Raport Białoruś

Białoruś: tysiąc osób wjechało do Białowieży bez wiz

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 06:15
Ponad tysiąc turystów, w większości Polaków, skorzystało dotąd z możliwości odwiedzenia białoruskiego parku narodowego Puszcza Białowieska bez wizy - poinformował PAP w czwartek dyrektor generalny parku Alaksandr Bury.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

- Indywidualnie odwiedziło nasz park około 900 osób, a w grupach 140. Około 90 proc. z nich to Polacy - powiedział Bury.

Jego zdaniem program bezwizowego wjazdu do parku, który uruchomiono 12 czerwca, działa nieźle, choć niektóre kwestie wymagają jeszcze dopracowania, np. wymiana waluty na granicy. - Mamy tam terminale, ale nie ma jeszcze połączenia. Tą kwestią zajmuje się Ministerstwo Łączności i myślę, że w najbliższym czasie kwestia zostanie rozwiązana - powiedział.

Jak podkreślił, większość turystów wjeżdża do parku na rowerach. - Mamy kilka tras rowerowych, turyści odwiedzają Muzeum Przyrody, siedzibę Dziadka Mroza, Muzeum Kultury i Tradycyjnych Technologii, a także wybiegi dla zwierząt. Mamy żubry, jelenie, jenoty, rysie, wilki, dziki - wymienił.

Dodał, że turystom, którzy przyjadą bez własnego pojazdu, park może zapewnić "dowolną liczbę wszelkiego rodzaju rowerów, i dla dorosłych, i dla dzieci". - Wszystkich możemy zadowolić - zapewnił.

Według dyrektora park narodowy współpracuje z polskimi firmami turystycznymi. Osoby, które zdecydują się skorzystać z takiego sposobu zwiedzania puszczy, mają zagwarantowane wyżywienie, zakwaterowanie i inną obsługę turystyczną.

Bez wizy można przebywać na terenie parku nie dłużej niż 3 dni. Ruch bezwizowy jest możliwy jedynie przez przejście Białowieża-Piererow. Zostało ono otwarte dla ruchu międzynarodowego w 2005 roku. W związku z tym, że przylegające do niego tereny są parkiem narodowym, nie można go przekraczać samochodem, a tylko rowerem lub pieszo.

Według Burego od początku roku park odwiedziło 158 tys. turystów, w tym 88 tys. zagranicznych.

Trzeba wydrukować specjalny dokument i kupić ubezpieczenie

Podstawą do bezwizowego wjazdu i wyjazdu z Białorusi, jak również przebywania na terenie Puszczy Białowieskiej, jest dokument przyznający cudzoziemcowi prawo do odwiedzenia parku narodowego. Aby go otrzymać, należy zarejestrować się na stronie parku https:\/\/npbp.brest.by. Odpowiedź, która nadejdzie na adres elektroniczny podany podczas rejestracji, trzeba wydrukować i w zadeklarowany dzień wjazdu zjawić się z nią, a także z paszportem oraz ubezpieczeniem na przejściu granicznym.

W czerwcu 2014 roku Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął zgłoszony przez Polskę i Białoruś wspólny wniosek o wpisanie obszaru Puszczy Białowieskiej leżącej po obu stronach granicy jako obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa otrzymał nazwę "Bialowieza Forest". Obejmuje powierzchnię ok. 141 tys. ha terenów po stronie polskiej i białoruskiej, a całkowita powierzchnia - włączając w to strefę buforową - wynosi ponad 308 tys. ha.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Skandal w pierwszym dniu bezwizowego ruchu w Puszczy Białowieskiej. Białoruskie władze nie wpuściły tam niezależnego dziennikarza

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 15:46
Od 12 czerwca bez wiz do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Pierwsi turyści już przekroczyli granicę. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą tam wjechać - podczas pierwszego "uroczystego przekraczania granicy" nie wpuszczono dziennikarza niezależnego Białoruskiego Radia Racja. Redaktor stacji podkreśla, że to pokazuje, że w Białorusi nic się nie zmienia i to skandaliczny początek ciekawej akcji.
rozwiń zwiń