Raport Białoruś

Białoruś: polski wiceminister o ”dobrych perspektywach współpracy gospodarczej”

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 06:10
Istnieją dobre perspektywy dla rozwoju polsko-białoruskiej współpracy gospodarczej - oświadczył w środę polski wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik, otwierając w Mińsku seminarium dla polskich inwestorów.
Audio
  • Kilkudziesięciu polskich biznesmenów uczestniczyło w stolicy Białorusi w seminarium poświęconym inwestowaniu na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Białoruś: polski wiceminister o dobrych perspektywach współpracy gospodarczej
Foto: Glow Images/East News

Wiceszef MSZ Konrad Pawlik powiedział, że ostatnio obserwuje się wzrost zainteresowania międzynarodowych organizacji finansowych realizacją projektów na Białorusi. Zapytany przez korespondenta Polskiego Radia w Mińsku o obecny stan relacji polsko-białoruskich, wiceminister Konrad Pawlik powiedział, że jest widoczny pewien postęp. - Udało nam się poprawić nieco bazę prawno-traktatową, zaktywizowaliśmy najważniejsze platformy współpracy, mamy dodatkowo regularny dialog polityczny i w zasadzie nie ma tematu, którego byśmy unikali - powiedział wiceminister. Polski dyplomata przeprowadził rozmowy w administracji prezydenta i MSZ Białorusi. W ich trakcie - jak przyznał - poruszył między innymi kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej czy przygotowań do zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Stwierdził też, że omówił również sprawy dwustronne dotyczące dialogu historycznego i mniejszości polskiej na Białorusi.

Seminarium dla polskich inwestorów

- Sądzę, że mimo obecnej niełatwej sytuacji związanej ze zjawiskiem kryzysu w gospodarce istnieją dobre perspektywy dla rozwoju dwustronnej współpracy - powiedział Konrad Pawlik około 50 uczestnikom seminarium, poświęconego możliwościom inwestowania w Białorusi z pomocą programów międzynarodowych Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Międzynarodowej Korporacji Finansowej.

Jak twierdził, są przykłady udanych polskich inwestycji w różnych sektorach gospodarki białoruskiej, na przykład w branży spożywczej czy finansowej, a także w produkcji mebli. - Jestem przekonany, że to nie wyczerpuje potencjału, i mam nadzieję, że kolejne polskie inwestycje mogą zostać poczynione w najbliższym czasie - podkreślił.

W rozmowie z PAP Konrad Pawlik powiedział, że kryzys gospodarczy na całym obszarze postsowieckim wpływa nieco negatywnie na wymianę handlową Polski i krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, w tym Białorusi.

- Na to składa się kilka czynników. Po pierwsze, czynnik globalny, czyli spadek cen ropy i w konsekwencji gazu, który oddziałuje na sytuację we wszystkich państwach regionu. Białoruś przetwarza znaczącą część ropy rosyjskiej i dostarcza ją na rynki zagraniczne oraz rynek wewnętrzny. Po drugie, to czynnik związany z kryzysem gospodarczym w Rosji, a głównie z faktem, że już 2013 r. źródła wzrostu w Federacji Rosyjskiej się wyczerpały. Ta sytuacja oddziałuje przede wszystkim na państwa zintegrowane w ramach Unii Eurazjatyckiej - zaznaczył.

Według Pawlika poprawie dwustronnego bilansu handlowego będzie jednak sprzyjać obniżenie stawek ubezpieczeniowych w kredytach eksportowych, a także wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Gospodarki, jak również dwustronny dialog gospodarczy, który jest aktywnie prowadzony.
Środowe seminarium zostało zorganizowane przez Departament Współpracy Ekonomicznej polskiego MSZ i EBOR.

Pawlik spotkał się także w środę na Białorusi z przedstawicielami władz, m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jeleną Kupczyną. Tematami rozmów było przygotowanie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz kwestie dwustronne, m.in. dialog historyczny i kwestie związane z mniejszością polską na Białorusi.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka zarzuca Rosjanom bandyckie metody konkurencji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 23:34
Aleksander Łukaszenka odniósł się do swego niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw białoruskich towarów do Rosji. Mówił również o tym, że nie zamierza nigdzie posyłać żołnierzy białoruskich w charakterze sił pokojowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zaprasza chińskie banki na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 18:42
Aleksander Łukaszenka wyraził zainteresowanie wejściem chińskich banków na białoruski rynek, po spotkaniu z szefem dyplomacji Chin. W maju Mińsk ma odwiedzić chiński prezydent, Xi Jinping.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ciekawa wizyta". Aleksander Łukaszenka w Gruzji zabiega o zyski polityczne i handlowe

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 20:45
Aleksander Łukaszenka złożył pierwszą oficjalną wizytę w Gruzji. Dziękował jej władzom za wspieranie Mińska na arenie międzynarodowej. Wyraził nadzieję na współpracę handlową, która nie wzbudzi obiekcji UE ani Unii Eurazjatyckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja wykryła salmonellę w kurzym mięsie z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 08:45
W partii dostarczonego do Rosji schłodzonego mięsa kurzego z Białorusi znów znaleziono pałeczki salmonelli - poinformowało we wtorek biuro prasowe Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).
rozwiń zwiń