Raport Białoruś

Wybory na prezydenckie na Białorusi do 20 listopada 2015 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:19
Aleksander Łukaszenka będzie w tym roku świętował 20-lecie piastowania urzędu prezydenta Białorusi i jak na razie nie zapowiada rezygnacji ze startu w następnych wyborach.
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się nie później niż 20 listopada 2015 roku - poinformowała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Lidia Jarmoszyna.
Podkreśliła, że zgodnie z ustawodawstwem pełnomocnictwa Aleksandra Łukaszenki upływają 20 stycznia 2016 roku, a wybory powinny się odbyć nie później niż dwa miesiące przed tą data. Ich termin należy zaś wyznaczyć nie później niż na trzy miesiące przed dniem głosowania.
Szefowa CKW podkreśliła, że ustawodawstwo dotyczące wyborów prezydenckich praktycznie się nie zmieniło od poprzednich wyborów w 2010 roku, bo zasady prowadzenia kampanii prezydenckiej są zapisane w konstytucji. Dodała, że zgodnie z przyjętymi pod koniec 2013 roku poprawkami do ordynacji wyborczej zmieniły się tylko niektóre zasady dotyczące funduszy, z których finansowana jest kampania wyborcza. Teraz można zacząć zbierać środki finansowe od momentu zarejestrowania grupy inicjatywnej kandydata, zamiast - jak wcześniej - od momentu rejestracji kandydata.
Według grudniowego sondażu ośrodka NISEPI odsetek tych, którzy uważają, że po jego odejściu ze stanowiska prezydenta poprawi się życie w kraju (25,2 proc.), po raz pierwszy od 2011 roku przewyższył odsetek osób przeciwnego zdania (21,5 proc.). Więcej jest także tych, którzy nie ufają Łukaszenka (47,5 proc.), niż tych, którzy mu ufają (37,7 proc.). Spadła również gotowość do oddania na niego głosu - do 34,8 proc. z 42,6 proc. we wrześniu.
To jednak Łukaszenka jest najczęściej wskazywany jako ideał polityka przez mieszkańców swojego kraju - wynika z innego zeszłorocznego sondażu NISEPI.
Jak podkreślają socjologowie, przyczyny utrzymywania się poparcia dla niego są wielorakie i nie sprowadzają się wyłącznie od całkowitej kontroli nad społeczeństwem. Wskazują, że potrafi on umiejętne przerzucać odpowiedzialność za błędy i niepowodzenia na innych, a także brak dla niego przekonującej alternatywy; kandydata, który mógłby z nim z powodzeniem rywalizować, zna tylko 18,5 proc. ankietowanych.
Po ostatnich wyborach prezydenckich w 2010 roku doszło do masowych protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Łukaszence. Po demonstracji do aresztów trafiło ponad 600 osób, wiele z nich skazano. W więzieniu nadal przebywa jeden z ówczesnych kandydatów opozycji na prezydenta, skazany na sześć lat pozbawienia wolności Mykoła Statkiewicz.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Pikieta w Mińsku: "Putin - ręce precz od Ukrainy!", "Nie dla rosyjskich baz na Białorusi" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 20:06
Demonstracja poparcia dla Ukrainy w Mińsku. Opozycja mówi, że ludziom trzeba tłumaczyć sens obecnych wydarzeń, rosyjskiej polityki i zagrożenie, jakim są rosyjskie bazy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja nie zagra na Mundialu? Może być kara za inwazję na Krym

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 18:07
Przedstawiciele Senatu USA wnioskują do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej o pozbawienie Rosji prawa do organizacji mistrzostw świata w 2018 roku i usunięcie jej z grona członków tej organizacji w związku z konfliktem z Ukrainą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska opozycja: Mińsk może zostać wciągnięty w konflikt o Krym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:00
Białoruskie partie i ruchy opozycyjne opowiedziały się w czwartek za integralnością terytorialną Ukrainy i wyraziły przekonanie, że wszyscy obywatele Białorusi powinni wysnuć wnioski z sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziesięciu posłów z Litwy zaopiekuje się więźniami politycznymi z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 22:04
Dziesięciu litewskich posłów różnych partii politycznych zobowiązało się do objęcia opieką po jednym białoruskim więźniu politycznym - ogłosił wiceprzewodniczący parlamentu Litwy oraz pomysłodawca akcji Petras Ausztreviczius. Zwrócą się do parlamentów innych państw UE, aby przyłączyli się do tej akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białorusini w Warszawie: Ukraińcy walczą także o nasz kraj

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 12:50
Białoruska opozycja w Warszawie obchodziła Dzień Wolności, protestując przeciwko rozmieszczaniu rosyjskich baz na Białorusi. Przyłączyła się również do manifestacji Ukraińców przeciwko agresji Rosji na Krymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjski ambasador pochwalił Łukaszenkę za postawę w sprawie Krymu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 14:35
Białoruskie MSZ twierdzi, że dialog Białorusi z Ukrainą trwa, mimo odwołania ambasadora ukraińskiego z Mińska na konsultacje. Powodem były słowa Aleksandra Łukaszenki o Krymie.
rozwiń zwiń