Raport Białoruś

Matka skazanego na śmierć chce spotkania z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 14:00
Lubow Kawalioua złożyła do Aleksandra Łukaszenki petycję o ułaskawienie syna. Apeluje także o wprowadzenie moratorium na karę śmierci na Białorusi.
Audio

Uładzisław Kawaliou jest oskarżony o współudział w zamachu w mińskim metrze. Został skazany razem ze swoim kolegą Dźmitrym Konowałowem przez Sąd Najwyższy Białorusi na karę śmierci. Jego matka powiedziała, że będzie prosić o osobiste spotkanie z Aleksandrem Łukaszenką.

- Ja Lubow Kawalioua, matka skazanego na śmierć Uładzisława Kawaliowa, zwracam się do was jak do szefa państwa, gwaranta konstytucji i ojca trojga dzieci z prośbą o łaskę dla mojego jedynego syna – napisała w liście do władz zrozpaczona kobieta. Zaznacza, że wychowywała dzieci sama, a jej syn wzorował się na przykładzie dziadka, który od 1914 roku walczył jako partyzant. – Uład to zwyczajny chłopiec, kochający syn, wierny przyjaciel, sumienny pracownik. To niemożliwe, żeby popełnił te straszliwe czyny, za jakie został skazany – pisze dalej w liście. Prosi Łukaszenkę o ułaskawienie swojego dziecka jako „ojca, który nie tylko karze, ale też okazuje miłosierdzie".

Powołuje się na chrześcijańskie uczucia Aleksandra Łukaszenki - zaznacza, że tylko Bóg daje życie i tylko on je odbiera. Apeluje o wprowadzenie moratorium na karę śmierci na Białorusi. Przypomina, że były przypadki niesłusznie skazanych na śmierć, dopiero po kilku latach znajdowano rzeczywistego sprawcę.

Obrońcy praw człowieka i niezależni obserwatorzy mają bardzo wiele wątpliwości co do przebiegu procesu. Wina i motywy zbrodni nie zostały dostatecznie uargumentowane, pozostało wiele pytań, rodzina obawia się, że zeznania zostały wymuszone torturami  - zauważają.

Media państwowe i urzędnicy białoruscy deklarują  natomiast niezachwianą pewność w winę dwóch 25-latków z Witebska. Walery Mickiewicz, wiceszef administracji prezydenta Białorusi powiedział ostatnio, że sąd zapoznał się ze wszystkimi materiałami sprawy i dowodów winy obu mężczyzn jest ponad miarę.

Od 1994 roku Aleksander Łukaszenka ułaskawił tylko jedną osobę, pod koniec lat 90-tych. Na Białorusi karę śmierci wykonuje się przez rozstrzelanie.

 

agkm, svaboda.org, IAR

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białorusini przeciw karze śmierci za zamach w metrze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 04:40
Na Białorusi w internecie zebrano już 10 tysięcy podpisów przeciwko zastosowaniu kary śmierci wobec dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o wybuch w mińskim metrze 11 kwietnia tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były dowódca specnazu: zamach w Mińsku to dzieło służb Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 14:57
Dwaj 25-latkowie, którym za zamach w Mińsku grozi kara śmierci, to kozły ofiarne - mówił w Biełsacie były szef brygady specjalnej, Uładzisław Baradacz. Podkreśla, że przypisywany oskarżonym zamach z 2008 roku miał służyć dymisji konkurenta, tj. Wiktara Szejmana, a dokonały go osobiste brygady Łukaszenki.
rozwiń zwiń