Raport Białoruś

Na święto rewolucji oblali Lenina walerianą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 12:55
7 listopada przypada 95 rocznica wybuchu rewolucji październikowej. Na Białorusi jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy. Opozycja opryskała pomnik Lenina walerianą, by zwabić do niego koty.
Audio
Na święto rewolucji oblali Lenina walerianą
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Kilkuset białoruskich komunistów uczestniczyło w uroczystości składania kwiatów pod pomnikiem Lenina w centrum Mińska.
Ihar Karpienka - pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Białorusi powiedział dziennikarzom po ceremonii, że przed rewolucją wielu ludzi w carskiej Rosji nie mogło nawet marzyć o zdobyciu edukacji czy korzystaniu z pomocy medycznej. Zauważył, że rocznica wybuchu rewolucji październikowej nie jest obecnie oficjalnie świętowana w innych poradzieckich republikach. - Jest to związane głównie z fałszowaniem historii, gdy pojawiają się plotki, ułatwiające próby pomniejszenia znaczenia tego wydarzenia - stwierdził Karpienka.

Przedstawiciele białoruskiej opozycji próbowali zakłócić uroczysty charakter obchodów święta w stolicy. Organizacja Młody Front poinformowała, że w nocy jej przedstawiciele oblalli pomnik Lenina kroplami waleriany. Miały one przyciągnąć pod pomnik koty. Jednak w trakcie składania kwiatów przez komunistów żadnych zwierzaków nie było widać.
IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

”Zdobytej władzy nigdy nie oddamy!”: więcej o rewolucji październikowej >>>

Włodzimierz
Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"17 września diabelstwo do nas przyszło. Dwa dni potem chcieli zabić ojca"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 14:12
- Brudni, oberwani, w dziwnych czapkach. Pomyślałam: to diabelstwo do nas przyszło. Dwa dni potem chcieli zabić mojego ojca - wspominała w rozmowie z portalem Polskiego Radia Weronika Sebastianowicz z Grodzieńszczyzny, zesłana potem do łagrów w tajdze. Anna Lewicka ze Lwowa mówiła, że wkrótce potem zaczęły się zsyłki - dobrze utkwiło to w jej pamięci. Obie mówią, że nikt nie spodziewał się napaści, natarcia Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cenne materiały historyczne" o relacjach Polska-Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 09:38
W Mińskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Maksima zostanie zaprezentowana książka o polsko-białoruskich relacjach w latach 1921-1953.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: książka o "terroryzmie Armii Krajowej"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 23:00
W Mińsku zaprezentowany został zbiór dokumentów o polsko-białoruskich relacjach w latach 1921-1953. Polską politykę w okresie międzywojnia przedstawia w jednoznacznie złym świetle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruscy naukowcy w obronie zwolnionego kolegi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 17:00
Na Białorusi zbierane są podpisy pod apelem do ministra edukacji o przywrócenie do pracy wykładowcy z uniwersytetu w Grodnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbiór podpisów w obronie historyka, zwolnionego za książkę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 14:00
Pod listem zamieszczonym na jednym z białoruskich niezależnych portali podpisują się naukowcy, działacze i zwykli ludzie. Chodzi o książkę o Grodnie, w której historyk Andrej Czarniakiewicz zamieścił m.in. obrazy herbu Pogoni i narodowej flagi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski historyk skazany - za "brak zezwolenia"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 16:00
Niezależny białoruski intelektualista Walery Bułhakau przestał kierować pismem "Arche", po tym gdy KGB przeprowadziło rozmowę z właścicielem tego wydawnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Areszty za "Dziady" dla powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:23
Akcję upamiętniającą powstańców styczniowych co roku w ostatni weekend października organizują przedstawiciele białoruskiej opozycji. Tym razem zatrzymano cztery osoby.
rozwiń zwiń