Raport Białoruś

Opozycjonista dostał grzywnę, bo… nie wszedł na chodnik

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 14:00
Siarhiejowi Kawalence zarzucono, że szedł ulicą po jezdni, a gdy zwrócił mu na to uwagę patrol milicji, rzekomo w niecenzuralnych słowach odmówił przejścia na chodnik.
Siarhiej Kawalenka
Siarhiej Kawalenka Foto: fot. belsat.eu/pl

Były białoruski więzień polityczny Siarhiej Kawalenka, zatrzymany 25 marca, w rocznicę powstania pierwszego państwa białoruskiego, Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 r., został w piątek skazany na grzywnę - poinformowało Radio Swaboda.

Działacza opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-Białoruski Front Narodowy sąd w Witebsku uznał za winnego chuligaństwa i skazał na karę grzywny wysokości miliona rubli białoruskich (375 zł).

Opozycjoniście zarzucano, że szedł ulicą po jezdni, a gdy zwrócił mu na to uwagę patrol milicji, w niecenzuralnych słowach odmówił przejścia na chodnik. Kawalenka spędził jeden dzień w areszcie.
Wiele miesięcy głodował w więzieniu

Kawalenka we wrześniu został po ułaskawieniu przez Aleksandra Łukaszenkę zwolniony z kolonii karnej, gdzie odbywał wyrok ponad 2 lat pozbawienia wolności za złamanie warunków odbywania wcześniejszej kary za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Opozycjonista przez wiele miesięcy z przerwami prowadził w proteście głodówkę.

W rocznicę powstania Białoruskiej Republiki Ludowej i wcześniej zatrzymano także kilku innych opozycjonistów. Dwaj zatrzymani podczas jazdy samochodem działacze opozycyjnej Partii BNF zostali w poniedziałek skazani na kary 5 dni aresztu. Kierowcy zarzucono, że nieprawidłowo zmieniał pas na jezdni i wiózł na tylnych siedzeniach pasażerów nieprzypiętych pasami.

Białoruska opozycja od wielu lat domaga się uznania daty 25 marca za Dzień Niepodległości Białorusi, jednak władze ogłosiły świętem niepodległości 3 lipca - dzień wyzwolenia Mińska od wojsk hitlerowskich w roku 1944, a same rocznicę utworzenia BRL ignorują i ograniczają organizację opozycyjnych obchodów.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, władze zezwoliły środowiskom opozycyjnym na zorganizowanie w niedzielę demonstracji w Mińsku z okazji rocznicy powstania BRL, ale odrzuciły wnioski o podobne obchody w innych miastach. Zatrzymano też kilku działaczy opozycyjnych, którzy zachęcali do udziału w demonstracjach mimo braku zgody władz.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kawalenka w celi karnej. "Naciski, by przyznał się do winy"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 21:54
Białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka znowu został ukarany przez władze kolonii karnej w Mohylewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: dostałem dwie prośby o ułaskawienie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 13:20
Służba prasowa Aleksandra Łukaszenki doprecyzowała, że chodzi o dwóch więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie zapominajcie": apel rodzin białoruskich więźniów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 11:00
Bliscy białoruskich uwięzionych opozycjonistów wzywają, by o nich nie zapominać. Na Białorusi wciąż kilkunastu opozycjonistów znajduje się w więzieniu. Trudna jest sytuacja osób z wyrokami w zawieszeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka uwolniony

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 08:19
Białoruski więzień polityczny Siarhiej Kawalenka został zwolniony z kolonii karnej w Mohylewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Próbowałem przeciąć żyły, ale były zapadnięte"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 02:00
Będę dalej walczył o swoją maleńką sprawę. Staram się upowszechniać symbol białoruski, biało-czerwono-białą flagę – deklaruje Siarhiej Kawalenka. W tym roku przez wiele miesięcy prowadził protest głodowy w więzieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kuropaty to efekt rosyjskiej okupacji"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 15:00
Białorusini przeszli z Mińska do Kuropat, w dorocznym obrzędzie Dziadów. W Kuropatach, jak dowodzą badania archeologiczne, NKWD zamordowało 250 tysięcy osób.
rozwiń zwiń