Raport Białoruś

Białoruski opozycjonista wyszedł z więzienia po odbyciu wyroku. Zatrzymano dziennikarzy, którzy go witali

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 21:00
Białoruski więzień polityczny, Paweł Siewiaryniec, aktywista opozycyjnej Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji spędził w więzieniu niemal trzy lata. Zatrzymano około dziesięciu dziennikarzy, którzy przyszli relacjonować pierwsze spotkanie z nim na wolności.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): na wolność po odbyciu wyroku niemal trzech lat ograniczenia wolności wyszedł Paweł Siewiaryniec
Paweł Siewiaryniec na wolności
Paweł Siewiaryniec na wolnościFoto: svaboda.org


Siewiaryniec wyszedł z więzienia po odbyciu kary.  W nocy  został zwolniony z kolonii karnej po spędzeniu tam niemal trzech lat.

Siewiaryniec powiedział dziennikarzom w Mińsku, że kazano mu opuścić kolonię o 3.30 w nocy, wszystko po to, by przyjaciele nie mogli zorganizować jego powitania. W Mińsku na przyjazd pociągu z opozycjonistą czekali niezależni dziennikarze. Milicja i służby porządkowe zatrzymały co najmniej dziesięciu z nich "dla sprawdzenia dokumentów", przewieziono część z nich na posterunki.  Rzecznik prasowy niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Barys Harecki poinformował, że po pewnym czasie wszyscy zatrzymani dziennikarze zostali zwolnieni. Zatrzymany na krótko był też szef Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji, Wital Rymaszeuski,

Siewiaryniec był zatrzymany po demonstracji opozycji zorganizowanej po wyborach prezydenckich w 2010 roku. Został oskarżony o organizację i przygotowania działań naruszających porządek publiczny. Karę odbywał w pobliżu miasteczka Prużany na zachodniej Białorusi.

Opozycjonista będzie walczył nadal

36-letni Siewiaryniec po wyjściu z więzienia zapowiedział, że będzie walczył o odzyskanie wolności przez innych opozycjonistów. - Dla mnie każdy wyrok więzienia jest czasem kształtowania ducha. Dziękuję Bogu za wszystko - stwierdził Siewiaryniec.

.


Pochodzący z Witebska 36-letni Siewiaryniec, który jest z wykształcenia geologiem, był współzałożycielem opozycyjnej organizacji Młody Front oraz organizatorem licznych demonstracji i protestów, za co był wielokrotnie aresztowany. W latach 2005-2007 odbywał karę ograniczenia wolności za udział w protestach przeciw kolejnej kadencji Aleksandra Łukaszenki.
Przed wyborami w 2010 r. był szefem sztabu wyborczego kandydata na prezydenta z ramienia BChD Rymaszeuskiego. Po wyroku początkowo odbywał karę w więzieniu KGB w Mińsku, a następnie w kolonii karnej.
Według Centrum Praw Człowieka "Wiasna", na Białorusi pozostaje dziewięciu więźniów politycznych, w tym były kandydat na prezydenta z 2010 r. Mikoła Statkiewicz, odbywający karę sześciu lat pozbawienia wolności, oraz szef "Wiasny" Aleś Bialacki, skazany na 4,5 roku kolonii karnej.

Od ich wypuszczenia na wolność Zachód uzależnia poprawę relacji z Mińskiem. Białoruskie władze twierdzą natomiast, że w ich kraju nie ma więźniów politycznych, a w więzieniach są jedynie skazani za konkretne przestępstwa.
IAR/PAP//svaboda.org (relacja na żywo z powitania Siewiaryńca)/baj.by/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleś Bialacki pierwszym laureatem nagrody Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 13:44
Aleś Bialacki jest pierwszym nagrodzonym przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i fundację Karta 77 za wybitne zasługi w obronie praw człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Havel miał nadzieję, że na Białorusi będzie demokracja”

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 06:12
Białoruski więzień polityczny, szef Centrum Praw Człowieka Wiasna Aleś Bialacki otrzymał Nagrodę Praw Człowieka im. Vaclava Havla. Bialacki i Havel znali się, zaledwie kilka dni przed śmiercią Havel napisał do uwięzionego opozycjonisty ostatni list.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media na Białorusi o nagrodzie dla Bialackiego. ”Dla wszystkich, którzy podzielają jego wartości”

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 07:20
Niezależne media piszą obszernie o nagrodzie dla Alesia Bialackiego.Odbierają ją jako wyraz pamięci i solidarności z tymi, którzy na Białorusi walczą o prawa człowieka i demokrację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: za album Press Photo odebrano licencję niezależnemu wydawnictwo

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 17:44
Niezależny białoruski dom wydawniczy Ihara Łohwinaua dostała informację, że została jej odebrana licencja – poinformował wiceprzewodniczący Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Andrej Bastuniec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski więzień polityczny rezygnuje z pomocy lekarza

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 14:11
Białoruski więzień polityczny, były opozycyjny kandydat na prezydenta Mykoła Statkiewicz, ogłosił, że nie będzie zwracał się o pomoc medyczną w więzieniu.
rozwiń zwiń