Raport Białoruś

MSZ Litwy: sankcje UE wobec szefa MSZ Białorusi mogą być zawieszone

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 02:00
Wiceszef MSZ Litwy Andrius Krivas oświadczył, że szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej będzie mógł przyjechać na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Urzędnik tłumaczył dziennikarzom, że dobrze jest, gdy „białoruscy urzędnicy mogą się przekonać, ile Białoruś traci, nie angażując się z własnej woli w tę inicjatywę”.
Na Listwie zatrzymany został białoruski szpieg
Na Listwie zatrzymany został białoruski szpiegFoto: Wikmmedia Commons/lic. CC/Albertus teolog

Szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej, objęty zakazem wjazdu do Unii Europejskiej, będzie miał możliwość wjazdu na unijne terytorium, by wziąć udział w spotkaniu szefów dyplomacji Partnerstwa Wschodniego w lipcu w Brukseli - poinformowało w piątek litewskie MSZ.

Odpowiedzialny za Partnerstwo Wschodnie wiceminister spraw zagranicznych Litwy Andrius Krivas powiedział w Wilnie polskim dziennikarzom, że sankcje wizowe wobec Makieja mają być na zasadzie wyjątku zniesione nas czas pełnienia przez niego funkcji szefa białoruskiej dyplomacji.

Ministerialne spotkanie krajów UE i Partnerstwa Wschodniego ma się odbyć 22 lipca w Brukseli, by przygotować listopadowy szczyt tej inicjatywy w Wilnie. Partnerstwo Wschodnie jest jednym z głównych priorytetów litewskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie roku.

- Sankcje wobec ministra Makieja mogą być zawieszone, ale tylko na czas pełnienia przezeń funkcji ministra spraw zagranicznych. To zawieszenie nie odnosiłoby się do osoby (Makieja) ale pełnionej funkcji. Co do zasady zostało to zatwierdzone; trwają ostatnie uzgodnienia prawne - powiedział Krivas.

Czytaj także: Szef Parlamentu Europejskiego: dla białoruskiego przywódcy nie ma miejsca w demokratycznej wspólnocie >>>

Zapewnił jednocześnie, że możliwość wjazdu do UE dla szefa białoruskiej dyplomacji nie jest żadną nagrodą czy ukłonem w stronę reżimu w Mińsku. - Białoruscy przedstawiciele nie usłyszą żadnych pochwał od swoich unijnych odpowiedników, ale szczere opinie oraz wskazówki, co trzeba natychmiast zrobić, by znormalizować sytuację na Białorusi w zakresie praw człowieka i podstawowych wolności, oraz na rzecz dialogu UE-Białoruś - podkreślił wiceminister.

Krivas oświadczył, że udział przedstawicieli Mińska w spotkaniach Partnerstwa Wschodniego jest pożyteczny, bo daje im możliwość osobistego przekonania się, ile Białoruś traci, nie angażując się z własnej woli w tę inicjatywę.

UE natomiast wciąż nie podjęła decyzji, kto będzie reprezentował Białoruś na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie; Aleksander Łukaszenka także objęty jest zakazem wjazdu do UE.

Uładzimir Makiej był już zaproszony w maju na ministerialne spotkanie w sprawie Partnerstwa Wschodniego w Krakowie. Krivas powiedział jednak, że nie chciał on wówczas skorzystać z doraźnego, jednorazowego uchylenie zakazu wizowego oferowanego przez unijnych partnerów. Strona białoruska podjęła decyzję o udziale w tym spotkaniu szefów MSZ wiceminister spraw zagranicznych Aleny Kupczynej. Tym razem zniesienie sankcji wobec ministra ma rozciągać się na cały okres urzędowania, stąd UE liczy, że zaproszenie do Brukseli zostanie przyjęte.

Program Partnerstwa Wschodniego skierowany jest do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy.

PAP/agkm


Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Jerzy Pomianowski: UE może zdjąć sankcje z szefa MSZ Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 16:30
Unia wobec Białorusi prowadzi twardą grę: żąda od niej pierwszego kroku, dopiero wtedy możliwy jest krok ze strony UE– powiedział wiceszef SZ Jerzy Pomianowski. Pytany, czy toczą się obecnie rozmowy o więźniach politycznych, odpowiedział „Być może”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier Litwy liczy na odwilż w relacjach Białoruś-UE

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 11:11
Premier Litwy Algirdas Butkeviczius spotkał się w Kłajpedzie z premierem Białorusi. Stwierdził, że do poprawy relacji Białorusi z Unią przyczyni się litewska prezydencja we Wspólnocie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Bezwarunkowy dialog Unii z Łukaszenką to wyniszczenie opozycji”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 07:00
Wygląda na to, że Unia Europejska zamierza zacząć dialog z władzami białoruskimi. Boję się do czego to może doprowadzić – pisze Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczyt w Krakowie: Ashton, Fuele. Makiej odmówił

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 15:00
Polska zaprosiła na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Krakowie szefa MSZ Białorusi Uladzimira Makieja, objętego sankcjami UE. Jednak szef białoruskiej dyplomacji nie przyjdzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Polska zaprosiła szefa MSZ Białorusi, mimo sankcji?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 09:30
Reżim sankcji przewiduje wyjątki - odpowiedziało biuro prasowe MSZ, pytane przez portal Polskiego Radia o zaproszenie do Krakowa szefa białoruskiej dyplomacji, objętego m.in. zakazem wjazdu na terytorium Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef Parlamentu Europejskiego: Łukaszenka ma krew na rękach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 01:00
Dla białoruskiego przywódcy (Aleksandra Łukaszenki) nie ma miejsca w demokratycznej wspólnocie – powiedział Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podczas wizyty w Wilnie. To odpowiedź na pytanie litewskiego posła, czy nie warto by zaprosić na szczyt Partnerstwa Wschodniego białoruskich władz.
rozwiń zwiń