Raport Białoruś

Skonfiskują biuro Wiasny i część majątku Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 11:41
Sąd w Mińsku orzekł o konfiskacie mieszkania, w którym znajduje się biuro Centrum Praw Człowieka "Wiasna", a także części majątku jego prezesa Alesia Bialackiego, odbywającego karę 4,5 roku kolonii karnej - poinformował działacz Wiasny Walancin Stefanowicz.
Aleś Bialacki podczas procesu
Aleś Bialacki podczas procesuFoto: fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

- Decyzja (o konfiskacie) została wysłana Bialackiemu do kolonii - oświadczył Stefanowicz, dodając, że sąd podjął ją 4 lipca.  Jak zaznaczył Stefanowicz, mieszkanie, w którym mieści się biuro "Wiasny", należy do Bialackiego. - Jednakże zgodnie z białoruskim prawem formalnie jest ono uznawane za wspólne mienie nabyte przez Bialackiego i jego żonę Natallę Pinczuk. Mamy więc możliwość odwołania się od decyzji sądu - powiedział.
Dodał, że ponieważ decyzja o konfiskacie nie weszła jeszcze w życie, przez jakiś czas biuro będzie działać w dotychczasowym miejscu.
Szef "Wiasny" został pod koniec listopada 2011 r. skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Odrzucił wyjaśnienia Bialackiego, że pieniądze były przeznaczone na działalność w sferze obrony praw człowieka.
Wyrok spotkał się z potępieniem UE, Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i OBWE, które wezwały do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia i rehabilitacji działacza oraz wszystkich innych więźniów politycznych na Białorusi.
"Wiasna" jest jedną z najbardziej znanych białoruskich organizacji pozarządowych. Istnieje od 1998 r., działała jako organizacja społeczna, ale w 2003 r. została zlikwidowana decyzją Sądu Najwyższego z powodu udziału jej działaczy w monitorowaniu wyborów prezydenckich w 2001 r. Później działacze próbowali zarejestrować organizację trzykrotnie, ale za każdym razem spotykali się z odmową.

Skazanie Alesia Bialackiego było możliwe m.in. dzięki temu, że polska prokuratura i śledczy na Litwie przekazali na żądanie strony białoruskiej dane o jego kontach bankowych.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleś Bialacki oficjalnie kandydatem do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 12:33
Białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka Wiasna, odbywa wyrok 4,5 lat kolonii karnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co myśli Łukaszenka o Alesiu Bialackim?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka o lipcowej amnestii: “bez polityki”

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 14:30
Trzeba zdefiniować kryteria i działać zgodnie z nimi. W żaden sposób nie możemy przyznawać amnestii osobom, które nie kwalifikują się – na przykład (przyznawać ją) z przyczyn politycznych – oświadczył Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń