Raport Białoruś

Białoruś: salafitów-cudzoziemców deportowano

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 22:00
Pojawiły się szczegóły dotyczące zatrzymania muzułmanów przez KGB. W niedzielę poinformowano o ujęciu 20 salafitów -doszło do tego pod koniec ubiegłego roku.
Egzemplarz Koranu
Egzemplarz KoranuFoto: el7bara/Wikimedia Commons/CC

O zatrzymaniu salafitów powiadomiła w niedzielę białoruska telewizja państwowa. Z kolei w poniedziałek rzecznik KGB Artur Strech powiedział Euroradiu, że zatrzymani utworzyli grupę pod wpływem religijnej, ekstremistycznej organizacji ”Hizb at-Tahrir” (Partii Wyzwolenia). Dodał, że w skład tej grupy wchodziło 15 Białorusinów i 5 osób spoza Białorusi. Jak stwierdził, mieli oni mieć za zadanie prowadzić nielegalną działalność misyjną wśród muzułmanów na terenie obwodów mińskiego, białoruskiego i mohylewskiego.

- Nikt nie czekał, aż popełnią konkretne wykroczenia czy przestępstwa.  Na razie, póki nie popełnili czynów niezgodnych z prawem, podjęto odpowiednie środki o charakterze profilaktycznym – oznajmił Artur Strech. Cudzoziemców deportowano, a Białorusini dostali ostrzeżenia. Działalność tej grupy miała budzić oburzenie innych muzułmanów.

”Hizb at-Tahrir” (PartiaWyzwolenia) została założona w 1953 roku w Jerozolimie, zakłada odbudowę kalifatu. W latach 70. nastąpił w tej partii rozłam, motywem był stosunek do użycia przemocy..

Muzułmanie na Białorusi

Według różnych szacunków na Białorusi mieszka około 20-30 tysięcy wyznawców islamu. To osoby pochodzące m.in. z Kaukazu, Azji Centralnej. W spisie ludności nie ma pytania o religię, stąd dane są szacunkowe opierają się na wynikach badań socjologicznych. Z kolei ministerstwo spraw wewnętrznych (pełnomocnik ds. religii i narodowości) dysponuje danymi o zarejestrowanych wspólnotach religijnych.

Część z muzułmanów na Białorusi to Tatarzy, którzy żyją tutaj od XIV wieku. Na osiedlenie się pozwolił im książę Witold, w zamian za służbę w armii. Mogli żenić się z miejscowymi kobietami. Przeszli na język białoruski i pisali w tym języku swoje religijne dzieła – jednak alfabetem arabskim. Wyznają umiarkowaną wersję islamu.  Jest ich w Białorusi około 7 tysięcy (wg spisu ludności z 2009 roku). Na Białorusi tatarskie pochodzenie miało wielu działaczy politycznych i kulturalnych.

Euroradio.fm/inne/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: zakazano podwyżek cen na czas świąt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:00
Ministerstwo handlu Białorusi wprowadziło moratorium na wzrost cen artykułów konsumpcyjnych. Będzie ono obowiązywać przez cały okres świąteczny - do 15 stycznia 2015 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:26
Ma ochraniać odcinek 377 km, w tym fragment granicy wodnej. Oddział przystąpił do pracy w poniedziałek wieczorem - poinformował we wtorek przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka w święta obiecuje spokój. A tajniacy do soboru nie wpuścili opozycjonistki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:34
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że w jego kraju zawsze będzie zgoda i spokój, a także życzył pokoju Ukrainie. Mówił o tym podczas wizyty w mińskim soborze katedralnym Ducha Świętego w prawosławne Boże Narodzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: metropolita Rosjanin o prawosławnej jedności Rosji, Białorusi i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 23:00
Cerkiew prawosławna odgrywa rolę jednoczącą na obszarze Rosji, Białorusi i Ukrainy – tak mówił w posłaniu bożonarodzeniowym do prawosławnych wiernych zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Paweł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: obrońcy praw człowieka uczcili pamięć zabitych w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 06:00
Były białoruski więzień polityczny, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki i jego koledzy złożyli w czwartek kwiaty i zapalili znicz przed ambasadą Francji w Mińsku, by uczcić pamięć zabitych w zamachu w redakcji tygodnika "Charlie Hebdo".
rozwiń zwiń