Raport Białoruś

Sankcje UE wobec Białorusi. ”Wykreślono pięć firm Pieftiewa”

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 14:00
Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Białorusi w związku z łamaniem praw człowieka przez władze tego kraju. O zmianach na czarnej liście piszą białoruskie media niezależne.
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: europa.eu

Unia Europejska w ramach procedury pisemnej przedłużyła sankcje wobec Białorusi o rok. Na liście osób objętych zakazem wjazdu na terytorium Unii Europejskiej są 232 osoby (wcześniej były to 242 osoby) i 25 firm, współfinansujących reżim Aleksandra Łukaszenki (do tej pory było to 30 firm).

Jak zauważa portal Karta 97, z czarnej listy osób objętych zakazem wjazdu na terytorium Unii Europejskiej wykreślono 12 osób i zmniejszono o pięć pozycji listę białoruskich firm objętych sankcjami unijnymi. Spis osób i przedsiębiorstw na liście opublikowano 30 października w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. >>> Do listy dodano trzy osoby.

Karta 97 zaznacza, że na liście nie ma już teraz przedsiębiorstw białoruskiego oligarchy Władimira Pieftiewa takich jak "Diełowaja Siet", "Sistema Inwestycji i Innowacji", "Sen-Ko", "Invest" i "Technosojuzpribor". Portal dodaje, że wcześniej, w maju 2013 roku, sankcje gospodarcze zniesiono wobec dwóch innych firm Pieftiewa, "Aquadiv" i "Sport Pari". Jego firmy "Biełtecheksport", "Biełtelekomunikacja" i "Biełtech Holding" nadal są na liście. Władimir Pieftiew (biał.: Uładzimir Pieftieu) jest jednym z oligarchów, współpracujących z reżimem Aleksandra Łukaszenki.

Sankcje zastosowano także wobec 18 firm oligarchy Jurija Czyża, "Triple", "Nieftiechimtrading", "Askargoterminal", "Triple Metal Trade", "Bieriezowski", "Triple-Techno", "Wariant", "Triple-Dekor", "QuartzMelProm",  "Altersolutions", "Prostormarket", "Aqua Triple", "Rakowski browar", "Logojsk", "Triple-Agro", "Dinamo-Minsk", "Triplepharm",  "Triple-Veles".

Na czarnej liście są też trzy firmy białoruskiego oligarchy Anatola Tarnawskiego, "Univest-M" i związane z tą firmą "Unis Oil", "UniwestStrojInwest".

Portal wymienia także osoby fizyczne, z których zdjęto sankcje. To Aliaksandr Dranica (prokurator wojskowy), Anatol Dudkin (śledczy ds. transportowych), Wolha Komar (była sędzia sądu okręgu Fruzieńskiego w Mińsku), Mikałaj Kulik (były prokurator), Mikałaj Kuprianau (były zastępca prokuratora), Uładzimir Kurłowicz (były szef regionalnej komisji wyborczej w Mińsku) Leanid Łuczyna (były szef regionalnej komisji wyborczej w Grodnie), Mikałaj Miacelica (były szef regionalnej komisji wyborczej w Mohylewie), Uładzimir Michasiou (były szef regionalnej komisji wyborczej w Homlu), Nadzieja Rawuckaja (sędzia w okręgu Moskiewskim w Mińsku, Uładzimir Rusakiewicz (były minister informacji), Jauhien Smirnou (były wiceprzewodniczący Najwyższego Sądu Gospodarczego)/

Na listę trafili szef kolonii karnej numer 2 w Bobrujsku Aliaksandr Kakunin i jego zastępca Jurij Trutko. W tym więzieniu przebywa m.in. skazany na 4,5 roku więzienia lider Centrum Obrony Praw Człowieka ”Wiasna”, Aleś Bialacki. Sankcjami został objęty także Aleksander Łopatka, z kolonii karnej w Mozyrzu.

Powodem przedłużenia sankcji jest fakt, że na Białorusi nie uwolniono do tej pory części więźniów politycznych, nie zrehabilitowano byłych więźniów politycznych, nie poprawiła się sytuacja praw człowieka, nie ma rządów prawa i nie przestrzega się zasad demokratycznych - podkreślono w komunikacie służby prasowej Rady Unii Europejskiej. – Unia Europejska kontynuuje politykę ”krytycznego zaangażowania” w relacje z Białorusią, zamierza promować poszanowanie praw człowieka, rządy prawa i zasady demokratyczne w tym kraju – zaznaczono.

Zakazem wjazdu do Unii Europejskiej objęty jest m.in. Aleksander Łukaszenka. Kilka miesięcy temu zawieszono czasowo sankcje wizowe wobec szefa MSZ Białorusi, Uładzimira Makieja.

agkm

Charter97.org/eur-lex.europa.eu/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Lider białoruskiej "Wiasny": nie spodziewam się wyzwolenia więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 23:59
Władze Białorusi nie mają motywacji, by uwolnić więźniów politycznych. Sytuacja na Białorusi jest trudna. Wprowadzono przepisy represyjne wobec społeczeństwa obywatelskiego. Nasza "Wiasna" działa pod ciągłą presją – mówi Polskiemu Radiu obrońca praw człowieka Walancin Stefanowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: Łukaszenka i jego służby walczą z czasem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 22:30
Na Białorusi jest ogromne zapotrzebowanie na alternatywę dla Łukaszenki. Ktoś wcześniej czy później wypełni tę lukę. Aleksander Łukaszenka i jego służby o tym wiedzą i dlatego niszczą mocnych kandydatów, którzy pojawią się na horyzoncie – mówił Andrzej Poczobut podczas wieczoru autorskiego.
rozwiń zwiń