Raport Białoruś

Monachijska konferencja w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 10:00
Posiedzenie Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa rozpoczęło się w środę w Mińsku. Wśród uczestników spotkania, którego tematem jest bezpieczeństwo w regionie i relacje Wschód-Zachód, bądą m.in. minister Jacek Czaputowicz i komisarz UE Johannes Hahn. Wcześniej na Białorusi był też asystent sekretarza stanu USA Wess Mitchell.
Audio
  • Wizyta szefa MSZ w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Posiedzenie Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
Posiedzenie Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji BezpieczeństwaFoto: PAP/EPA/SERGEI GRITS

Bezpieczeństwo w regionie Europy Wschodniej, relacje między Wschodem a Zachodem, proces uregulowania konfliktu w Donbasie, a także bezpieczeństwo energetyczne i transnarodowe – to najważniejsze tematy dwudniowego posiedzenia Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC Core Group).

Wśród gości spotkania będą, jak poinformowało białoruskie MSZ, przedstawiciele władz kilku państw, w tym m.in. prezydent Armenii Armen Sarkisjan, premier Mołdawii Pavel Filip, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Słowacji, Czaputowicz i Miroslav Lajczak, unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn, sekretarz generalny OBWE Thomas Greminger.

Zaplanowane są wystąpienia Aleksandra Łukaszenki i szefa Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfganga Ischingera.

Czaputowicz weźmie udział w sesji poświęconej relacjom między Wschodem a Zachodem. W czwartek szef polskiej dyplomacji odbędzie z białoruskim ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem spotkanie dotyczące relacji dwustronnych. Czaputowicz odwiedzi następnie polskie miejsca pamięci z okazji Dnia Wszystkich Świętych. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa organizowana jest od początku lat 60.

W pierwszym okresie była bilateralnym niemiecko-amerykańskim dialogiem dotyczącym obronności. Z biegiem lat stała się jednym z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Podczas tegorocznej konferencji Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Posiedzenia Grupy Głównej, które zainicjowano w 2009 r., są kontynuacją dyskusji rozpoczętych podczas konferencji.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) /agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ >>>

Białoruś/ Czaputowicz z Makiejem o relacjach dwustronnych i mniejszości polskiej

Drukuj

01 Listopad 2018, 09:22

01.11 Białoruś - Stan dwustronnych relacji, kwestie współpracy z organizacjami międzynarodowymi, w tym z UE, współpraca gospodarcza oraz sytuacja mniejszości polskiej na Białorusi - to główne tematy czwartkowych rozmów w Mińsku szefów MSZ Polski i Białorusi: Jacka Czaputowicza i Uładzimira Makieja. 
Jak powiedział dziennikarzom minister Czaputowicz, obie strony liczą na wzrost wymiany handlowej i są zainteresowane rozwojem infrastruktury granicznej i usprawnieniem ruchu osobowego pomiędzy Polską i Białorusią. 
Przypomniał, że w przyszłym roku mija 10. rocznica - skierowanego do sześciu państw byłego ZSRR unijnego programu Partnerstwa Wschodniego - który Polska inicjowała wraz ze Szwecją. "Białoruś jest jego członkiem, będziemy wzmacniać nasze kontakty" – zapewnił szef polskiej dyplomacji. 
Tematem rozmów ministrów była również sytuacja mniejszości polskiej. "Chciałbym, żeby były stworzone warunki do nauczania języka polskiego dla polskiej młodzieży na Białorusi. Zobaczymy, jak ta kwestia będzie rozwiązana" – powiedział Czaputowicz. 
Polacy mieszkający na Białorusi skarżą się na ograniczenia w dostępie do edukacji w języku ojczystym, które formalnie gwarantuje im białoruska konstytucja. M.in. chodzi o nieprzyjęcie w tym roku szkolnym wszystkich chętnych dzieci do pierwszej klasy w szkole polskiej w Wołkowysku na zachodniej Białorusi. 
Czaputowicz podkreślił, że Polska szanuje podmiotowość Białorusi. "Wspieramy białoruską tożsamość narodową, zależy nam na tym, aby Białoruś była suwerennym państwem" – zaznaczył polski minister, wskazując, że jej "związek z Rosją jest bardzo silny". 
Szef MSZ ocenił, że Białorusi zależy na szerszych kontaktach międzynarodowych, w tym m.in. z Polską czy z NATO, w różnych dziedzinach, także w dziedzinie bezpieczeństwa czy wymiany informacji. Jego zdaniem, chodzi m.in. o to, "by zademonstrować odrębność od Rosji". 
"Rola tej konferencji (spotkania Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, które odbywa się w Mińsku – PAP) jest symboliczna i służy podkreśleniu podmiotowości Mińska w stosunkach międzynarodowych" – wskazał szef polskiej dyplomacji. Czaputowicz zaprosił też ministra Makieja do odwiedzenia Polski. 
Szef polskiego MSZ przebywa z dwudniową wizytą na Białorusi. W środę uczestniczył w posiedzeniu Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa z udziałem białoruskiego prezydenta. W czwartek – z okazji Dnia Wszystkich Świętych – polska delegacja odwiedzi polskie miejsca pamięci w Mińsku i Duniłowiczach w obwodzie witebskim. 
Z Mińska Justyna Prus (PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andrej Sannikau: autokefalia to przyszłość Białorusi, a synod rosyjskiej cerkwi w Mińsku zorganizowano de facto nielegalnie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 09:00
Skoro po decyzji patriarchy Konstantynopola cerkwie Białorusi nie są już pod władzą Moskwy, to decyzje organizowanego w Mińsku rosyjskiego synodu będą bezprawne - zauważył dysydent, były wiceszef MSZ Andrej Sannikau. Ostrzegł, że rośnie zagrożenie ze strony Rosji dla Białorusi. Putin postawił Łukaszence ultimatum, a Łukaszenka próbuje się targować, stąd comiesięczne spotkania – mówił też Andrej Sannikau. Zapewnił, że Białoruś odzyska kiedyś niezależność i wtedy będzie się starać o autokefalię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski działacz: Kreml przez cerkiew chce wciągnąć Białoruś w wojnę z Ukrainą i prawosławiem i nie chodzi tu o religię

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:44
Ostatnie wizyty Putina na Białorusi, jak też synod rosyjskiej cerkwi w Mińsku to próby włączenia Białorusi w wojnę z Ukrainą i resztą prawosławia  – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności ”Razem”. Dodał, że nie chodzi sprawy religii - rosyjscy hierarchowie są narzędziem władz i służb, "Kremla i Łubianki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski dysydent: Kreml będzie atakował Ukrainę z Mińska, a nie można teraz dopuścić do sporów między Ukraińcami i Białorusinami

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 16:03
Przez kwestie religijne Kreml próbuje wywołać nienawiść między Białorusinami i Ukraińcami. Tymczasem autokefalia to bardzo dobre rozwiązanie również dla Białorusi, Ukraina daje nam przykład – mówi Vład Kobets z Białoruskiego Domu w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Jakowlewski: Moskwa po raz pierwszy w historii zwołała synod w Mińsku, by Białoruś nie daj Bóg nie wystąpiła o autokefalię. Część Białorusinów woli Konstantynopol

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 23:58
Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zorganizowano na Białorusi – bo Moskwa chciała nadać tym obradom historyczne znaczenie – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowlewski. Białoruski publicysta dodał, że że pewna część Białorusinów nie sympatyzuje wcale z cerkwią w Moskwie, a orzeczenie Konstantynopola w sprawie Ukrainy bardzo im się podobało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znany białoruski portal na granicy przetrwania. ”Gdzie jest ta mityczna walka z propagandą?”

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 14:00
Na Białorusi władze wycinają jedno po drugim media prodemokratyczne, a na ich miejsce wchodzi rosyjska propaganda. Zachodu w ogóle to nie interesuje. Na nasz portal pieniędzy starczy co najwyżej do końca roku – powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl redaktor naczelna portalu charter97.org (Karty’97) Natalia Radzina. Apeluje o wsparcie. Portal pracuje w Polsce na zaproszenie MSZ, za co Karta'97 wdzięczna jest Warszawie, jednak w tym roku brakuje wystarczającego wsparcia finansowego instytucji międzynarodowych i sytuacja finansowa portalu jest dramatyczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Litwy: Rosja i USA mogą porozumieć się w sprawie traktatu INF w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 11:00
Rosja od szeregu lat nie stosowała się do zapisów traktatu INF. Może dlatego prezydent USA Donald Trump zdecydował się użyć innej taktyki i ostrzegł, że USA mogą się wycofać z tego traktatu. Wierzę, że to jeszcze się nie stało. Może należy uznawać to za rodzaj presji na Rosję, by zmieniła swoją politykę – powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius portalowi PolskieRadio24.pl przy okazji Warsaw Security Forum.
rozwiń zwiń