Raport Białoruś

Białoruś: grzywna dla Labiedźki i Siwczyka za marsz na rzecz wolnych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 23:59
Szef opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka został w środę ukarany przez sąd w Mińsku grzywną wysokości 9 mln rubli białoruskich (2 tys. zł) za udział w zorganizowanym bez zezwolenia marszu na rzecz wolnych wyborów.
Anatol Labiedźka na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie w 2011 roku.
Anatol Labiedźka na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie w 2011 roku.Foto: Portal PolskieRadio.pl/Agnieszka Kamińska

Wyrok, który wydała sędzia objęta zakazem wjazdu do Unii Europejskiej za prześladowanie działaczy politycznych, dotyczył akcji z 10 października, czyli dnia poprzedzającego wybory prezydenckie na Białorusi. Ulicami Mińska przeszło wówczas około 2 tys. osób.

To już trzecia grzywna dla Labiedźki w ostatnim czasie. Wcześniej ukarano go w ten sposób za udział w zorganizowanym bez zezwolenia wiecu przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej oraz za dwa wiece - z 10 i 23 września – na rzecz uczciwych i wolnych wyborów prezydenckich.

- Dzisiejszy proces sądowy potwierdza, że jeszcze za wcześnie na rozwiązanie kwestii zamrożenia spisu osób, wobec których stosowane są sankcje – powiedział Labiedźka po ogłoszeniu środowego wyroku.

Karę 9 mln rubli białoruskich za tę samą demonstrację dostał również Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem.

Wiaczesław Siwczyk, przewodniczący Ruchy Solidarności "Razem" Wiaczesław Siwczyk, przewodniczący Ruchy Solidarności "Razem"

UE zawiesi sankcje?

12 października szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius powiedział, że Unia Europejska szykuje się do zniesienia do końca miesiąca sankcji wobec Aleksandra Łukaszenki i ok. 150 urzędników. Mają one być zniesione tymczasowo - na cztery miesiące. To odpowiedź na uwolnienie przez Łukaszenkę w sierpniu sześciu więźniów politycznych.

UE wprowadziła sankcje wobec przedstawicieli władz w Mińsku, w tym prezydenta Łukaszenki, w związku z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich w 2006 roku oraz represjami wobec opozycji na Białorusi. Obejmowały one zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE. Unia zawiesiła je w okresie ocieplenia stosunków między Brukselą a Mińskiem, ale po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 roku, rozbiciu opozycyjnej demonstracji w dniu głosowania i skazaniu jej uczestników, w tym byłych kandydatów opozycji, na pobyt w kolonii karnej sankcje wznowiono, a następnie rozszerzono.

Choć listę osób objętych sankcjami od tego czasu skracano, nadal znajduje się na niej szef państwa i 174 inne osoby, m.in. szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka ogłoszony zwycięzcą wyborów. Liderzy opozycji apelują o ich nieuznawanie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 09:30
Nie było niespodzianki – według Centralnej Komisji Wyborczej Aleksander Łukaszenka wgrał wybory i zdobył ponad 83 procent głosów. Wieczorem w centrum Mińska zebrał się spontanicznie mityng przeciw fałszerstwom wyborczym. Wołano "Żywie Biełaruś”, "Sława Ukrainie”. Do protestujących przyjechała milicja. Liderzy opozycji zaapelowali do Zachodu o nieuznawanie wyborów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obserwatorzy: fałszerstwa, naruszenia ordynacji i łamanie prawa podczas wyborów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 10:31
Niezależni obserwatorzy i obrońcy praw człowieka stwierdzili łamanie prawa na wszystkich etapach zakończonych w niedzielę wyborów prezydenckich na Białorusi. Misja Wspólnoty Niepodległych Państw uznała zaś, że wybory odpowiadały demokratycznym normom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezależni obserwatorzy: podczas wyborów na Białorusi łamano prawo

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 11:32
Niezależni i związani z opozycją białoruscy obserwatorzy krytykują sposób przeprowadzenia niedzielnych wyborów prezydenckich. Wygrał je urzędujący prezydent, zdobywając według wstępnych wyników ponad 83 procent głosów przy frekwencji przekraczającej 87 procent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

OBWE: wybory na Białorusi dalekie od demokratycznych standardów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 14:30
- Podczas liczenia głosów oddanych w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi odnotowano "poważne problemy". Głosowanie było dalekie od demokratycznych standardów - ogłosił w poniedziałek szef misji obserwatorów OBWE w tym kraju Ken Harstedt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: grzywny dla kibiców za koszulki z Pogonią

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 06:00
Sąd w Borysowie skazał na kary grzywny trzech kibiców, którzy mieli na sobie koszulki z herbem Pogoni podczas meczu z Macedonią. Środowisko kibiców często gości na łamach niezależnej prasy białoruskiej z powodu licznych akcji solidarności z Ukrainą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: kolejne grzywny dla opozycjonistów za wiec przeciw rosyjskiej bazie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 19:00
Kary grzywny wymierzył w piątek sąd w Mińsku dwóm białoruskim opozycjonistom za udział w zorganizowanym bez zezwolenia wiecu przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej – podało Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka o noblistce: wylała na kraj wiadro pomyj

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 20:16
Aleksander Łukaszenka skrytykował laureatkę literackiej Nagrody Nobla Swietłanę Aleksijewicz, zarzucając jej, że wylała za granicą "wiadro pomyj” na swój kraj. Pisze o tym agencja BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: założycielowi niezależnej organizacji przedłużono wyrok

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 23:59
Założycielowi białoruskiej organizacji Platform Innovation, zajmującej się obroną praw więźniów, Michaiłowi Żamczużnemu przedłużono wyrok pozbawienia wolności do 6,5 roku – podały niezależne media białoruskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zmarł pobity gej, jego zabójca jest na wolności

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 14:00
Białoruski gej, ciężko pobity w ubiegłym roku przez byłego nauczyciela, zmarł w mińskim szpitalu – poinformował były szef organizacji obrony praw człowieka GejBiełaruś Siarhiej Androsienka. Zabójca wyszedł w tym roku z więzienia na mocy amnestii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W paszporcie pieczęć - "odmowa". Grzegorz Gauden, szef Instytutu Książki, nie dostał wizy na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 08:00
Białoruś odmówiła wizy szefowi Instytutu Książki Grzegorzowi Gaudenowi, który miał się udać do Mińska na otwarcie Miesiąca Polskiej Literatury. - To nieprzyjazny akt Białorusi pod adresem polskiej agendy rządowej - powiedział Gauden. O sprawie wie MSZ. Gauden zaznacza, że władzom nie podoba się zapewne współpraca instytutu z niezależnymi wydawnictwami i pisarzami.
rozwiń zwiń