Raport Białoruś

Nie ma decyzji ws. rekompensaty dla Mińska za rosyjski manewr podatkowy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 16:00
Mińsk liczy na wyrównanie przez Moskwę strat Białorusi z tytułu tzw. manewru podatkowego w rosyjskiej sferze naftowej. Na razie taka decyzja nie zapadła – powiedział w czwartek w Moskwie minister finansów Białorusi Maksim Jermałowicz.
Magazyny koncernu naftowego Łukoil w Mińsku
Magazyny koncernu naftowego Łukoil w MińskuFoto: Shutterstock.com /Maksim Safaniuk

W parafowanym przez premierów obu krajów programie pogłębienia integracji Białorusi i Rosji kwestia wyrównania z tytułu manewru podatkowego nie jest rozwiązana – powiedział Jermałowicz, cytowany przez agencję Interfax-Zachód.

Mińsk liczy jednak, że Moskwa podejmie decyzje o rekompensatach.

 - Bardzo na to liczymy, ale w swoich planach przyjmujemy, że rekompensaty nie będzie – powiedział minister, uściślając, że projekt budżetu na przyszły rok jest skonstruowany bez uwzględnienia rekompensaty, w związku z czym jest „dość twardy”.

- Zamiast planowanej nadwyżki zaplanowaliśmy budżet z deficytem – oświadczył. Wcześniej ministerstwo finansów informowało, że planowany deficyt budżetu to 1,4 proc. PKB (1,4 mld dol.).

Cena wzrosła

Od początku 2019 r. Białoruś importuje rosyjską ropę na nowych warunkach – po wyższej cenie. Wynika to z przeprowadzanego w Rosji manewru podatkowego (rozłożonego na pięć lat) w sferze naftowej, który polega na stopniowym znoszeniu ceł eksportowych na rosyjską ropę i wzroście podatku od wydobycia surowca. Zyskuje na tym rosyjski budżet, ale manewr prowadzi do zwiększenia ceny surowca i będzie stopniowo zmniejszać opłacalność eksportu paliw wytwarzanych z niego na Białorusi.

Manewr podatkowy – jak wynika z szacunków ministerstwa finansów Białorusi – tylko w 2019 r. spowoduje dla tego kraju stratę kilkuset milionów dolarów. W latach 2019-2024 Białoruś straci (z powodu zmniejszonych wpływów do budżetu i zwiększenia wydatków na zakup surowca przez rafinerie) nawet 11 mld dol.

Białoruś próbuje uzyskać od Rosji gwarancje rekompensaty tych strat, jednak bezskutecznie.

Naciski w sprawie pogłębiania integracji

Od grudnia 2018 r. Moskwa otwarcie naciska na "pogłębianie integracji” z Białorusią i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla tego kraju od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r., które przewidują m.in. utworzenie wspólnych instytucji państwowych i waluty.

6 września premierzy obu krajów parafowali program działań na rzecz pogłębienia integracji.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) /agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: moglibyśmy sprowadzać ropę przez Polskę i kraje bałtyckie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 09:00
O możliwości sprowadzania ropy alternatywnymi wobec rosyjskich trasami – przez Polskę i kraje bałtyckie - mówił w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. W ten sposób odniósł się do problemów w negocjacjach gospodarczych z Moskwą.
rozwiń zwiń