Raport Białoruś

Białorusini: jak bulwy, nie pokazują wnętrza

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 17:36
Co pasuje do naszego charakteru narodowego - zadziorny burak z ciemnokarmazynowym wnętrzem i ogonkiem-czubem? Czy bezkształtny ziemniak, w środku żółtawy i krochmalny? – pyta Michał Aniempadystau, autor wystawy zdjęć „Under-ground”.

Wystawa fotograficzna, której tematem są warzywa, stała się dla grafika i poety Michała Aniempadystaua pretekstem do rozważań o białoruskim charakterze narodowym. Zdjęcia wystawiono w galerii Białoruskiego Związku Projektantów Graficznych.

Na swych bohaterów artysta wybrał "karniapłody" (po białorusku), czyli "bulwy”. Niektóre błyszcząc wynurzają się z ciemnego tła. To "z jednej strony martwe natury, ale i portrety", "portrety metafizyczne" - mówi Aniempadystau.

Boćwiniarze i bulbasze

Jak opowiada Aniempadystau, Białorusinów w różnych epokach określano nazwami warzyw, bulw.. W Wielkim Księstwie Litewskim szlachta z Korony na szlachtę z Litwy mówiła "boćwiniarze". W końcu XVIII wieku "nazywano nas już nie boćwiniarzami, a buraczkami" - mówi Aniempadystau. Burak to "szlachecki czub, a w środku intensywny karmazynowy kolor - symboliczny kolor szlachty w Rzeczpospolitej".

Michał
Michał Aniempadystau (źr. Facebook)

 

W XVIII wieku tradycja szlachecka odchodziła w przeszłość. Potem kulturę szlachecką przejęła Polska, a Białoruś została bez wysokiej kultury. Kiedy pod koniec XIX wieku poeta Franciszak Bahuszewicz wydaje książkę "Dudka Białoruska", zawierającą główne postulaty kultury białoruskiej, używa pseudonimu Maciej Buraczok (buraczek).

W XX wieku "dostaliśmy nowe przezwisko - bulbasze, czyli ludzie ziemniaków. I teraz to ono nas charakteryzuje" - opowiada Aniempadystau. Przezwisko "bulbasz" pojawia się najpierw w radzieckim wojsku, na przełomie lat 80. i 90.  Mówi przede wszystkim o powszechnym na Białorusi spożyciu ziemniaka.

Aniempadystau wyjaśnia, że przezwisko "bulbasz" jest obraźliwe, ale przez Białorusinów zostało zaakceptowane. - Białorusini mają poczucie ironii - i to dobrze - ocenia artysta.

Czy więc Białorusini są jak buraki, czy jak ziemniaki? - używając przeciwstawienia, które Aniempadystau nazywa uproszczeniem. - Białorusini są bardzo różni - ocenia - Właśnie w tym jesteśmy podobni do bulw, że nie pokazujemy swego wnętrza - podsumowuje.

PAP, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dwie książki z Białorusi walczą o Angelusa

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 21:01
Siedem książek zostało zakwalifikowanych do finału szóstej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal kina białoruskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 16:42
Warte polecenia są filmy niezależne, jak "Misterium. Okupacja" Andreja Kudzinienki. Jest też ciekawostka, oficjalny film neosowiecki sprzed kilku lat - enkawudzista ściga po lasach szlachcica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie można śpiewać we własnym kraju, to boli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:23
Źmicier Wajciuszkiewicz: Nie mogę występować na Białorusi - to tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony. Nie chciałbym, żebyśmy czekali na wolność 42 lata, jak Libia.
rozwiń zwiń