Czarnobyl znajduje na terytorium Ukrainy, ale skutku wybuchu okazały się najpoważniejsze dla sąsiedniej Białorusi.
W wyniku katastrofy ucierpiało ponad 20 proc. terytorium Białorusi, gdzie mieszkała wówczas jedna czwarta jej mieszkańców - podaje białoruskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Problemy po katastrofie dotknęły 118 rejonów Białorusi. Najbardziej ucierpiały południowo-wschodnie obwody: homelski i mohylewski. Z mapy znikło po 1986 roku ponad 430 miejscowości.
Bezpośrednio po katastrofie wydzielono 30-kilometrową strefę, z której zarządzono ewakuację ludności. W strefie zamkniętej, w obwodzie homelskim, na terenie trzech rejonów: narowlańskiego, chojnickiego i bragińskiego, znajduje się dziś Poleski Rezerwat Radiacyjno- Ekologiczny obejmujący ponad 2 tys. km kw.
W ciągu 25 lat od katastrofy ze skażonych terenów ewakuowano i przesiedlono 138 tys. ludzi, a co najmniej 200 tysięcy opuściło te obszary na własną rękę. Dziś na terenach, które w różnym stopniu zostały skażone po katastrofie, mieszka 1 mln 110 tys. ludzi, czyli ponad 10 proc. mieszkańców Białorusi.
Awaria czarnobylska przyczyniła się do silnego spadku demograficznego na Białorusi. Po 1986 roku liczne były przypadki zachorowań noworodków na raka krwi, szpiku kostnego i inne choroby. Rosła umieralność osób w różnym wieku. Po kilku latach rozpoczął się wzrost zachorowań na raka tarczycy, zwłaszcza u dzieci.
Po katastrofie ponad 20 proc. obszarów rolniczych uznano za nienadające się do uprawy, a około 15 proc. obszarów leśnych wyłączono z użytkowania. Szkody gospodarcze wywołane awarią czarnobylską Białoruś szacuje na 235 mld dolarów.
Według danych rządu, dotychczas Białoruś wydała z budżetu państwowego na zmniejszenie skutków katastrofy około 20 mld dolarów. W ciągu ostatnich pięciu lat (2006-2010 r.) wykorzystano środki z różnych źródeł w wysokości równej 1,5 mld dolarów.
PAP