Raport Białoruś

Białoruś: tłumy przyszły na Dzień Białoruskiej Wyszywanki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 17:50
Do mińskiego Pałacu Sztuki przyszło wiele ludzi. Można było zobaczyć i kupić odzież, dodatki i różne przedmioty ozdobione białoruskim ornamentem.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): tłumy na Dniu Wyszywanki w Mińsku
Dzień Wyszywanki w Mińsku
Dzień Wyszywanki w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Tłumy ludzi przyszły na zorganizowany w Mińsku Dzień Białoruskiej Wyszywanki. Impreza kojarzona zazwyczaj z folklorem tym razem przyciągnęła głównie młodych ludzi demonstrujących przywiązanie do tradycji i białoruskiej kultury.

W mińskim Pałacu Sztuki, gdzie odbywa się spotkanie, można zobaczyć i kupić lniane koszule, krawaty, muszki czy pasy z ludowym ornamentem. Elementy wyszywanek można też znaleźć na poduszkach, torebkach, ręcznikach czy wisiorkach. Chętni mogli wziąć udział w kursach robienia wyszywanek czy posłuchać zespołów grających muzykę z motywami ludowymi.

Franciszak Wiaczorka - jeden z organizatorów spotkania powiedział Polskiemu Radiu, że to zapewne największe niepolityczne wydarzenie na Białorusi w tym roku. - To również pokazuje, że obserwujemy odrodzenie białoruskiej kultury. To jest reakcja najpierw na wydarzenia ukraińskie. Jednocześnie świadczy o tym, że jesteśmy świadkami wzrostu narodowej świadomości - mówi Wiaczorka.

Dzień Wyszywanki zorganizowała niezależna organizacja Art Siadziba, która wspiera młodzieżowe białoruskie inicjatywy.

Tydzień temu wolontariusze związani z ART Siadzibą rozdali w Mińsku 12 tysięcy wstążek z białoruskim ornamentem ludowym. Już wtedy pojawiły się głosy, że białoruski ornament jest tym, co może łączyć wszystkich Białorusinów niezależnie od poglądów. Co ciekawe, w tym roku ornament białoruski jest też widoczny na ozdobach świątecznej choinki, ustawionej w centrum Mińska

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Relacja Radia Svaboda z Dnia Wyszywanki na Twitterze  >>>

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: świat stanął na progu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:10
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział , że kryzys na Ukrainie "doprowadził do pogłębienia podziałów, zarówno wewnątrz tego kraju, jak i poza jego granicami". Mińsk odwiedził we wtorek Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: na granicy z Rosją nie ma kontroli, tylko monitoring

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 23:59
Białoruski Państwowy Komitet Celny zaprzeczył doniesieniom mediów, by celnicy wznowili kontrolę towarów na granicy z Rosją. Według Komitetu prowadzony jest jedynie "monitoring” pojazdów jadących z Rosji na Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceszefowa MSZ Białorusi: widać niewielką poprawę relacji z UE

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 05:00
Rozwój dobrosąsiedzkich relacji Mińska z Unią Europejską "był i pozostaje jednym z priorytetów białoruskiej polityki zagranicznej” - oświadczyła Jelena Kupczyna, wiceszefowa białoruskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Łukaszenka przeciwny sankcjom zachodnim

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 23:59
Aleksander Łukaszenka krytykuje międzynarodowe sankcje. Argumentował, że wpływają one na poziom życia obywateli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka chce dywersyfikować eksport

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 14:00
Aleksander Łukaszenka przyjmując szefa białoruskiej dyplomacji polecił zaangażować do realizacji tego celu wszystkie placówki dyplomatyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi spotkał się z ambasadorami UE i rozmawiał z niektórymi ministrami

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 23:00
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej spotkał się z ambasadorami państw Unii Europejskiej akredytowanymi w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi rozdano kilometry narodowej wstążki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 23:59
Młodzież rozdawała mieszkańcom stolicy biało-czerwone wstążki z białoruskim ornamentem narodowym. Wszystko po to, by podkreślić i ocalić tożsamość narodową Białorusinów.
rozwiń zwiń