Raport Białoruś

Carl Bildt: Łukaszenka może uciec z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 15:43
Problem białoruskich więźniów politycznych sprawił, że znaleźliśmy się martwym punkcie, gdy chodzi o relacje z władzami – powiedział szef MSZ Carl Bildt na spotkaniu z opozycją białoruską w Sztokhlomie.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt podkreślił, że Europa oczekuje uwolnienia i rehabilitacji wszystkich białoruskich więźniów politycznych. Zauważył, że dla wszystkich jest oczywiste, że Białoruś ma obecnie potężne problemy z gospodarką. – W tym zakresie obserwujemy, że Łukaszenka próbuje pewnych manewrów – cytuje wypowiedź Carla Bildta portal Karta 97.

Do  tej pory Aleksander Łukaszenka zwolnił w trzech turach część osób zatrzymanych po demonstracji 19 grudnia. Jednak wyrok w kolonii karnej odbywają nadal m.in. trzej byli kandydaci na prezydenta i  lider Młodego Frontu, aresztowany został Aleś Bialacki.  Natalia Radzina, szefowa portalu Karta 97 podkreślała, że zwolnienie części więźniów było możliwe tylko dzięki zdecydowanej postawie Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także sankcjom nałożonym na Mińsk.

Szef szwedzkiego MSZ zauważył, że Unia Europejska ma niewielkie możliwości wywierania nacisku na Łukaszenkę, ale sytuacja ekonomiczna kraju znacznie się zmieniła. – Łukaszenka wydał ogromne kwoty na wybory 19 grudnia, bo nie był pewny, kto je wygra. Recesja na Białorusi będzie się pogłębiać. Rosja nie może tam już dłużej przelewać nieograniczonych funduszów, a Łukaszenka potrzebuje 8 miliardów dolarów, żeby ustabilizować sytuację. Białoruś jest o krok od załamania. Niewykluczone, że Łukaszenka będzie chciał zbiec. Tacy ludzie jak on, zawsze opuszczają tonący statek – mówił Carl Bildt.

Z szefem szwedzkiego MSZ spotkali się 15 września w Sztokholmie m.in. redaktor naczelna Karty 97 Natalia Radzina, przewodnicząca Białoruskiego Związku Dziennikarzy Żanna Litwina (laureatka nagrody im. Sacharowa Parlamentu Europejskiego), Tatsiana Rawjaka z organizacji praw człowieka„Wiasna”, Ina Kulej Komitet Obrony Represjonowanych „Salidarnaść”, prywatnie żona Aleksandra Milinkiewicza i aktywista kampanii Uładzimira Niaklajeua „Mów prawdę” Andriej Dmitrieu.

W więzieniach białoruskich pozostają nadal byli kandydaci w wyborach prezydenckich Andrej Sannikau, Mykoła Statkiewicz, Dzmitryj Wus, lider Młodego Frontu Źmicier Daszkiewicz, szef kampanii Europejska Białoruś Źmicier Bandarenka. W sierpniu zatrzymano szef organizacji praw człowieka „Wiasna” Alesia Bialackiego.

agkm, na podstawie relacji portalu Karta 97, charter97. org

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, portal polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Carl Bildt: sytuacja na Białorusi jest dramatyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 13:10
Białoruś jest w poważnym kryzysie. Pożyczka od Rosji nie wystarczy, Mińsk będzie musiał zwrócić się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego – mówi w rozmowie z Raportem Białoruś Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Szwecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: nie handluję więźniami z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 07:45
Aleksander Łukaszenka oznajmił, że nie ma zamiaru prowadzić rozmów z opozycją - podała oficjalna agencja BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszence oferowano 2 mld euro za więźniów?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 12:45
Szef bułgarskiego MSZ Nikołaj Mładenow miał zaproponować Łukaszence wznowienie stosunków z UE i 2 miliardy euro, jeśli do końca roku wypuści więźniów – napisała „Rzeczpospolita”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zwolnił 11 więźniów. Jednak nie liderów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 21:30
Według informacji od rodzin skazanych, wśród ułaskawionych nie ma najbardziej znanych i aktywnych opozycjonistów: byłych kandydatów na prezydenta, lidera Młodego Frontu.
rozwiń zwiń