Raport Białoruś

"Ofiarom Katynia postawimy trwalszy pomnik na wiosnę"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 09:00
Na Białorusi nie będzie na razie nowego krzyża upamiętniającego oficerów Wojska Polskiego, rozstrzelanych w latach 1940-41 przez NKWD z rozkazu Józefa Stalina.
Audio
Uładzimir Ramanauski
Uładzimir RamanauskiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Tej jesieni już dwa krzyże ustawione w uroczysku Kuropaty pod Mińskiem w październiku i listopadzie, upamiętniające zamordowanie około 4 tysięcy oficerów, zostały usunięte przez nieznanych sprawców. Drugi z nich usunięto w nocy w niedzielę. - Nie wykluczam, że krzyż gdzieś wyrzucono. Milicjanci sami zadzwonili do mnie w niedzielę O 23.30 padła propozycja, żeby tam pojechać i poszukać krzyża. Jednak nocą tam nic się nie da zrobić - powiedział Radiu Swaboda Ramanouski, który w poniedziałek udał się na uroczysko w poszukiwaniu krzyża.

Ów drugi drewniany krzyż upamiętniający polskich oficerów zamordowanych na Białorusi podczas stalinowskich represji został postawiony w Kuropatach w czwartek przez samego Ramanouskiego. Stanął w pobliżu miejsca, gdzie 29 listopada położono z inicjatywy historyka Ihara Kuzniacoua z białoruskiego oddziału Memoriału kamień węgielny pod pomnik upamiętniający polskich oficerów zamordowanych na Białorusi w 1940 i 1941 r.
Ramanouski powiedział, że nie zwróci się do milicji o ustalenie sprawców usunięcia krzyża. - Poprzednie podobne prośby pokazały, że milicja jest bezsilna - oświadczył.
Białorusini chcą ustawić pomnik
Uładzimir Ramanouski - przedstawiciel białoruskiego oddziału międzynarodowej organizacji Memoriał – powiedział, że w najbliższych dniach zbiorą się ludzie zainteresowani upamiętnieniem pomordowanych polskich oficerów. - Zaproponujemy ustawienie na wiosnę – na przykład w kwietniu - takiego pomnika, którego nie da się tak łatwo zniszczyć. Zapewne będzie to duży kamień z tablicą informacyjną -mówi Ramanouski.

Białoruskie władze twierdzą, że na Białorusi radzieckie NKWD nie mordowało polskich oficerów. Jednak szereg historyków, również białoruskich, uważa, że egzekucje były, a oficerowie mogli być pochowani w miejscach, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły ofiar represji stalinowskich, być może w Kuropatach.

Historyk Ihar Kuzniacou szacuje, że od września 1939 r. do czerwca 1941 r. rozstrzelano na Białorusi co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów. Jak podkreśla, Polacy to druga po Białorusinach pod względem liczby rozstrzelanych narodowość, jaka padła ofiarą stalinowskich represji na Białorusi. Według historyka szczątki polskich oficerów mogą spoczywać w różnych miejscach - w Kuropatach, w Traściańcu (pod Mińskiem) czy Łoszycach (też w okolicach Mińska) - i aby to określić, konieczne są ekshumacje.

Według białoruskich historyków w latach 1939-1941 w Kuropatach zamordowano od 30 tys. do 250 tys. osób.

W Kuropatach stoi obecnie metalowy Krzyż Polski upamiętniający wszystkich Polaków pomordowanych w okresie stalinowskich represji.

Metalowy
Metalowy Krzyż Polski w otoczeniu kilku mniejszych krzyży, mających imiennie upamiętniać Polaków którzy mogli być rozstrzelani w Kuropatach. Fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Ustawianie
Ustawianie krzyża w Kuropatach 29 listopada. Zdjęcie: svaboda.org.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl: Katyń >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Obok Kuropat powstaje centrum rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 16:21
Olbrzymia restauracja, plac zabaw dla dzieci, ruska bania, sala bankietowa z widokiem na miejsce spoczynku ofiar zbrodni stalinowskiej – taki kompleks powstaje tuż przy Kuropatach, pisze niezależny białoruski portal "Narodnaja Wola”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Na Białorusi rozstrzelano ponad 16 tys. Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 18:09
Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. zabito na Białorusi co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów – powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou na polsko-białoruskiej konferencji naukowej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja przeciw budowie restauracji koło Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 15:00
W internecie rozpoczęto akcję zbierania podpisów przeciw budowie wielkiej restauracji w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat pod Mińskiem, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar NKWD z lat 1937-1941.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Dziady białoruski marsz do Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 15:00
W niedzielę białoruskie środowiska niezależne organizują marsz z Mińska do uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy pomordowanych przez stalinowskie NKWD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kuropaty to efekt rosyjskiej okupacji"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 15:00
Białorusini przeszli z Mińska do Kuropat, w dorocznym obrzędzie Dziadów. W Kuropatach, jak dowodzą badania archeologiczne, NKWD zamordowało 250 tysięcy osób.
rozwiń zwiń