Raport Białoruś

Białoruś: Dni Pamięci 70 rocznicy likwidacji getta w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 16:50
W okresie hitlerowskiej okupacji w mińskim getcie zginęło ponad 100 tysięcy Żydów.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Dni Pamięci likwidacji getta w Mińsku
Żydzi na jednej z mińskich ulic (1941 rok)
Żydzi na jednej z mińskich ulic (1941 rok)Foto: Wikipedia/http://www.bild.bundesarchiv.de/archives/barchpic/search/_1382367372/?search[form][SIGNATUR]=N+1576+Bild-006

Byli więźniowie obozów koncentracyjnych i ich bliscy, przedstawiciele władz Białorusi i dyplomaci, przedstawiciele Izraela, organizacji żydowskich oraz Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego wzięli w poniedziałek udział przy pomniku ofiar Holokaustu w Mińsku w uroczystości poświęconej 70. rocznicy likwidacji tamtejszego getta.

Przybyli również Żydzi, którzy przeżyli tragedię.  - Przez cztery dni żyliśmy w ukryciu bez jedzenia i wody . Potem, gdy wyszliśmy z ukrycia, w podwórkach leżały stosy ciał. Zaczął padać deszcz i po ulicy Tanka pociekła woda zabarwiona krwią - mówi Feliks Lipski, były więzień getta w Mińsku.

W obchodach rocznicy likwidacji getta w Mińsku bierze udział również ambasador Polski na Białorusi. Leszek Szerepka złożył kwiaty pod pomnikiem Jama upamiętniającym ofiary Holokaustu.

Na terytorium Białorusi istniało około 200 gett utworzonych przez nazistów, dokąd deportowano Żydów m.in. z Niemiec, Polski i Austrii.

Getto w Mińsku było jednym z największych w Europie Wschodniej. Utworzono je latem 1941 r. Zginęło w nim w sumie około 100 tys. Żydów, w tym zwiezionych tu z różnych państw europejskich. Za dzień jego likwidacji uznaje się 21 października 1943 r., gdyż wtedy rozpoczął się w nim ostatni, trzydniowy pogrom.

Przed wojną na terenie dzisiejszej Białorusi żyło około miliona Żydów.

Szef MSZ Białorusi na obchodach rocznicy likwidacji getta

- Na dzisiejszej Białorusi wiele się robi dla zachowania pamięci o ofiarach Holokaustu. Nie dopuszczamy do żadnych przejawów antysemityzmu, zachęcamy do zapoznawania się z żydowską kulturą i językiem. Staramy się odbudowywać pomniki ważne dla historii narodu żydowskiego - oświadczył podczas uroczystości szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej, w obecności m.in. ambasadorów Izraela i Polski w Mińsku, Josefa Szagala i Leszka Szerepki.

Makiej stwierdził, że Białoruś szczyci się tym, iż Białorusini traktowali tragedię narodu żydowskiego jak swoją własną. Przypomniał, że 711 Białorusinom przyznano medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

- Ta wojna była wspólną tragedią i wspólną próbą dla naszych narodów. Zginął w niej co trzeci Żyd i co trzeci Białorusin. Nasza wspólna pamięć stanowi część unikalnej historii dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi narodami, bezcenny kapitał, dzięki któremu Białoruś była, jest i będzie wspólnym domem - zaznaczył.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Muzeum poświęcone Żydom w białoruskim Brześciu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2011 12:57
Eksponaty zaczęto zbierać od 2009 roku. Większość pochodzi od mieszkańców oraz emigrantów z Brześcia, żyjących teraz w USA, Izraelu i Argentynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa twórców szkoły paryskiej w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 14:20
Prawie 100 dzieł malarzy szkoły paryskiej, w tym Marca Chagalla i Chaima Soutine'a, można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O powstaniu w warszawskim getcie w Mińsku na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 17:00
Ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka przypomniał, że powstanie w Warszawie było największym zrywem ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom.
rozwiń zwiń