Raport Białoruś

Prezes IPN: proces przeciw kapitan Sebastianowicz to uderzenie w środowisko Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:22
Proces kapitan Weroniki Sebastianowicz jest antypolską akcją - uważa prezes IPN Łukasz Kamiński.
Audio
  • Łukasz Kamiński, prezes IPN: nie chodzi o złamanie przepisów celnych (źr. IAR)
  • Łukasz Kamiński, prezes IPN: pamięć o Armii Krajowej jest antysowiecka (źr. IAR)
Łukasz Kamiński, prezes IPN
Łukasz Kamiński, prezes IPNFoto: ipn.gov.pl

Rano przed sądem w Grodnie ma stanąć szefowa stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, kapitan Weronika Sebastianowicz. Ma ona odpowiadać za rzekomo nielegalną zbiórkę świątecznych paczek dla AK-owców. Grozi jej kara grzywny równowartości do 1400 złotych.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Łukasz Kamiński w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową stwierdził, że ten proces ma znamiona akcji politycznej. – Nie ulega wątpliwości, że nie chodzi tutaj o złamanie przepisów celnych, to przejaw represji, które uderzają nie tylko w kapitan Sebastianowicz, ale w całe środowisko żołnierzy Armii Krajowej. Ona jest zwornikiem tego środowiska i bardzo aktywną osobą. Musimy traktować to jako wyraz stosunku państwa białoruskiego do weteranów Armii Krajowej. Najwyraźniej jest to stosunek wrogi – powiedział.

Prezes IPN dodaje, że Białoruś pokazuje też, jaki jest jej stosunek do historii. Jak wyjaśniał, trzeba pamiętać, że zarówno Rosja jak i Białoruś w coraz większym stopniu wracają do tradycji sowieckiej, a pamięć o Armii Krajowej jest pamięcią antysowiecką. Historyk przypomniał, że żołnierze AK od 1944 roku walczyli z sowietami o polskość Kresów, przez co właśnie ci żołnierze są traktowani jak wrogowie Związku Radzieckiego.

Weronika Sebastianowicz mówiła kilka dni temu w rozmowie z IAR, że władze Białorusi nękają żołnierzy AK bo są Polakami i traktują ich jak bandytów. Mówiła też, że "zarzuty są wyssane z palca".

Weronika Sebastianowicz jest Prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przy Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanym przez miejscowe władze. W sprawie chodzi o około 70 paczek dla AK-owców, które białoruski Urząd Celny zarekwirował w domu kapitan Sebastianowicz w Skidlu. Wobec kombatantki miał być postawiony zarzut zorganizowania grupy przemytniczej.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Uczczono żołnierzy Armii Krajowej. ”Walczyli również o wolną Białoruś”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 12:59
Działacze Związku Polaków na Białorusi uczcili 69 rocznicę operacji Armii Krajowej ”Ostra Brama”. Polski konsul w Grodnie przypomniał o tym, że oficjalna historiografia Białorusi fałszywie przedstawia rolę Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: spiłowano krzyż poświęcony dowódcy Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 11:41
Krzyż pamięci Anatola Radziwonika ps. "Olech" został zniszczony - informuje portal Związku Polaków na Białorusi. Wcześniej za ustawienie tego krzyża ukarano grzywnami 82-letnią prezes stowarzyszenia AK na Białorusi i prezesa Związku Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniszczony krzyż AK w prokuraturze. ”Podejrzewamy KGB”

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 14:20
Szef nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz złożył skargę do prokuratury. Chce wyjaśnienia, kto spiłował krzyż upamiętniający żołnierzy AK we wsi Raczkowszczyzna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portrety bohaterów Armii Krajowej w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 22:45
Związek Polaków na Białorusi otworzył wystawę portretów żołnierzy Armii Krajowej. Ekspozycja będzie prezentowana w Polsce w wielu miastach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Białorusi uczcili pamięć obrońców Grodna z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 12:00
Na mogiłach obrońców Grodna złożono kwiaty i zapalano znicze. 20 września minęła 74. rocznica trzydniowej obrony miasta przez polskich żołnierzy i ochotników przed nacierającymi żołnierzami Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz IPN: Żołnierze Polski Podziemnej na obrazach Polaków z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 10:51
Kalendarz przygotowany przez IPN zamieszcza reprodukcje portretów m.in. Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza ”Łupaszki”, dowódców związanych z Armią Krajową okręgu wileńskiego i nowogródzkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruscy celnicy zabrali paczki dla kombatantów AK na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 23:56
Urząd celny w Grodnie zarekwirował ponad 70 paczek z pomocą dla kombatantów Armii Krajowej na Białorusi - poinformował konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicząca związku Armii Krajowej na Białorusi stanie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:51
Celnicy z Grodna oskarżyli 83-letnią Weronikę Sebastianowicz o przemyt – z powodu paczek z pomocą żywnościową dla byłych kombatantów Armii Krajowej, mieszkających na Białorusi.
rozwiń zwiń