Raport Białoruś

Rozłam w opozycji czy "niewielka strata": oskarżenia o ugodowość

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 01:02
Z opozycyjnej partii Białoruski Front Narodowy odeszło 85 członków, którzy ogłosili, że nie zgadzają się z polityką partyjnych władz - podało Radio Swaboda.
Audio

Według osób, które opuściły partię kierownictwo prowadzi zbyt ugodową politykę wobec władz białoruskich.

Wśród osób, które podpisały oświadczenie o odejściu z partii są m.in. jej były szef Lawon Barszczeuski, jeden z twórców partii fizyk Jury Chadyka, malarz Aleś Maraczkin.

Barszczeuski zarzucił władzom partii, że BNF wspólnie z ruchem "O Wolność" Alaksandra Milinkiewicza prowadzi ugodową politykę wobec władz białoruskich. Chadyka zwrócił uwagę, że wiceszef partii Ryhor Kastusiou otrzymał w wyborach prezydenckich 19 grudnia 1,6 proc. głosów, choć BNF to "najstarsza i jeszcze kilka lat temu najpopularniejsza siła polityczna".

Kastusiou powiedział Radiu Swaboda, że nie uważa odejścia działaczy za rozłam, a za "niewielką stratę". Zwrócił uwagę, że w 2001 i 2006 BNF nie wysunął swojego kandydata na wybory prezydenkie. Ocenił, że jego własna kampania w 2010 roku przyczyniła się do pozytywnej zmiany wizerunku partii w społeczeństwie.

Niewykluczone, że 85 działaczy spotka się, by rozmawiać o powołaniu nowej partii.

Rozpad BNF-u

Niezależny politolog Roman Jakowlewski powiedział Polskiemu Radiu, że jego zdaniem kolejny podział w BNF "jest konstatacją tego, że z Białoruskiego Frontu Narodowego - najstarszego ugrupowania opozycyjnego na Białorusi - pozostała już tylko nazwa". Obecny podział w BNF jest wynikiem ścierania się dwóch stronnictw. Jedno pozostające obecnie u władzy opowiada się za bliższą wspólpracą z ruchem "O Wolność", na którego czele stoi Aleksander Milinkiewicz. Drugie stronnictwo, które opuściło BNF, prawdopodobnie będzie bliżej wspólpracować z inicjatywą "Europejska Białoruś", na której czele stoi Andrej Sannikau - były kandydat na prezydenta przebywający w areszcie.

To drugi poważny rozłam wśród sympatyków Białoruskiego Frontu Narodowego. W 1999 roku w wyniku podziału w tym ugrupowaniu powstała Konserwatywno-Chrześcijańska Partia, na której czele stanął pozostający na emigracji legendarny lider białoruskiej opozycji Zianon Paźniak oraz partia BNF. Wtedy faktyczną władzę w partii BNF objęli ludzie, którzy właśnie z niej odeszli.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś podzielona: nazywają opozycję faszystami (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 12:40
Nastroje na Białorusi są spolaryzowane po wyborach. Podział narasta i może utrwalić się na lata – ostrzega działacz opozycyjny Franak Wiaczorka w rozmowie z portalem polskieradio.pl. Sytuację pogarsza agresywny ideologiczny przekaz w mediach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WikiLeaks: jak rząd Białorusi handlował więźniami, m.in. Kazulinem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 00:10
W kolejnej partii depesz, które ujawnia portal WikiLeaks, mowa jest między innymi o nagrodzie, której rząd Białorusi żądał za uwolnienie więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2600 poręczeń za opozycjonistów w areszcie KGB

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 17:00
Poręczenia przekazał mińskiej prokuraturze Białoruski Front Narodowy.To akcja solidarności z liderami opozycji, którzy zostali aresztowani po wyborach prezydenckich.
rozwiń zwiń