Raport Białoruś

Proces liderki żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi przełożono na 17 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 07:53
Przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, 83-letnia Weronika Sebastianowicz, jest oskarżana o "przemyt". Chodzi o paczki z pomocą żywnościową dla kombatantów Armii Krajowej. Konsul w Grodnie podkreśla, że to pomoc humanitarna, przekazywana za pośrednictwem konsulatu.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): proces przewodniczącej Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi przełożono na 17 czerwca
Weronika Sebastianowicz
Weronika SebastianowiczFoto: PolskieRadio.pl

Rozprawa w sprawie szefowej Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, 83-letniej Weroniki Sebastianowicz, za rzekomy przemyt pomocy żywnościowej dla członków Stowarzyszenia, odbędzie się 17 czerwca - zdecydował we wtorek sąd w Grodnie.

- Przenieśli rozprawę na 17 czerwca. Formalny powód jest taki, że sędzia, która ma prowadzić tę sprawę, dopiero 9 czerwca wróciła z urlopu i nie wiedziała o terminie 10 czerwca - powiedział rzecznik nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik.

Dodał, że Sebastianowicz została powiadomiona o terminie 10 czerwca przez celników, a tymczasem to przewodniczący sądu wyznacza termin rozprawy. - To, że celnicy poinformowali panią Weronikę, że rozprawa będzie dzisiaj, to jest ich błąd. Niepotrzebnie ściągnęli starszą osobę - powiedział.

Sprawę przeciwko Sebastianowicz skierował do sądu urząd celny w Grodnie. Dotyczy ona ponad 70 paczek od polskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen z pomocą dla kombatantów Armii Krajowej na Białorusi, które zarekwirowano 2 kwietnia z domu Sebastianowicz mimo obecności polskich konsulów.

Portal ZPB znadniemna.pl podał, że z posiadanego przez redakcję postanowienia o pociągnięciu Sebastianowicz do odpowiedzialności administracyjnej wynika, iż zdaniem urzędu celnego niezidentyfikowana osoba z Polski nabyła i rozdała innym osobom w Polsce produkty żywnościowe i upominki o wartości blisko 4 tys. złotych, by osoby te przemyciły je drobnymi partiami na Białoruś. Towary te - według urzędu celnego - znalazły się potem w domu Sebastianowicz w Skidlu. Zdaniem urzędu miała ona koordynować ten przemyt, popełniając wykroczenie administracyjne, zagrożone karą grzywny o równowartości od 250 do 1400 zł.

- Niepokojący w sprawie sądu nad panią Weroniką Sebastianowicz jest fakt, iż pomoc humanitarna, przekazywana z Polski za pośrednictwem konsulatu generalnego RP dla kombatantów Armii Krajowej, została po pierwsze zatrzymana, a po drugie - co poważniejsze - został postawiony zarzut całkowicie nieprawdziwy, czyli zorganizowania przez panią Weronikę jakiejś grupy przemytniczej, którą ona by kierowała - powiedział dziennikarzom we wtorek konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

Sama Sebastianowicz oznajmiła: "Jestem do tego przyzwyczajona. Mnie całe życie sądzą. W 2012 r. (jakoby) narkotyki przewoziliśmy, w 2013 za krzyż, a teraz za paczki. A co będzie w następnym roku, to zobaczymy".

Sebastianowicz wraz z szefem ZPB Mieczysławem Jaśkiewiczem zostali skazani w czerwcu ub.r. na kary grzywny przez sąd w Szczuczynie w obwodzie grodzieńskim. Uznano ich za winnych złamania zasad przeprowadzania zgromadzeń masowych, gdyż nie uzyskali zgody władz na organizowaną przez siebie akcję. Chodzi o ustawienie 12 maja 2013 r. przez ZPB we wsi Raczkowszczyzna w obwodzie grodzieńskim krzyża upamiętniającego ostatniego dowódcę AK połączonych sił Szczuczyn-Lida, Anatola Radziwonika ps. Olech, który zginął w walkach z NKWD w 1949 roku. Na uroczystości było ponad 100 osób, w tym Sebastianowicz, kilku innych byłych żołnierzy AK oraz Chodkiewicz.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Uczczono żołnierzy Armii Krajowej. ”Walczyli również o wolną Białoruś”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:59
Działacze Związku Polaków na Białorusi uczcili 69 rocznicę operacji Armii Krajowej ”Ostra Brama”. Polski konsul w Grodnie przypomniał o tym, że oficjalna historiografia Białorusi fałszywie przedstawia rolę Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: spiłowano krzyż poświęcony dowódcy Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 11:41
Krzyż pamięci Anatola Radziwonika ps. "Olech" został zniszczony - informuje portal Związku Polaków na Białorusi. Wcześniej za ustawienie tego krzyża ukarano grzywnami 82-letnią prezes stowarzyszenia AK na Białorusi i prezesa Związku Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniszczony krzyż AK w prokuraturze. ”Podejrzewamy KGB”

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 14:20
Szef nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz złożył skargę do prokuratury. Chce wyjaśnienia, kto spiłował krzyż upamiętniający żołnierzy AK we wsi Raczkowszczyzna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portrety bohaterów Armii Krajowej w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 22:45
Związek Polaków na Białorusi otworzył wystawę portretów żołnierzy Armii Krajowej. Ekspozycja będzie prezentowana w Polsce w wielu miastach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi uczcili pamięć obrońców Grodna z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 12:00
Na mogiłach obrońców Grodna złożono kwiaty i zapalano znicze. 20 września minęła 74. rocznica trzydniowej obrony miasta przez polskich żołnierzy i ochotników przed nacierającymi żołnierzami Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz IPN: Żołnierze Polski Podziemnej na obrazach Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 10:51
Kalendarz przygotowany przez IPN zamieszcza reprodukcje portretów m.in. Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza ”Łupaszki”, dowódców związanych z Armią Krajową okręgu wileńskiego i nowogródzkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruscy celnicy zabrali paczki dla kombatantów AK na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 23:56
Urząd celny w Grodnie zarekwirował ponad 70 paczek z pomocą dla kombatantów Armii Krajowej na Białorusi - poinformował konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicząca związku Armii Krajowej na Białorusi stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:51
Celnicy z Grodna oskarżyli 83-letnią Weronikę Sebastianowicz o przemyt – z powodu paczek z pomocą żywnościową dla byłych kombatantów Armii Krajowej, mieszkających na Białorusi.
rozwiń zwiń