Raport Białoruś

Wstrzymano budowę centrum rozrywki obok Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 11:00
Budowę zatrzymano po kontroli przeprowadzonej przez Ministerstwo Kultury Białorusi i protestach niezależnych środowisk białoruskich.
Audio
Wstrzymano budowę centrum rozrywki obok Kuropat
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Budowa centrum rozrywki w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat, gdzie spoczywają ofiary stalinowskich represji została wstrzymana. Ihar Czarniauski z resortu kultury poinformował tygodnik „Nasza Niwa”, że zostanie sprawdzona dokumentacja budowy. Przypomniał, że pierwotnie planowano wybudować w pobliżu Kuropat punkt serwisu przydrożnego. Jednak z czasem budowla zaczęła się rozrastać i powstawał kompleks rozrywkowy. Prace budowlane były częściowo prowadzone w tak zwanej strefie ochronnej wokół Kuropat - co jest naruszeniem prawa.
Przeciwko budowie zaprotestowała opozycja i ludzie, którym nie jest obojętny los Kuropat. Tygodnik "Nasza Niwa” zauważa, że wstrzymanie budowy wcale nie oznacza rozebrania obiektu.
W uroczysku Kuropaty w bezimiennych mogiłach spoczywają tysiące ofiar stalinowskich represji z lat 1937-41. Ich liczba nie jest dokładnie znana. Od 1993 Kuropaty znajdują się w Państwowym Spisie Zabytków Historyczno-Kulturowych Republiki Białorusi jako miejsce pochówku ofiar represji politycznych lat 30-tych i 40-tych XX wieku.

IAR/agkm

Włodzimierz
Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl: Katyń >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Obok Kuropat powstaje centrum rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 16:21
Olbrzymia restauracja, plac zabaw dla dzieci, ruska bania, sala bankietowa z widokiem na miejsce spoczynku ofiar zbrodni stalinowskiej – taki kompleks powstaje tuż przy Kuropatach, pisze niezależny białoruski portal "Narodnaja Wola”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Na Białorusi rozstrzelano ponad 16 tys. Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 18:09
Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. zabito na Białorusi co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów – powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou na polsko-białoruskiej konferencji naukowej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja przeciw budowie restauracji koło Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 15:00
W internecie rozpoczęto akcję zbierania podpisów przeciw budowie wielkiej restauracji w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat pod Mińskiem, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar NKWD z lat 1937-1941.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Dziady białoruski marsz do Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 15:00
W niedzielę białoruskie środowiska niezależne organizują marsz z Mińska do uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy pomordowanych przez stalinowskie NKWD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kuropaty to efekt rosyjskiej okupacji"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 15:00
Białorusini przeszli z Mińska do Kuropat, w dorocznym obrzędzie Dziadów. W Kuropatach, jak dowodzą badania archeologiczne, NKWD zamordowało 250 tysięcy osób.
rozwiń zwiń