Raport Białoruś

Ambasador Izraela: więźniowie polityczni na Białorusi to kryminaliści

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 17:23
Ambasador Izraela w Mińsku Josif Szagal znów wywołał kontrowersje swoimi wypowiedziami o więźniach politycznych. Stwierdził też, że to głównie Polska naciska na sankcje wobec Białorusi.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): kontrowersyjne słowa ambasadora Izraela na Białorusi
Josif Szagal
Josif SzagalFoto: YouTube/RTVi

Ambasador Izraela w Mińsku powiedział, że Polska jest głównym państwem, które inicjowało naciski i sankcje wobec Białorusi. Niedwuznacznie zasugerował też, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych.

Josif Szagal wypowiadał się dla międzynarodowego rosyjskojęzycznego kanału telewizyjnego RTVI.

Według Josifa Szagala, na Białorusi jest tylko 4 więźniów, którzy są uważani za politycznych. - Z punktu widzenia Polski czy Unii Europejskiej oni są (więźniami) politycznymi - powiedział. Jednak - zdaniem dyplomaty - z punktu widzenia Izraela są to kryminaliści. - Z naszego punktu widzenia są kryminalistami, gdyż oficjalnie zostali skazani z konkretnego artykułu (kodeksu karnego) za chuligaństwo, rzucanie kamieni czy poniżanie władz - podkreślił dyplomata.

Aleksander Fiaduta - białoruski pisarz i opozycyjny polityk oraz były więzień polityczny wyraził nadzieję, że do słów ambasadora Szagala ustosunkują się izraelskie władze. Fiaduta - cytowany przez media - zauważył, że dla przykładu Natan Szarański, były sowiecki dysydent, a później izraelski polityk, był swego czasu w Związku Radzieckim oskarżany o zdradę i szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych, a następnie skazany na 13 lat pozbawienia wolności. - Z punktu widzenia Związku Radzieckiego i jego satelitów Natan Szarański był zwykłym kryminalistą- zauważył Fiaduta.

Ambasador Josif Szagal to 64-letni izraelski polityk, były deputowany do Knesetu z ramienia partii Israel Beitenu (Izrael Nasz Dom), zrzeszającej uchodźców z krajów byłego Związku Radzieckiego. Urodził się w Baku, gdzie ukończył wydział historyczny Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Lenina. W Azerbejdżanie pracował jako dziennikarz, również na kierowniczych stanowiskach. W 1990 roku wyemigrował do Izraela.

Według Centrum Obrony Praw Człowieka ”Wiasna” na Białorusi jest co najmniej 11 więźniów politycznych, wśród nich są m.in. Aleś Bialacki i były opozycyjny kandydat na prezydenta Mykoła Statkiewicz. Unia Europejska i Stany Zjednoczone wzywają regularnie do ich uwolnienia.

Jak zauważa Radio Swaboda, wywiad z Szagalem nagrano 6 lutego, w sieci nagranie pojawiło się 10 lutego.

IAR/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki zgłoszony przez polskich posłów do Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:44
Wniosek o rejestrację kandydatury białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla został we wtorek wysłany do komitetu noblowskiego. Podpisało się pod nim 151 parlamentarzystów zarówno z PO, jak i z PiS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksijewicz do Białorusinów: szykujcie się do europejskiej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 10:00
Wierzę, że okres wszelkiego totalitaryzmu jednak się kończy. Już nie będzie można robić Korei Północnej w centrum Europy – mówiła białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz podczas spotkania z czytelnikami w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie MSZ raportuje o naruszeniach praw człowieka za granicą

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 10:31
Białoruscy eksperci, którzy opracowali dokument, zauważyli przypadki naruszanie praw człowieka w Polsce, Niemczech, Francji i USA, a nie zauważyli w Rosji, Chinach , państwach arabskich czy samej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego zakazana na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 17:51
Kilkadziesiąt egzemplarzy książki białoruskiego obrońcy praw człowieka i więźnia politycznego zatrzymano na granicy. Teraz sad orzekł, że trzeba je wywieźć z powrotem.
rozwiń zwiń