Raport Białoruś

Łukaszenka walczy o ropę. Rosja przykręciła kurek

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 13:20
Według obecnych uzgodnień Białoruś ma uzyskać w tym roku w sumie 18 mln ton ropy naftowej. Aleksander Łukaszenka walczy o 23 mln ton. Według części ekspertów, będzie to związane z rozwiązaniem sprawy Uralkali.
Łukaszenka walczy o ropę. Rosja przykręciła kurek
Foto: Glow Images/East News

 

Aleksander Łukaszenka chciałby także, aby dostawy rosyjskiej taniej ropy na Białoruś nie były uzgadniane w kontraktach kwartalnych, lecz w rocznych.

Białoruś, chcąc zapewnić ciągłość dostaw rosyjskiej ropy naftowej, podtrzymuje zamiar wprowadzenia statusu wyłącznego dostawcy paliwa. Takim dostawcą miał by być państwowy koncern Rosnieft. Aleksander Łukaszenka cytowany przez rosyjskie media powiedział:  ”Nie chcielibyśmy co kwartał, tak jak rok temu, negocjować dostawy ropy naftowej". Zaznaczył, że obecnie trwają rozmowy z szefem Rosnieftu Igorem Sieczynem. - Czekam na szczegółowe propozycje. O ile wiem, jego eksperci pracują nad tą kwestią - poinformował Łukaszenka.

O możliwym porozumieniu w sprawie ustalenia grafika dostaw rosyjskiej ropy na Białoruś, który miałyby obejmować cały 2014 rok, mówił też rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz. Pod warunkiem jednak, że pomiędzy dwoma krajami zostaną rozwiązane problemy polityczno-gospodarcze.

Ekspert rosyjskiej firmy Finam Management Dmitrij Baranow mówi, że nie są znane dokładne warunki, jakie miałaby spełnić Białoruś.

- Moim zdaniem w pierwszej kolejności powinna być rozwiązana sprawa koncernu (Uralkali) Urałkalij. Mimo, że są pewne postępy, nie można mówić o tym, że cała kwestia została uregulowana - powiedział w rozmowie z PAP.

Spotkanie Putina z Łukaszenką

Uregulowanie sytuacji związanej ze sprawą UralkalI (Urałkalijem) może być jednym z tematów czwartkowego spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z szefem białoruskiego państwa w Mińsku. Chodzi o niedawny rozpad rosyjsko-białoruskiego kartelu potasowego. Rosyjski producent nawozów mineralnych Urałkalij wraz z białoruskim koncernem potasowym Biełaruśkalij tworzył spółkę BKK, która odpowiadała za ponad 40 proc. światowego eksportu nawozów potasowych. Jednak w lipcu br. Rosjanie ogłosili, że zaprzestają eksportu własnych nawozów za pośrednictwem BKK i wycofują się z akcjonariatu tej spółki.

Swoją decyzję uzasadnili tym, że Białorusini, wbrew umowom, sprzedają surowiec poza strukturami rosyjsko-białoruskiej firmy. Spowodowało to ogólny spadek cen nawozów potasowych na rynkach światowych. W Mińsku zatrzymany został dyrektor generalny Uralkalij Władisław Baumgartner, który obecnie przebywa w areszcie domowym. Aleksander Łukaszenka nie wyklucza możliwości ekstradycji do Rosji aresztowanego na biznesmena, jeśli Rosjanie wezmą na siebie ciężar śledztwa.

- Złodziej powinien być w więzieniu - cytuje rosyjska RIA Nowosti Łukaszenkę. Łukaszenka powiedział też, że Mińsk zgodzi na wydanie biznesmena, jeśli Baumgartner zrekompensuje straty, jakie poniósł białoruski budżet z powodu działań Urałkalij. Według Łukaszenki, zrywając współpracę z BKK, Urałkalij naraził Białoruś na straty, które wynoszą ok. 1,5-2 mld dolarów.

Zatrzymanie przedsiębiorcy wywołało oburzenie w Rosji. Wicepremier Federacji Rosyjskiej Igor Szuwałow określił je jako "nieprzyjazny i niepartnerski" gest, a wiceminister spraw zagranicznych Grigorij Karasin ostrzegł, że posunięcie to może wpłynąć na plany kontaktów rosyjsko-białoruskich.

Kara dla Łukaszenki

Zdaniem rosyjskich mediów jedną z pierwszych odpowiedzi Rosji na zatrzymanie było zmniejszenie dostaw ropy naftowej na Białoruś. Agencja Interfax przypomina, że w pierwszym kwartale tego roku Rosjanie dostarczyli na Białoruś 5,75 mln ton ropy, w drugim - 5,3 mln ton, a w trzecim około 5-5,1 mln ton. Według tegorocznych planów eksportowych, całość dostaw ma wynieść 18,5 mln ton rosyjskiego paliwa. W ten sposób w czwartym kwartale br. eksport paliwa do Białorusi wyniesie nie więcej niż 2,3-2,5 mln ton. Białoruś z kolei chciałaby, aby tegoroczne dostawy wyniosły 23 mln ton.

W ocenie Dmitrija Baranowa z Finam Management, zatwierdzenie grafiku dostaw ropy na cały 2014 rok będzie zależeć m.in. od rozwiązania kwestii Urałkalij.

- Problem jednak polega na tym, że strona białoruska kilkakrotnie demonstrowała nieprzewidywalność w swoim zachowaniu. Nie ma żadnych gwarancji, że Białorusini nie podejmą jakiejś decyzji, która będzie sprzeczna osiągniętym porozumieniom. W takiej sytuacji, w kwestii dostaw ropy Rosja może odpowiedzieć zamrożeniem wszystkich umów, albo całkowicie anulować te zobowiązania - podsumował.

 

PAP/agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Miedwiediew zachęca Mińsk do sprzedaży Belaruskali

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 05:00
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że Białoruś już dawno powinna była podjąć decyzję w sprawie Belaruskali, producenta nawozów potasowych, jednej z najcenniejszych białoruskich firm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś sprzedaje taniej chlorek potasu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 16:30
Białoruska Spółka Potasowa (BKK) zawarła kontrakt z firmą indyjską na dostawę 1 mln ton chlorku potasu po 427 dol./tonę - podał w środę dyrektor generalny BKK Waler Iwanou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znów wykupują dolary. Białorusi grozi nowy kryzys

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 21:00
Przez 10 dni lipca Białorusini zabrali z banków trylion rubli białoruskich. Poinformowała o tym szefowa Banku Narodowego Białorusi Nadieżda Jermakowa. Białorusini czują w powietrzu powtórkę kryzysu i dewaluację rubla białoruskiego, jak w 2011 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potasowy rozwód Rosji i Białorusi. Poróżniły się w sprawie strategicznego surowca

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 17:50
Rosyjski producent nawozów potasowych Urałkalij podjął decyzję o zaprzestaniu eksportu swych produktów za pośrednictwem białoruskiej spółki sprzedającej nawozy potasowe BKK.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert: dewaluacja białoruskiego rubla coraz bardziej prawdopodobna

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 18:00
W pierwszym półroczu tego roku Białoruś odnotowała ujemny bilans handlowy, eksport do krajów UE spadł o połowę. Ekonomista Borys Żaliba mówi portalowi Karta 97, że "ostrze topora" dewaluacji "opuszcza się coraz niżej na kark białoruskiej gospodarki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uralkali: rosyjski top menedżer zatrzymany po spotkaniu z premierem Białorusi, to prowokacja!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 07:40
Dyrektor generalny rosyjskiego producenta nawozów potasowych Urałkalij Władisław Baumgertner został zatrzymany w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatrzymanie rosyjskiego menedżera w Mińsku. "Miedwiediew już wydał wytyczne"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 11:00
Wicepremier Rosji Igor Szuwałow stwierdził, że zatrzymanie szefa Uralkali to nieprzyjazny gest. Zaznaczył, że Władimir Baumgertner była na Białorusi na zaproszenie premiera tego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Belaruskali zmniejsza produkcję. Cios rosyjskiego Uralkali był dotkliwy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 15:40
Białoruski koncern potasowy Belaruskali (Biełaruśkalij) ograniczył produkcję w związku z trudną sytuacją na rynku potasowym - poinformował w piątek zastępca dyrektora generalnego spółki Anatol Machłaj agencji Interfax-Zapad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś ściga rosyjskiego miliardera. Kibicuje jej doradca Putina?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 13:05
Białoruś może liczyć na pewne poparcie administracji prezydenta Rosji w konflikcie wokół rosyjskiego koncernu Uralkali (Urałkalij) - uważa białoruski ekonomista Staś Iwaszkiewicz.
rozwiń zwiń