- Polityczna sytuacja na świecie świadczy o tym, że znajdujemy się na progu nowej zimnej wojny - oznajmił Makiej na wspólnym posiedzeniu kolegium ministerstw spraw zagranicznych Białorusi i Rosji w Mińsku.
Łukaszenka: nie można się godzić na aktywność Zachodu na granicy Rosji i Białorusi >>>
Według szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa Ukraina jest na krawędzi rozłamu. Ławrow zaapelował o niezwłoczne przystąpienie do "wszechstronnego wewnątrzukraińskiego dialogu z udziałem wszystkich regionów i sił politycznych". Jego zdaniem Ukraina jest na krawędzi rozłamu i została wciągnięta w bratobójczą walkę. Ławrow uważa przy tym, że UE stosuje w tej sytuacji politykę podwójnych standardów i stara się zrzucić odpowiedzialność na innych. - Wszystko to poważnie nadweręża zaufanie i stabilność na naszym kontynencie - zaznaczył.
Ławrow o relacjach Rosji i UE: mam nadzieję, że nie przekroczono granicy, zza której nie ma odwrotu >>>
Makiej dodał, że kryzys polityczny na Ukrainie "zaostrzył niezgodności i stworzył wysoki stopień wzajemnej nieufności". Uważa on, że podejmowane przez niektóre państwa próby podporządkowania sobie sytuacji prowadzą do daleko idących konsekwencji. Podkreślił też, że Białoruś i Rosja zetknęły się z naciskami ze strony Zachodu.
- Brak skoordynowania działań społeczności międzynarodowej i dążenie niektórych państw do zmiany obecnej równowagi strategicznej w świecie sprzyjają pogłębianiu konfliktów w wielu regionach planety - dodał.
Makiej przeciw tarczy i za włączeniem Rosji do Partnerstwa Wschodniego
Zapowiedział przy tym, że Białoruś i Rosja będą umacniać współpracę w kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego i wypowiedział się przeciwko rozwijaniu tarczy antyrakietowej w Europie.
- W ramach omawiania naszych stosunków z UE poruszyliśmy kwestię Partnerstwa Wschodniego. Białoruś będzie nadal opowiadać się za tym, by Rosja została wciągnięta w realizację tej inicjatywy, między innymi poprzez realizację korzystnych dla wszystkich stron projektów regionalnych - oznajmił.
Zadeklarował przy tym, że Białoruś jest nadal przekonana o konieczności nawiązania konstruktywnej współpracy między UE i Eurazyjską Unią Gospodarczą oraz stworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej i naukowo-kulturalnej "od Władywostoku do Lizbony".
PAP/IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś