Szczyt PW odbędzie się w dniach 29-30 września w Warszawie. Ma uznać "europejskie aspiracje" partnerów UE, obiecać kroki w stronę ruchu bezwizowego i stopniową integrację z unijnym rynkiem - wynika z projektu deklaracji, do którego dotarła PAP.
Takie sformułowanie to kompromis osiągnięty przez polską prezydencję zabiegającą o zapis mówiący wprost o "europejskim przeznaczeniu" wschodnich sąsiadów, które mogą wejść do UE jak wszystkie inne kraje kontynentu przestrzegające określonych wartości. Polska chciała, by PW dało szóstce ambitną, choć odległą perspektywę członkostwa w UE, o jaką chciałby zabiegać m.in. Kijów. Na to jednak nie było zgody wśród unijnych partnerów.
"Francja i Niemcy dały do zrozumienia, że dalsza zmiana tekstu deklaracji nie będzie już możliwa. Ale szczyt ma swoją dynamikę i zmian nie można wykluczyć" - podkreślają w rozmowie z PAP źródła unijne. Już wcześniej polscy dyplomaci przyznawali, że UE nie jest skłonna teraz dyskutować o kolejnym rozszerzeniu, czyli oferowaniu wschodnim sąsiadom perspektywy członkostwa.
Umowa z Ukrainą
Trwający w Kijowie proces byłej premier Julii Tymoszenko skłonił wiele krajów zachodnich z Francją i Niemcami na czele do apeli, by zamrozić trwające negocjacje z Ukrainą o nowej umowie o pogłębionym stowarzyszeniu i wolnym handlu. W projekcie zapisano jednak zapowiedź zakończenia tych rozmów do końca br. - na czym zależy polskiej prezydencji. Podkreślono też, że analogiczne rozmowy mogą się rozpocząć do końca roku z Gruzją i Mołdawią, o ile spełnione zostaną wszystkie kryteria.
W projekcie deklaracji zapisano też m.in., że celem PW pozostaje zwiększenie mobilności obywateli, a pierwszym krokiem, który temu służy, są umowy o ułatwieniach wizowych, jakie UE ma już z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją (negocjacje z Azerbejdżanem i Armenią wkrótce się rozpoczną).
Sytuacji na Białorusi poświęcono akapit projektu deklaracji krytykujący łamanie demokracji i praw człowieka. Nie wiadomo, czy i w jakiej formie zostanie on zatwierdzony w ostatecznej wersji.
PAP, agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, portal polskieradio.pl