Raport Białoruś

Białoruś: obchody rocznicy napaści Niemiec na ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 17:34
22 czerwca na Białorusi obchodzi się rocznicę najazdu Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki, czyli początku Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na ZSRR
Armia niemiecka na północy Rosji jesienią 1941 roku
Armia niemiecka na północy Rosji jesienią 1941 rokuFoto: Wikipedia/CC/Bundesarchiv_Bild_101I-209-0090-29

Historyk Walancin Hołubieu powiedział Polskiemu Radiu, że w oficjalnej białoruskiej historiografii początek drugiej wojny światowej jest podzielony na trzy części. - Pierwsza mówi o napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku i to podaje się jako suchy fakt historyczny. Druga część mówi o pochodzie Armii Czerwonej na ziemie zachodniej Białorusi (17 września 1939 roku). I trzecia część to wiarołomna napaść Niemiec na Związek Radziecki -mówi doktor Hołubieu.

Uczony podkreśla, że białoruscy historycy mają problemy z jednoznaczną oceną właśnie owego "pochodu" 17 września 1939 roku Armii Czerwonej na broniącą się przed hitlerowskimi wojskami Polskę. Jak mówi, z jednej strony Związek Radziecki naruszył wtedy wszelkie normy i porozumienia. Z drugiej- w efekcie do Białorusi przyłączona została jej obecna zachodnia część kraju.

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Katyń: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

U bramy terespolskiej twierdzy odbył się 22 czerwca się okolicznościowy mityng. Na całą noc otwarto do zwiedzania Muzeum Obrony Twierdzy Brzeskiej. W muzeum twierdzy brzeskiej można było usłyszeć kopię słynnego komunikatu radzieckiego radia o niemieckiej agresji rozpoczynającego się od słów "Uwaga. Tu mówi Moskwa…"

22 czerwca rocznicę rozpoczęcia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej obchodzi również Rosja. Z tym, że dla Rosjan jest to niejako początek drugiej wojny ojczyźnianej. Za pierwszą wojnę ojczyźnianą jest traktowana wojna z armią Napoleona w 1812 roku.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Historyk z Grodna zwalnia się z pracy - z powodu nacisków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 14:40
Kolejny historyk ma problemy na uniwersytecie w Grodnie. Ihar Kuźminicz zwolnił się w proteście przeciw sytuacji na uczelni i zaapelował do gubernatora o zmiany. Według mediów, szef władz obwodu grodzieńskiego chwalił się, że czyta raporty KGB i sam kazał kiedyś zwolnić niewygodnego historyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycja porządkuje Kuropaty. Tu spoczywają tysiące ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 17:00
Środowiska opozycyjne sprzątały w sobotę podmińskie uroczysko Kuropaty. Może tam spoczywać nawet 200- 250 tysięcy ofiar represji stalinowskich z lat 1937-1941. Jest to jedno z wielu miejsc na Białorusi, gdzie chowano ofiary terroru sowieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kula spod Maciejowic w muzeum Kościuszki na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 11:00
Muzeum Tadeusza Kościuszki w miejscu jego urodzenia w Mereczowszczyźnie na terenie obecnej Białorusi odwiedzają goście z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum dla wolnej Białorusi. ”Trafi na Białoruś, gdy nadejdzie czas”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 16:21
W Polsce powstaje Międzynarodowe Archiwum Białoruskie – tworzy je Ośrodek Karta. Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta zaprasza do współpracy środowiska białoruskie.
rozwiń zwiń