Raport Białoruś

"Pourywamy głowy". Łukaszenka grozi tym, którzy chcą podnieść ceny po denominacji

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 07:00
Na Białorusi nie powinno dojść do wzrostu cen w związku z denominacją miejscowej waluty, która zostanie przeprowadzona 1 lipca tego roku - oznajmił szef państwa.
Audio
  • Na Białorusi niedługo denominacja. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Pourywamy głowy. Łukaszenka grozi tym, którzy chcą podnieść ceny po denominacji
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Aleksander Łukaszenka w trakcie pobytu w Homlu na wschodzie kraju zagroził surowymi konsekwencjami tym, którzy zechcą podnieść ceny. 

Łukaszenka rozmawiając z robotnikami zakładów cukierniczych powiedział, że "pourywamy głowy" tym, którzy spróbują wykorzystać denominację do wzrostu cen.

Wcześniej w trakcie rozmowy z premierem i szefem Banku Narodowego Białorusi Łukaszenka apelował, aby zadbali o stabilność cen w sklepach. - Nie pozwólcie, by doszło do wzrostu cen nawet o kopiejkę. Niech lepiej o tę kopiejkę ceny spadną - podkreślił Łukaszenka.

Na Białorusi w wyniku denominacji miejscowej waluty zostaną "obcięte" cztery zera. Obecnie jeden dolar kosztuje 20 tysięcy rubli, a po denominacji będzie wart 2 ruble. Po raz pierwszy w historii niepodległej Białorusi pojawią się monety. Dotychczas funkcjonowały wyłącznie banknoty, a pensje były wypłacane w milionach rubli.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka podniósł wiek emerytalny na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 19:00
Aleksander Łukaszenka 11 kwietnia podpisał dekret nr 137 w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Zakłada on, że od 1 stycznia 2017 roku rozpocznie się etapami podniesienie wieku emerytalnego o sześć miesięcy do 63 lat u mężczyzn i 58 u kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi weszły w życie nowe przepisy celne. Mają ograniczyć zakupy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 08:00
Dotyczą one przesyłek pocztowych oraz towarów przewożonych samochodami i pociągami. Mają doprowadzić do ograniczenia zakupów w przygranicznych polskich sklepach.
rozwiń zwiń