Raport Białoruś

Białoruś dostała od Rosji trzy systemy rakietowe S-300

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 20:00
Na Białoruś zostały dostarczone z Rosji trzy dywizjony systemów rakietowych S-300 – oznajmił we wtorek dowódca białoruskich sił powietrznych oraz obrony przeciwlotniczej gen. major Aleh Dźwihalou. Dodał, że Białoruś planuje zakup baterii Tor i samolotów Su-30.
Audio
  • Białoruś dostała systemy rakietowe z Rosji. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Na zdjęciu: obwód kaliningradzki - załoga obsługuje system S-300 podczas ćwiczeń Floty Bałtyckiej Rosji 30 stycznia 2016 roku
Na zdjęciu: obwód kaliningradzki - załoga obsługuje system S-300 podczas ćwiczeń Floty Bałtyckiej Rosji 30 stycznia 2016 roku Foto: Vitaly Nevar/TASS/PAP/EPA

Jak zaznaczył, dwa dywizjony S-300, dostarczone z Chabarowska, już trafiły na uzbrojenie 377. pułku rakietowego w Połocku na północy kraju,. Dwa kolejne zostaną skierowane do pułków rakietowych w obwodach brzeskim i grodzieńskim na zachodzie.

„Teraz przyjmujemy w Borysowie trzeci dywizjon” – oznajmił. Czwarty dywizjon ma zostać przekazany Białorusi w marcu i wraz z nim zostanie dostarczony punkt dowodzenia.

Według Dźwihaloua dywizjony są dostarczane przez Rosję bezpłatnie. Przeszły kapitalny remont i mają gwarancję 5-7 lat.

Połock jest blisko granicy z Litwą i Łotwą, a Grodno i Brześć – niedaleko od granic Polski.

Białoruś chce kupić czwarty zestaw Tor-M2

Dźwihalou dodał, że Białoruś zamierza jeszcze w bieżącym roku nabyć czwartą baterię Tor-M2 i trwa unowocześnianie wojsk radiotechnicznych. Przystąpiono do zakupu rosyjskiej stacji radiolokacyjnej „Protiwnik”, która będzie wychwytywać cele powietrzne, a także białoruskich stacji radiolokacyjnych.

Trzy dotychczasowe baterie Tor-M2 trafiły na uzbrojenie 120. rakietowej brygady obrony powietrznej w Baranowiczach (obwód brzeski) w 2011, 2012 i 2014 r.

Mińsk kupi Su-30

Dźwihalou powiedział też, że pod koniec 2020 r. planowany jest zakup samolotów Su-30 dla białoruskich sił powietrznych. „Na razie ten zestaw bojowy, który już mamy, pozwala na wykonywanie zadań dyżurów bojowych i przygotowania lotników” – oznajmił. Nie powiedział, ile tych samolotów Białoruś zamierza kupić.

Aleksander Łukaszenka ocenił we wtorek, że możliwości, jakie stwarza Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), nie są wykorzystywane w wystarczającym stopniu. „Albo po prostu nie rozumiemy - co jest mało prawdopodobne – albo mamy jakieś inne myśli” – oznajmił na spotkaniu w Mińsku z sekretarzem generalnym tej organizacji skupiającej Rosję, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenię.
Łukaszenka podkreślił, że ODKB to organizacja, w której „powinniśmy wspólnie działać i wykazywać zdecydowanie w bronieniu naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa państw wchodzących w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym”.
Według niego nawet ci, którzy nie należą do ODKB, powinni patrząc na tę organizację mieć nadzieję, że zapewnić ona bezpieczeństwo, „przede wszystkim naszym sąsiadom”.

PAP/IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś stworzy swoje kompleksy rakietowe? Spekulacje o nowej broni

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 22:00
Białoruś zamierza wyprodukować własne operacyjno-taktyczne kompleksy rakietowe. Media za nasza wschodnią granicą sugerują, że mają one powstać dzięki współpracy wojskowej z Ukrainą i Chinami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: kompleksowy przegląd sił zbrojnych, budowa przeprawy przez Niemen

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 14:00
- Działania antydywersyjne oraz budowa przeprawy mostowej przez Niemen będą elementami kompleksowego sprawdzianu sił zbrojnych, który trwa obecnie na Białorusi – poinformował w piątek przedstawiciel ministerstwa obrony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Między młotem a kowadłem". Białoruś będzie miała nową doktrynę wojenną

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 14:54
Aleksander Łukaszenka twierdzi, że po półtorej dekady czas na aktualizację doktryny. Stwierdza, że Białorusi nie grozi bezpieczeństwo niebezpieczeństwo, ale pojawiły się inne zagrożenia. Wspominał o kolorowych rewolucjach, wojnie hybrydowej, zaostrzeniu sporu Rosji i NATO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska Akademia Wojskowa uczy się nowego typu wojny

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 11:23
Jak należy walczyć w wojnie hybrydowej - tego dowiadują się kursanci Białoruskiej Akademii Wojskowej w trakcie rozpoczętego trzydniowego szkolenia dowódczo-sztabowego.
rozwiń zwiń