpierw zwolnienie więźniów, wolne wybory, potem kredyty dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:30
Białoruska opozycja jest zaniepokojona faktem, że Unia Europejska w kontaktach z białoruskimi władzami zwraca coraz mniejszą uwagę na kwestię więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. W planach inne projekty integracyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
Białoruś i Rosja znajdują się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych - oświadczył we wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew po posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Białorusi i Rosji w Mińsku. Premier Białorusi z kolei zapowiedział prace nad wspólnym systemem płatniczym.a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sankcje UE zdjęto ze sponsorów reżimu Łukaszenki i sędzi odpowiedzialnej za represje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 16:57
Białoruscy obrońcy praw człowieka sceptycznie ocenili decyzję Unii Europejskiej, która utrzymała sankcje wobec Białorusi, ale skróciła "czarną listę" o 24 nazwiska. Według Walancina Stefanowicza z organizacji "Wiasna" UE liczy, że Mińsk wyjdzie jej naprzeciw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: świat stanął na progu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:10
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział , że kryzys na Ukrainie "doprowadził do pogłębienia podziałów, zarówno wewnątrz tego kraju, jak i poza jego granicami". Mińsk odwiedził we wtorek Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś oczekuje tańszego gazu z Rosji. Ma zawrzeć nowy kontrakt na trzy lata

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:55
Mińsk oczekuje zmniejszenia ceny rosyjskiego gazu. W tym roku Białoruś kupuje gaz po 168 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To zapewne najniższa cena rosyjskiego gazu sprzedawanego do innego europejskiego państwa.
rozwiń zwiń