Raport Białoruś

"Uderzenie w Poczobuta pogorszy relacje z Unią"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 14:44
Polskie MSZ potępia zatrzymanie Andrzeja Poczobuta i cały czas zabiega o jego zwolnienie. - Uderzenie w Andrzeja Poczobuta będzie skutkowało pogorszeniem relacji z Polską i całą Unią Europejską - oświadczył rzecznik MSZ Marcin Bosacki.
Audio
  • Marcin Bosacki: potępiamy aresztowanie Andrzeja Poczobuta
Marcin Bosacki, b. rzecznik MSZ
Marcin Bosacki, b. rzecznik MSZFoto: Flickr/MSZ

Polskie MSZ potępia aresztowanie dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi.  Resort podkreśla, że cały czas zabiega o zwolnienie Andrzeja Poczobuta

W czwartek Andrzej Poczobut, polski dziennikarz i działacz został zatrzymany pod zarzutem znieważenia prezydenta Aleksandra Łukaszenki w artykułach, które publikował w internecie. Grozi za to do 4 lat pozbawienia wolności. W lipcu zeszłego roku sąd w Grodnie skazał Poczobuta na 3 lata więzienia w zawieszeniu na okres 2 lat w związku z zarzutami o zniesławienie prezydenta.

Jak zaznacza rzecznik MSZ Marcin Bosacki, polska dyplomacja zajmuje się sprawą Andrzeja Poczobuta, jego rodzina może liczyć na pomoc.

Marcin Bosacki przypomina, że zeszłoroczne aresztowanie Andrzeja Poczobuta spotkało się ze zdecydowaną reakcją władz UE.  - Zwracamy uwagę, że jego zatrzymanie, także konfiskata mienia, nie daj Boże aresztowanie,  jest uderzeniem nie tylko w jednego polskiego dziennikarza, czy przedstawiciela polskiej mniejszości, ale w cały niezależny ruch obywatelski i prawa człowieka na Białorusi. Będzie to skutkowało pogorszeniem stosunków z całą Unią Europejską – oświadczył rzecznik.

Według żony dziennikarza, Oksany, Andrzej Poczobut, został zatrzymany pod zarzutem znieważenia prezydenta Aleksandra Łukaszenki na niezależnych białoruskich portalach internetowych "Karta-97" i "Biełoruskij Partyzan".

O zatrzymaniu dziennikarza  napisały w piątek wszystkie niezależne media na Białorusi. Według nich aresztowanie Poczobuta to sygnał, by dziennikarze siedzieli cicho przed wyborami parlamentarnymi we wrześniu i karta przetargowa w rozmowach z Polską.

Żona Poczobuta Oskana powiedziała, że w momencie zatrzymania mąż pisał artykuł o szefie Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Alesiu Bialackim, odbywającym karę 4,5 roku kolonii karnej.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andrzej Poczobut spotkał się z Radosławem Sikorskim

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 13:20
Radosław Sikorski przestrzegł władze białoruskie, że tylko wolność Andrzeja Poczobuta oraz innych działaczy antyreżimowych umożliwi dialog Mińska z Unią Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut nie może wyjechać z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:05
Białoruskie MSW zabroniło Andrzejowi Poczobutowi opuszczania kraju. Musi meldować się na milicji trzy razy w miesiącu. Jeśli dojdzie do trzech naruszeń, wyrok będzie odwieszony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut laureatem Nagrody im. Woyciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 23:37
Nagroda przyznawana jest autorowi materiału dziennikarskiego, który istotnie wpłynął na świadomość Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Poczobut: Polacy nie mogą być ugodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:30
Polacy na Białorusi muszą być aktywni– mówi Stanisław Poczobut, ojciec Andrzeja Poczobuta. - Jeżeli my, Polacy, będziemy ugodowi, to będzie jak na Litwie. O nich mówią, że byli skorumpowani, (powiązani) z komunizmem – dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: będziemy bronić polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 15:16
Władze Białorusi zwlekają z decyzją w sprawie szkoły w Grodnie, bo zastanawiają się, jaka będzie reakcja władz w Polsce i mniejszości na Białorusi – mówi Andrzej Poczobut w rozmowie z portalem polskieradio.pl.
rozwiń zwiń