Raport Białoruś

Bialacki: trzeba wspierać społeczeństwo obywatelskie na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 23:59
Sytuacja organizacji pozarządowych na Białorusi jest bardzo trudna - zaznaczył szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki w poniedziałek, w Międzynarodowym Dniu Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi, apelując o ich dalsze wspieranie.
Aleś Bialacki
Aleś BialackiFoto: spring96.org

- Sytuacja, w jakiej dziś pracują działacze różnych organizacji pozarządowych - obrony praw człowieka i innych - na Białorusi, jest bardzo trudna. Bardzo wiele organizacji nie ma u nas rejestracji, co oznacza, że pracują faktycznie łamiąc ustawodawstwo karne - oznajmił Bialacki w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie "Wiasny". Odniósł się w ten sposób do trudności z zarejestrowaniem się na Białorusi przez niezależne organizacje, których wnioski w tej sprawie są odrzucane pod różnymi pretekstami.

Bialacki, który 21 czerwca został zwolniony z kolonii karnej na mocy amnestii, zaapelował o dalsze wspieranie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Podkreślił, że dla wszystkich więźniów politycznych w jego kraju, w tym dla niego samego, bardzo wiele oznaczała solidarność ludzi, którzy wspierali ich w listach lub poprzez akcje społeczne.

Zaznaczył, że nadzieję budzą w nim obecnie młodzieżowe inicjatywy na Białorusi. - Jest sporo młodzieżowych, często nieformalnych inicjatyw, które działają w sferze kultury, ekologii, obrony praw człowieka - to nowe tendencje, które pojawiły się w czasie, gdy siedziałem w więzieniu. Mam wielką nadzieję, że będą się rozwijać, umacniać i aktywizować białoruskie społeczeństwo obywatelskie - podkreślił.

Bialacki zakończył swoje wystąpienie apelem, by nie tracić nadziei i optymizmu.
Międzynarodowy Dzień Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi jest obchodzony od 2012 r. 4 sierpnia, czyli w rocznicę aresztowania Bialackiego w 2011 r. Obrońca praw człowieka został w listopadzie 2011 r. skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia za zatajenie wyjątkowo dużych dochodów. Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od ponad 560 tys. euro przekazanych na jego konta w bankach w Polsce i na Litwie w latach 2007-2010.

Polska udzieliła Białorusi pomocy prawnej w sprawie Bialackiego, przekazując białoruskiej prokuraturze dane z prowadzonych w Polsce kont bankowych, z których "Wiasna" finansowała działalność. Wywołało to międzynarodowy skandal i dymisje w Prokuraturze Generalnej. Szef MSZ Radosław Sikorski przepraszał w 2011 r. białoruską opozycję za "karygodny błąd", a prokuratura zapowiedziała zmianę praktyki i drobiazgową analizę każdego białoruskiego wniosku.

Według danych "Wiasny" na Białorusi jest obecnie siedmiu więźniów politycznych, w tym były kandydat opozycji w wyborach prezydenckich w 2010 r. Mikoła Statkiewicz, skazany na 6 lat pozbawienia wolności, oraz działacz opozycyjnej organizacji Młody Front Eduard Łobau, skazany na 4 lata.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: telewizję Biełsat czekają kolejne procesy. Sąd Najwyższy anulował swój wyrok

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 13:21
Kolegium Sądu Najwyższego Białorusi unieważniło we wtorek 24 czerwca korzystny dla telewizji Biełsat wyrok w sprawie o rzekomo bezprawne używanie znaku towarowego Biełsat TV, którą wytoczył jej przez szef firmy BIEŁSATplus Andrej Bielakou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: Łukaszenka chce wzmocnić reżim dzięki kontaktom z Europą

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 06:20
Aleś Bialacki - znany białoruski opozycjonista, który przed dwoma tygodniami został przedterminowo zwolniony z kolonii karnej - uważa, że zwolnienie tylko części więźniów politycznych jest jedynie grą reżimowych władz w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: opozycjoniście, który głodował, wystawiono rachunek za wyżywienie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 10:19
52-letni Jury Rubcou wystąpił do sądu z pisemną skargą w związku z wystawieniem mu rachunku za wyżywienie w areszcie w wysokości 1,65 mln rubli białoruskich (488 zł). Za kraty trafił w związku z tym, że miał na sobie koszulkę z napisem ”Łukaszenka, odejdź!”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki o Białorusi: zmieniłem więzienie na nieco lżejsze

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 16:53
Najbardziej znany białoruski więzień polityczny deklaruje, że nie poddaje się i będzie pracować nadal na rzecz demokracji i niepodległości swojej ojczyzny. Bialacki - białoruski obrońca praw człowieka - wyszedł kilka tygodni temu na wolność.
rozwiń zwiń