Raport Białoruś

Zaproszenie szefa MSZ Białorusi "uzgodniono z opozycją"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2011 00:50
Według opozycjonisty białoruskiego Anatola Labiedźki kandydaturę Siarhieja Martynaua na szczyt Partnerstwa Wschodniego zapraszający uzgodnili z opozycją.
Zaproszenie szefa MSZ Białorusi uzgodniono z opozycją
Foto: fot. Flickr/radio.svaboda.org

- To bardzo ważne spotkanie. Fakt, że będzie podnoszona sprawa białoruska to ogólny interes wszystkich, i tych, którzy siedzą w więzieniu, i tych, którzy chcą zmian – mówił o warszawskim szczycie Partnerstwa Wschodniego Anatol Labiedźka, cytowany przez portal belsat.eu.

Według niego, kandydaturę Siergieja Martynawa uzgodniono z białoruską opozycją, z listy możliwych pretendentów do wyjazdu wykreślono nazwisko Aleksandra Łukaszenki.

Polityk podkreślił, że w tym przypadku Siarhiej Martynau odgrywa rolę listonosza, który ma przekazać władzom w Mińsku przesłanie szczytu.

Dodał, że stanowisko Unii Europejskiej w odniesieniu do oficjalnego Mińska "nic się nie zmieniło": - Pierwszy krok - wyzwolenie i rehabilitacja więźniów, drugi- rozmowy między rządem a opozycją, z ewentualnym pośrednictwem przedstawicieli organizacji międzynarodowych przy organizacji wolnych wyborów - powiedział Anatol Labiedźka.

Szuszkiewicz: dobrze, że zaproszono Martynawa

Z kolei inny opozycjonista Stanisław Szuszkiewicz powiedział portalowi belsat.eu, że „Polska postąpiła dobrze, zapraszając na szczyt Siarhieja Martynawa”. Zdaniem Szuszkiewicza białoruskie władze powinny być na bieżąco informowane o wszystkich poczynaniach wobec nich ze strony Europy. - Nie może być tak, że będzie słuchana tylko jedna strona. Należy pozwolić dojść do głosu i przedstawicielom władzy- dodał.

Szuszkiewicz nie obawia się odstąpienia UE od swoich wcześniejszych warunków rozpoczęcia dialogu z Białorusią. - Szczyt nie będzie niczym zobowiązującym, nie oznacza to rozpoczęcia dialogu. Radosław Sikorski nie raz podkreślał, że nie będzie prowadził dialogu z białoruską władzą do czasu uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. To nie będzie żadna narada, a zwykły szczyt. Na początku sam nie chciałem w nim brać udziału, ale Polska strona dokładnie mi wytłumaczyła, że udział w nim do niczego nie zobowiązuje – teraz nawet się cieszę z zaproszenia – powiedział Szuszkiewicz.

agkm, belsat.eu

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Opozycja: okrągły stół tylko po zwolnieniu więźniów

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 11:55
Aleksander Łukaszenka zaproponował udział w okrągłym stole opozycji, Unii Europejskiej, innym europejskim i międzynarodowym strukturom oraz Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radosław Sikorski: Białoruś należy do Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 18:11
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu z białoruską opozycją zapewniał, że nie będzie dialogu z Białorusią, póki reżim nie uwolni więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tusk: przekonuję Niemcy do okrągłego stołu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 23:00
- Przekonuję liderów Europy, a z Berlinem było trochę ciężej, żeby we współpracy z białoruską opozycją konstruować warunki dla ewentualnego okrągłego stołu - mówił polski premier, cytowany przez PAP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deklaracja szczytu Partnerstwa to „kompromis”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 23:50
Nie ma tam kluczowej dla państw Partnerstwa rzeczy, czyli zapowiedzi otwarcia negocjacji członkowskich - mówi dyrektor Fundacji Amicus Europae dr Ireneusz Bil o projekcie deklaracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi zaproszony na szczyt Partnerstwa

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 13:10
Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że Polska czeka na odpowiedź ze strony białoruskiej, czy Siarhiej Martynau przyjedzie.
rozwiń zwiń