Raport Białoruś

Łukaszenka: test dla integracji z Rosją. Putin obiecuje inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 00:02
Władimir Putin mówił, że powinno się też rozwijać państwo związkowe Białorusi i Rosji. "Mamy dziś możliwość zrobienia kolejnych kroków na drodze rozwoju naszych szczególnych relacji" - mówił Putin.
Audio
  • Spotkanie Putina i Łukaszenki w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin
Aleksander Łukaszenka i Władimir PutinFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Szczyt Związku Białorusi i Rosji w Mińsku był poświęcony przyjęciu budżetu i określeniu ram dalszej współpracy. Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin mówili o potrzebie pokonywania negatywnych tendencji we współpracy gospodarczej. 

Aleksander Łukaszenka ocenił w czwartek, że integracja jego kraju z Rosją przechodzi test na trwałość. Rosyjski przywódca Władimir Putin zapowiedział zainwestowanie 2,5 mld dol. w białoruski odcinek gazociągu Jamał-Europa.

W czwartek odbyło się w Mińsku posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji z udziałem premiera Rosji Dmitrija Miedwiedewa. Wcześniej Łukaszenka spotkał się z Putinem na krótkiej rozmowie w cztery oczy.

- Niestabilność gospodarcza na świecie, kryzys zaufania w stosunkach międzynarodowych, eskalacja konfliktów zbrojnych i zaostrzenie wojen informacyjnych są sprawdzianem dla trwałości naszej integracji” – oświadczył Łukaszenka na posiedzeniu Rady.

Podkreślił przy tym, że oba kraje nie w pełni realizują potencjał stosunków handlowo-gospodarczych, choć po obu stronach istnieją warunki do kontynuowania konstruktywnego dialogu w sferze polityki, gospodarki, bezpieczeństwa, spraw społecznych i kultury.

Spadła wymiana handlowa

Łukaszenka zaznaczył, że już trzeci rok notowany jest spadek białorusko-rosyjskiej wymiany handlowej. - W 2015 r. zmniejszyła się ona o ponad jedną czwartą. Tę negatywną tendencję możemy i powinniśmy przełamać wspólnymi wysiłkami - oświadczył.

Putin wyraził przekonanie, że Rosja i Białoruś mają dość wewnętrznych rezerw, by przywrócić stałe tempo rozwoju gospodarczego państwa związkowego i zapewnić tendencję wzrostową w handlu dwustronnym.

Według niego kluczowym czynnikiem wzrostu państwa związkowego powinno być rozwijanie współpracy przemysłowej, a przede wszystkim wysokich technologii.

Rosyjski prezydent zapowiedział też, że do 2020 r. Gazprom zainwestuje w białoruski odcinek gazociągu Jamał-Europa około 2,5 mld dol. Oczekuje się, że ponad 1 mld dol. zostanie przeznaczone na powiększenie podziemnych zbiorników gazu.

Dodał, że na posiedzeniu Rady w wąskim składzie uzgodniono dalszą harmonizację przepisów normatywnych w przemyśle, sferze walutowo-finansowej oraz w sektorze usług.

Prezydent Putin zaznaczył jednocześnie, że powinno się też rozwijać państwo związkowe Białorusi i Rosji. "Mamy dziś możliwość zrobienia kolejnych kroków na drodze rozwoju naszych szczególnych relacji" - mówił Putin.

Z kolei prezydent Łukaszenka powiedział, że działając w nowych warunkach oba kraje pokonają problemy. Dodał, że gospodarki Rosji i Białorusi zmagają się z szeregiem zewnętrznych zagrożeń.

Niezależne media białoruskie podkreślają, że Łukaszenka przejęzyczył się, witając Putina. Zwrócił się do niego słowami „Szanowny Dmitriju Anatolewiczu”, czyli tak jak do premiera Miedwiediewa. Putin rzucił na to: „Racja, wszystkie pieniądze są tam”, nawiązując do faktu, że środki z budżetu rozdysponowuje rząd Rosji.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka twierdzi, że nie było mowy o bazie Rosji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 23:59
Nigdy nie było o mowy rozmieszczeniu rosyjskiej bazy lotniczej na terytorium Białorusi – oświadczył we wtorek Aleksander Łukaszenka. O planach utworzenia takiej bazy mówił ostatnio prezydent Rosji Władimir Putin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja tworzy z Białorusią "organizację wojskową państwa związkowego”

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 17:24
Rosja i Białoruś stworzą w ciągu najbliższych dwóch lat mechanizm zbrojny w celu obrony państwa związkowego, tworzonego przez te dwa kraje - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję RIA-Nowosti. Dodał, że plan działań na dwa lata jest już zatwierdzony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media: Rosja nie dostarcza samolotów - sabotuje białoruskie lotnictwo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 12:46
- Rosja sabotuje białoruskie lotnictwo wojskowe, odmawiając dostarczenia samolotów bojowych, by uzależnić Białoruś od swoich sił powietrznych; proponuje za to stworzenie własnej bazy na terenie kraju – pisze w piątek niezależny tygodnik białoruski ”Nasza Niwa”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś dostała od Rosji trzy systemy rakietowe S-300

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 20:00
Na Białoruś zostały dostarczone z Rosji trzy dywizjony systemów rakietowych S-300 – oznajmił we wtorek dowódca białoruskich sił powietrznych oraz obrony przeciwlotniczej gen. major Aleh Dźwihalou. Dodał, że Białoruś planuje zakup baterii Tor i samolotów Su-30.
rozwiń zwiń