Raport Białoruś

Politolog: Euronest bez Białorusi to znak samoizolacji Mińska

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 16:37
Inauguracja Euronestu, czyli zgromadzenia parlamentarzystów krajów Partnerstwa Wschodniego, która odbyła się we wtorek w Brukseli bez udziału Białorusi, przypomina władzom w Mińsku o rosnącej samoizolacji - powiedział Raman Jakauleuski.

Politolog, który jest zbliżony do opozycji, ocenia, że nie ma obecnie szans na pełnowartościowy udział Białorusi w Partnerstwie Wschodnim (PW), unijnej inicjatywie skierowanej do sześciu państw byłego ZSRR.

- Sam fakt zwołania tego spotkania mówi o tym, że pozostałych pięć krajów jest zainteresowanych wymiarem parlamentarnym współpracy w ramach PW - powiedział Jakauleuski o inauguracji pracy Euronestu. Jego zdaniem, spotkanie to "powinno pokazać, że jest możliwa demokratyzacja krajów uczestniczących w PW".

Spotkanie Euronestu bez przedstawicieli Białorusi dla jej władz "nie może niczego oznaczać, a jedynie przypomnieć o rosnącej samoizolacji" - dodaje komentator. - Po wydarzeniach 19 grudnia oraz wypowiedziach Aleksandra Łukaszenki pod adresem szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso nie widzę realnych perspektyw na pełnowartościowy udział Białorusi w tym projekcie - mówi Jakauleuski.

 

Jego zdaniem, oficjalny Mińsk "dzisiaj ma jako wyraźnych partnerów na wschodzie Turkmenistan, Iran, Chiny, i oczywiście Rosję, i to jest, jak rozumieją to dzisiaj władze Białorusi, partnerstwo wschodnie".

Jakauleuski ocenia, że Białoruś chciała skorzystać tylko z pewnych fragmentów unijnego PW, dotyczących głównie stosunków handlowych i gospodarczych.

Największy oficjalny dziennik Białoruski "SB. Biełaruś Siegodnia" zarzucił niedawno Parlamentowi Europejskiemu niesprawiedliwość i wysuwanie "szczególnych warunków" wobec Białorusi przy formowaniu składu Euronestu.

W pierwszym posiedzeniu Euronestu wzięło udział 60 europarlamentarzystów i 50 z pięciu krajów PW. Euronest miał początkowo liczyć 120 członków: 60 europosłów oraz po 10 przedstawicieli z państw PW (Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Białorusi).

PE nie uznaje niedemokratycznie wybranego parlamentu Białorusi, więc rozważano inne możliwości: albo zaproszenie tylko opozycji białoruskiej, albo po pięciu przedstawicieli parlamentu i opozycji, na co jednak nie było zgody ani Mińska, ani parterów pozostałych 5 państw sąsiedzkich. Ostatecznie na początku roku zdecydowano, że Euronest rozpocznie pracę bez Białorusi.

PAP, agkm

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ambasador USA w Warszawie: niepokoją nas represje na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 18:25
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee Feinstein powiedział w Warszawie, że Waszyngton bacznie przygląda się sytuacji na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka: Barroso "kozioł", władze Ukrainy "wszawe"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 09:00
Aleksander Łukaszenka nazwał "kozłem" Jose Manuela Barroso oraz ubliżająco wypowiedział się o obecnych ukraińskich władzach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusi nie będzie w Partnerstwie Wschodnim

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 11:52
Przedstawiciele Białorusi nie będą brali udziału w spotkaniach Partnerstwa Wschodniego, dopóki nie zaczną respektować praw obywatelskich i nie przestaną prześladować opozycji. O tym mówił na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji do spraw Unii Europejskiej oraz spraw zagranicznych wiceminister resortu dyplomacji Krzysztof Stanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Buzek: Puste miejsca dla Białorusi, czekamy (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 16:16
Ruszyło zgromadzenie parlamentarne Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego, czyli tak zwany Euronest. Bez Białorusi.
rozwiń zwiń