Raport Białoruś

Opozycja ostrzeżona – za wypowiedzi o zamachu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 01:22
Trzy bardzo znane osoby ze środowiska opozycji zostały ostrzeżenia od śledczych. To Aleksander Milinkiewicz, były kandydat na prezydenta, znany dziennikarz Aleksander Starykiewicz i b. oficer KGB Walery Kostka – mówi w rozmowie z Raportem Białoruś Aleś Karnijenka, współpracownik Biełsatu.
Obejrzyj
Aleś Karnijenka
Aleś Karnijenka
Aleś Karnijenka
Aleś Karnijenka

Wiele osób na łamach prasy i w Internecie wyrażało obawy, że Aleksander Łukaszenka może wykorzystać zamach, żeby nasilić represje wobec opozycji. Władze zdecydowały się niektórych za takie opinie upomnieć.

- Walery Kostka wyjaśniał, że poproszono go żeby się mniej wypowiadać na ten temat – mówi Aleś Karnijenka. – A przyznał tylko tyle, że zgadza się z tym, że służby specjalne na Białorusi przez 17 lat zajmują się polityką, przesłuchują politycznych oponentów władzy i nie mają czasu aby zadbać o bezpieczeństwo narodowe. Przez te lata władza mówiła: macie bezpieczeństwo, nie macie demokracji, macie stabilizację, nie macie wolności słowa. Teraz to się zmieniło.

Media oficjalne i dziennikarze reżimowej telewizji i prasy przy okazji zamachu próbowali krytykować opozycję, czasami winiąc ją za „atmosferę” w kraju. - Padło już wiele zdań tego rodzaju, że opozycja doprowadziła do atmosfery nienawiści, i że tam trzeba szukać – mówi nasz rozmówca.

W ocenie Alesia Karnijenki, władza chce wykorzystać zamach, żeby zamknąć swoim przeciwnikom usta. Podobnie myśli wielu innych opozycjonistów. A ich obawy  potwierdzały niestety artykuły w rządowej prasie i groźby Prokuratora Generalnego Białorusi, który stwierdził, że na forach pojawiły się niedopuszczalne komentarze dyskredytujące Białoruś. Ryhor Wasilewicz poinformował, że niektórzy autorzy tekstów zostaną wezwani na przesłuchania "w związku z prowadzonym postępowaniem karnym".

Aleś Karnijenka zauważa też, że przez ostatnie dni doszło do dużej mobilizacji elektoratu Aleksandra Łukaszenki. Wcześniej  głównym tematem rozmów był brak cukru, wzrost cen, brak walut w kantorach. - Wypowiedzi na temat władzy były bardzo ostre, w kolejkach, w środkach komunikacji miejskiej. Jednak już we wtorek ludzie, którzy wspierają władze reagowali bardzo ostro na pytanie, jak doszło do zamachu, kto jest winny, czy nie powinni ponieść odpowiedzialności szefowie służb specjalnych i milicja – zauważa nasz rozmówca. 

Miliony odcisków palców
 
Zamach w metrze przypomniał wszystkim o innym tragicznym wydarzeniu – o zamachu w Mińsku z 2008 roku. Sprawców nie wykryto przez trzy lata – teraz śledczy twierdzą, że sprawcą był ten sam człowiek, który podłożył bombę 11 kwietnia pod ławką na peronie stacji Kastrycznickaja-Oktiabrskaja.  Do tej pory sprawcy nie wykryto, ale zebrano za to miliony odcisków palców. Do Alesia Karnijenki telefon w tej sprawie był jeszcze w piątek 8 kwietnia, przed zamachem. Powiedziano mu, że w jego rejonie w Mińsku tylko garstka osób nie oddała jeszcze swoich odcisków palców.  – Akcja dotknęła prawie wszystkich mężczyzn w tym kraju. Osób, które jeszcze nie oddały odcisków palców jest niewiele. I co to dało. Takich akcji nie było w innych krajach, które mają znacznie poważniejsze problemy – zauważa dziennikarz.

Dodaje, że nikt z wysokich rangą urzędników milicji, służb specjalnych nie zrezygnował ze stanowiska - sekretarz rady bezpieczeństwa, stracił posadę, ale dostał później inną, też ważną.

Z Alesiem Karnijenką, współpracownikiem Biełsatu, rozmawiała Agnieszka Kamińska, polskieradio.pl i Raport Białoruś (Agnieszka Marcela Kamińska)

WIDEO:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka po zamachu: trzeba przesłuchać opozycję

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 13:13
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka polecił przesłuchanie białoruskiej opozycji w związku z poniedziałkowym zamachem w mińskim metrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miedwiediew: przyczyną zamachu w metrze mogą być "nastroje na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:00
Według prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa - przyczyną zamachu terrorystycznego w Mińsku mogą być nastroje społeczne panujące na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prokuratura białoruska: za "taniec na grobach" w sieci - przesłuchania

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:30
Szef prokuratury Ryhor Wasilewicz oznajmił, że niektórzy autorzy publikacji w mediach dopuścili się "tańca na grobach" ofiar zamachu. A media piszą, że "zabójcy dojrzewali w środowisku opozycji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władze Białorusi ostrzegają prasę, m.in. Naszą Niwę

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 18:40
Ministerstwo Informacji Białorusi udzieliło ostrzeżeń dwóm czołowym opozycyjnym mediom - tygodnikowi "Nasza Niwa" i gazecie "Narodnaja Wola", ukazującej się dwa razy w tygodniu.
rozwiń zwiń