Raport Białoruś

Szef OBWE z uznaniem o roli Białorusi w sprawie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 19:00
Sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier z uznaniem wypowiedział się w Mińsku o roli Białorusi w rozwiązywaniu kryzysu na Ukrainie. Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej wyraził opinię, że OBWE powinna działać w sposób bardziej zrównoważony. Zannier i szef dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) Georg Link są z dwudniową wizytą na Białorusi.
Audio
  • Szef OBWE na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
G. Link i Lamberto Zannier
G. Link i Lamberto ZannierFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

"Doceniamy rolę Białorusi, która wspiera procesy rozwiązania konfliktu" - oświadczył Zannier podczas spotkania z Makiejem. Przypomniał, że Mińsk jest miejscem spotkań ws. rozwiązania kryzysu na Ukrainie i wyraził nadzieję, że mińskie porozumienia będą sprzyjać procesowi pokojowemu.

W Mińsku doszło do serii spotkań trójstronnej grupy kontaktowej ds. sytuacji na Ukrainie, podczas których jej członkowie (OBWE, Ukraina, Rosja) oraz przedstawiciele prorosyjskich separatystów z Donbasu podpisali memorandum i protokół. Dokumenty te przewidują m.in. zawieszenie broni i utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, jak również uwolnienie jeńców.

Makiej oznajmił zaś, że "OBWE powinna pracować w sposób bardziej zrównoważony zarówno w sensie tematycznym, jak i geograficznym" - "równorzędnie na Wschód, jak i na Zachód, począwszy od Helsinek".

Dodał jednak, że przy wszystkich niedociągnięciach OBWE jest jedyną organizacją, która "zdołała w jakiś sposób wpłynąć na rozwój sytuacji na Ukrainie i odegrała rolę w neutralizowaniu tej sytuacji". Skuteczność działań OBWE byłaby jeszcze większa - ocenił - gdyby "skoordynowano wysiłki wszystkich państw wchodzących w skład tej organizacji".

Zannier oraz dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE Georg Link rozpoczęli w poniedziałek dwudniową wizytę na Białorusi.

Link powiedział ze swej strony, że OBWE podejmie decyzję ws. skierowania obserwatorów na tegoroczne wybory prezydenckie na Białorusi na podstawie wyników misji oceniającej. "Naszym zdaniem jest bardzo ważne, by zasadnicza misja była dość duża" - powiedział. Dodał, że na Białorusi zamierza się spotkać z kierownictwem Centralnej Komisji Wyborczej, aby omówić ten temat.

Szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna, powiedziała w zeszłym tygodniu, że Białoruś zaprosi na wybory jako obserwatorów przedstawicieli OBWE, WNP i Rady Europy. Zapewniła, że będą mogli swobodnie pełnić swoją misję przez cały okres kampanii wyborczej. Dodała, że zaproponowała, by tzw. wybory prezydenckie odbyły się 11 października.

W poprzednich tzw. wyborach prezydenckich w 2010 r. startowało siedmiu kandydatów opozycji. Po zamknięciu lokali wyborczych 19 grudnia doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Łukaszence. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, gdyż sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Na Białorusi łamane są prawa człowieka, ograniczane swobody obywatelskie. Sytuacja wciąż się pogarsza.

Wkrótce decyzje OBWE w sprawie monitoringu wyborów

Dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Georg Link, również uczestniczący w rozmowach, zapowiedział, że OBWE wkrótce podejmie konkretne decyzje w sprawie wysłania na Białoruś obserwatorów na tegoroczne wybory prezydenckie. Wcześniej specjalna misja określi zakres monitoringu głosowania. Jutro Georg Link spotka się z szefową Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi Jarmoszyną.

16 czerwca kolejne spotkanie grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy

Sekretarz prasowy Leonida Kuczmy Daria Olifer poinformowała, że we wtorek 16 czerwca odbędzie się spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy. Wezmą w nim udział Leonid Kuczma, Heidi Tagliavini (ustępująca z funkcji wysłanniczki OBWE na Ukrainie) i Azamat Kułmuchametow. Przedtem spotkają się trzy podgrupy robocze, do spraw bezpieczeństwa, spraw politycznych i pomocy humanitarnej, Olifer dodała, że zaproszono przedstawicieli samozwańczych republik, donieckiej i ługańskiej.

PAP/IAR/Radio Svoboda/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleś Bialacki: Tuska wprowadzono w błąd, w Białorusi brak zmian na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 13:56
Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska wprowadzono w błąd, bo żadnych pozytywnych sygnałów w Białorusi nie ma - powiedział w czwartek portalowi Karta'97 białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: listy są wsparciem dla więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 10:12
- Kiedy siedziałem w więzieniu, przysyłali mi do więzienia pocztówki i listy z całej Polski, pod każdym po 20-30 podpisów, w sumie kilka tysięcy – mówił Aleś Bialacki. Powiedział, że działania organizacji pozarządowych mogą wpłynąć na władze, przyczynić się do zwolnienia więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport: czas na twardą politykę UE wobec Białorusi – to szansa na demokratyzację

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 18:00
Aleksander Łukaszenka jest w ślepym zaułku – Białoruś znajduje się w bardzo złej sytuacji gospodarczej i to dobry moment na wznowienie konsekwentnej polityki Zachodu, stawianie warunków w zakresie praw człowieka i demokratyzacji – to główna teza raportu pozarządowych organizacji Freedom Files oraz grupy roboczej Komitetu Międzynarodowej Kontroli Sytuacji Praw Człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na granicy Rosji i Białorusi zestrzelono szpiegowskiego drona?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 12:00
Niezależne mińskie media i eksperci zastanawiają się, czy nad Białorusią w pobliżu granicy z Rosją zestrzelono szpiegowskiego drona. Pierwszy historię opisał znany portal internetowy „TUT.By” na podstawie relacji internauty.
rozwiń zwiń