Projekt zainicjował przewodniczący komisji Helsińskiej Kongresu USA Christopher Schmidt. Został uchwalony 14 grudnia. Niższa izba Kongresu, Izba Reprezentantów, uchwaliła ten akt 6 lipca 2011 roku. Teraz musi go jeszcze podpisać prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama.
Dokument potępia łamanie praw człowieka, pobicia, aresztowania działaczy opozycji i kandydatów na prezydenta, manipulacje w kampanii wyborczej, nacisk na niezależne media, mniejszości narodowe i religijne na Białorusi.
Kongres wzywa do natychmiastowego zwolnienia bez warunków wstępnych wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, popiera dążenie narodu białoruskiego do życia w demokracji, z poszanowaniem praw człowieka i z zachowaniem podziału władzy, przy utrzymaniu niepodległości i suwerenności kraju.
Kongres nalega na nieuznanie wyników wyborów 19 grudnia 2010 r. i przeprowadzenie nowych wyborów zgodnych ze standardami OBWE, wyraża poparcie dla ruchów demokratycznych i instytucji na Białorusi, które stwarzają możliwość "położenia kresu tyranii" w tym kraju.
Kongres wzywa też do dochodzenia w sprawie zaginięć przeciwników politycznych Aleksandra Łukaszenki, wzywa Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie do zamrożenia planu Mistrzostw Świata w 2014 w Mińsku, dopóki nie dojdzie do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
Kongres apeluje również do rządu USA, by nadal wspierał radio, telewizję i internetowe środki przekazu na Białorusi. Wymieniono w tym kontekście polską telewizję Biełsat, Radio Free Liberty (dawną RWE), Europejskie Radio dla Białorusi i Voice of America.
Senat poparł sankcje wobec oficjalnego Mińska, w szczególności rozszerzony spis osób, z zakazem wjazdu do USA, dodatkowe sankcje finansowe na szereg przedsiębiorstw państwowych na Białorusi, jak również do zamrożenie aktywów osób zaangażowanych w represje na Białorusi.
agkm, na podst. charter97.org, Congress Library
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś