Raport Białoruś

Spotkanie Sikorskiego, Szuszkiewicza i Sannikaua

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 07:00
O spotkaniu szefa polskiej dyplomacji z białoruskimi opozycjonistami poinformował portal Karta 97. Według Andreja Sannikaua, szef polskiej dyplomacji nie wykluczył powrotu do ostrzejszej polityki wobec Mińska, jeśli sytuacja będzie się pogarszać.
Spotkanie Sikorskiego, Szuszkiewicza i Sannikaua
Foto: Karta 97

W zeszłym tygodniu szef polskiego MSZ Radosław Sikorski spotkał się z pierwszym przywódcą białoruskiego państwa  Stanisławem Szuszkiewiczem i Andrejem Sannikauem, byłym kandydatem na urząd prezydenta, liderem ruchu Europejska Białoruś. Do spotkania doszło 17 lipca. Wziął w nim udział również Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW (Szuszkiewicz i Sannikau byli gośćmi SEW UW na zeszłotygodniowej konferencji o Europie Wschodniej).

Opozycjoniści rozmawiali z Sikorskim o sytuacji na Białorusi. – Liczba więźniów politycznych na Białorusi rośnie, mimo kroków podejmowanych ze strony Unii Europejskiej, by ustanowić kontakty z reżimem. Wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie wyrokiem na Andreja Hajdukoua za rzekome szpiegostwo i procesami przeciwko działaczom takim jak Wasilij Parafiankou, Uładzimir Jaromieniak i Tacciana Ziałko. Reżim chce, aby Europa zaakceptowała taki stan rzeczy, iż  Zachód prowadzi rozmowy z dyktatorem, a w kraju łamane są prawa człowieka - powiedział Andrej Sannikau portalowi Karta 97 po spotkaniu.

Podniesiono temat relacji Mińska i Brukseli. – Radosław Sikorski powiedział, że Polska uważnie obserwuje sytuację i nie zaobserwował tu żadnej poprawy, choć są starania, by wpłynąć na sytuację praw człowieka przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Udział władz białoruskich w szczycie w Wilnie to ciągle sprawa otwarta, jak rozumiem. Minister nie wykluczył możliwości, że UE może wrócić do ostrzejszej polityki, jeśli sytuacja na Białorusi nadal będzie się pogarszać (…) – relacjonował Andrej Sannikau.

Sannikau dodał, że opozycjoniści podziękowali Polsce i szefowi MSZ za pomoc i stworzenie programów edukacyjnych i Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (z polskiej inicjatywy stworzono unijny fundusz, który ma pomagać osobom walczącym o demokrację w państwach autorytarnych, red.).  – Radosław Sikorski podkreślił, że unijny postulat uwolnienia i rehabilitacji więźniów politycznych pozostaje bez zmian. Europa nie porzuci swoich zasad – powiedział opozycjonista.

Charter97.org/agkm

nformacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Raport Paleckisa ”o poprawie sytuacji na Białorusi”. 292 poprawki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 12:34
Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego zajmie się w poniedziałek raportem litewskiego deputowanego Justasa Paleckisa na temat sytuacji praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmieniono dziwny raport o Białorusi, "po awanturze"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 14:00
Kontrowersyjny raport Parlamentu Europejskiego na temat Białorusi zaostrzony, za sprawą m.in. polskich deputowanych. Wykreślono zdanie o poprawie sytuacji na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makiej: Białoruś zainteresowana Partnerstwem Wschodnim

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 14:31
Białoruś jest zainteresowana udziałem w Partnerstwie Wschodnim, w tym także w szczycie tej inicjatywy, który odbędzie się jesienią w Wilnie - oświadczył w Moskwie minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”W Brukseli trzeba pamiętać o więźniach politycznych”

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 12:34
Do Brukseli na szczyt 22 lipca zaproszono szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja. - Szefowie dyplomacji UE powinni poruszyć przy tej okazji sprawę więźniów politycznych – przypomina europoseł Marek Migalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ: Białoruś zainteresowana Partnerstwem Wschodnim

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 07:00
Z wizytą Brukseli przebywa szef dyplomacji Białorusi Uładzimir Makiej. Kilka tygodni temu zawieszono wobec niego unijne sankcje, nałożone z powodu represji i łamania praw człowieka w 2010 roku.
rozwiń zwiń